رئیس کارگروه پایش پیمایش گفت: در مدت اجرای طرح پایش پیمایش و تخصیص سوخت به ناوگان باری و مسافری عمومی دیزلی درون و برون شهری، نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان در مصرف سوخت (گازوئیل) صرفه‌جویی شد
کد خبر: ۸۹۴۴۲۲۴
|
۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲

 

به گزارش خبرگزاری بسیج،  امیر جعفرپور در نشست خبری که با موضوع بررسی طرح اجرای پایش پیمایش ناوگان حمل و نقل درون شهری و تخصیص سوخت بر اساس عملکرد به ناوگان دیزلی باری و مسافری درون شهری برگزار شد، با اشاره به اجرای این طرح بر اساس مصوبه هیئت وزیران در 14 بهمن ماه سال 93 و اجرای آن برای ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای از سال 94 و همچنین آغاز اجرای این طرح برای خودروهای حمل و نقل عمومی دیزلی درون شهری از 6 بهمن 95 گفت: ستاد اجرایی طرح پایش پیمایش به طور منظم هر هفته جلسات خود را با حضور 4 دستگاه اصلی شامل وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، وزارت کشور در بخش سازمان همیاری شهرداری‌های و دهیاری‌های کشور و وزارت اطلاعات و همچنین چند دستگاهی که بعدا به آن اضافه شد شامل ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، وزارت صنعت معدن و تجارت، پلیس راهور ناجا و بیمه مرکزی برای شناسایی ناوگان بدون بیمه و حذف آنها از طرح دریافت سوخت برگزار می کند.

این مقام مسئول ادامه داد: مجموعه این جلسات به این نتایج منتهی شد که از اوایل سال 94 فرآیند کاهش سهمیه سوخت ناوگان که برای یک اتوبوس برون شهری 9 هزار لیتر و برای یک کامیون برون شهری 40 تا 50 تنی، 7 هزار و 200 لیتر بود به تدریج کاهش پیدا کرد و به ارقامی معادل نصف و به مرور تا یک سوم این اعداد رسید.

وی تصریح کرد: در بخش برون شهری این وضعیت منجر به نصب سامانه های رهگیری جی‌پی‌اس و اجرای نرم افزاری آن از شبکه مرکزی پایش که به سامانه سپهتن (سامانه پایش تردد ناوگان) مشهور شد.

جعفر پور افزود: این سامانه در حال حاضر در ناوگان مسافری برون شهری به طور کامل نصب شده و در تلاش هستیم تا پایان یک بازه زمانی در همه ناوگان باری برون شهری نیز آن را نصب و عملیاتی کنیم.

به گفته وی در بخش درون شهری با استفاده از تجربیات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای توانستیم آن را با سرعت بیشتری اجرایی کنیم؛ به گونه ای که حتی بارنامه‌های کاغذی را هم حذف کردیم و همه فرآیندهای پایش عملکرد ناوگان باری و مسافری جاده‌ای به صورت الکترونیکی صادر می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: ضمن اینکه همه تجهیزات فیزیکی شامل جی‌پی‌اس‌ها را نیز در بخش زیادی از ناوگان تا کنون نصب کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: سوخت بر اساس عملکرد ناوگان تخصیص داده می‌شود و میزان عملکرد نیز از داده‌هایی که از جی‌پی‌اس‌های نصب شده بر روی دستگاه‌ها برآورد می‌شود، تعیین خواهد شد که بر این اساس تصمیم گیری می شود چه میزان سوختی به هر وسیله حمل و نقل باری یا مسافری دیزلی درون شهری داده شود.

به گفته مسئول کارگروه پایش پیمایش تنها یک دهم بار کشور در بخش برون شهری جابه جا می‌شود و 9 دهم آن به بخش درون شهری اختصاص دارد که همه بار برون شهری دارای بارنامه در ریل و جاده 400 میلیون تن است در حالی که در درون شهری حدود 4 میلیارد تن بار برآورد می شود.

وی ادامه داد: ضمن اینکه باری که صرفا در داخل شهر تهران جابه جا می شود سالانه یک میلیارد تن تخمین زده شده است.

