سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۱۱۴۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸- ۰۰: ۰۷
کتاب «اطلس لشکر ۳۱ عاشورا» تدوین و منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری بسیج، کتاب  «اطلس لشکر 31 عاشورا» به همت جلال معبودی تهیه و تنظیم‌شده و به  بررسی نقش و عملکرد لشکر 31 عاشورا و حماسه‌آفرینی رزمندگان و فرماندهان آن در طول 8 سال دفاع مقدس می‌پردازد.

در این اطلس با استفاده از نقشه