وی خاطرنشان کرد:پیش از اجرای طرح پایش پیمایش و تخصیص سوخت ناوگان دیزلی بر اساس عملکرد، وزارت راه و شهرسازی تعداد ناوگان برون شهری دیزلی را بیش از 500 هزار دستگاه در نظر می گرفت و همواره اعلام می کرد این تعداد ناوگان در برابر حجم بار جابه جا شده در کشور، راندمانی معادل یک سوم کشورهای پیشرفته دارد ولی وقتی به جزئیات دقت کردیم متوجه شدیم وزارت راه و شهرسازی هر دستگاه حمل و نقل دیزلی باری یا مسافری را که در سال تنها یک بارنامه یا صورت وضعیت برای آن صادر شده باشد جزء ناوگان باری یا مسافری برون شهری محاسبه می کند این در حالی است که اساسا به صرفه نیست که یک دستگاه خودروی باری یا مسافری دیزلی سالی یک بار تردد داشته باشد.

جعفرپور تصریح کرد: الان توانسته‌ایم در ستاد اجرایی طرح پایش پیمایش سوخت، این شاخص را به صدور یک بارنامه یا صورت وضعیت مسافری در ماه کاهش دهیم که بر این اساس همه ناوگانی که در کشور در بخش حمل و نقل باری و یا مسافری عمومی دیزلی فعال است، کمتر از 200 هزار دستگاه خواهد بود.

رئیس کارگروه پایش پیمایش تأکید کرد: بنابراین از مجموع 750 هزار دستگاه ناوگان عمومی باری و مسافری دیزلی کشور، تنها 200 تا 250 هزار دستگاه برون شهری و بیش از 500 هزار دستگاه درون شهری است.

وی ادامه داد: تا به حال 450 هزار دستگاه باری و مسافری دیزلی در سامانه www.utcms.ir ثبت نام کرده‌اند که از میان آنها 350 هزار دستگاه شناسایی و تأیید شد و برای 220 هزار دستگاه ظرف 8 ماه اخیر پس از تأیید اسناد و مدارک، پروانه حمل صادر کنیم.

به گفته این مقام مسئول در حمل و نقل و ترافیک درون شهری وزارت کشور، در مهر ماه برای کسانی که تا کنون در سامانه ثبت نام نکرده اند، 20 تا 25 درصد کاهش سهمیه در نظر گرفتیم که این میزان تا پایان آذرماه به 60 درصد خواهد رسید به این معنا که 60 درصد از سهمیه سوخت مالکان خودروهای باری یا مسافری دیزلی درون شهری که تا کنون ثبت نام نکرده اند از آذر ماه به بعد حذف می شود.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود تا با این کار برخی از اتحادیه ها و تشکل های باری و مسافری درون شهری مانند صنف بونکرداران یا تخلیه چاه یا مینی بوس داران و امثال آنها که مانع ثبت نام اعضای این تشکل ها در سامانه «تخصیص سوخت بر اساس پیمایش» می شدند، از این اقدام دست بردارند و به زودی بخش زیادی از مالکان خودروهای عمومی باری و مسافری دیزلی درون شهری وارد چرخه ثبت نام و دریافت پروانه حمل خواهند شد.

جعفرپور گفت: در طول 3 سال از اجرای طرح پایش پیمایش و تخصیص سوخت به ناوگان باری و مسافری عمومی دیزلی درون و برون شهری، نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان در مصرف سوخت (گازوییل) صرفه جویی شد که یک سوم آن متعلق به ناوگان درون شهری است که در 8 ماه اخیر در حال ساماندهی سهمیه سوخت آنها شده است. اگر این روند ادامه یابد و جی‌پی‌اس‌ها به طور کامل نصب شود بخش زیادی از مصرف غیر واقعی سوخت خودروهای دیزلی حذف خواهد شد.

وی هزینه اجرای این طرح را برای هر دستگاه مبلغی بین نیم تا یک میلیون تومان عنوان و اظهار کرد: قرار است بر اساس مصوبه هیئت دولت، سه چهارم این هزینه را وزارت نفت متقبل شود که نهایتا آنچه مالکان خودروهای دیزلی باری و مسافری درون شهری پرداخت خواهد کرد، رقمی کمتر از 200 هزار تومان خواهد بود. در نظر داریم در صورت امکان همین مبلغ را هم با کمک شهرداری ها تأمین کنیم تا فشاری به راننده ها وارد نشود. از وزارت صنعت معدن و تجارت هم می خواهیم تا با شهرداری ها در زمینه تغییر مدیریت حمل و نقل درون شهری از اتحادیه ها و صنوف زیرمحموعه این وزارت به شهرداری ها همکاری کند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار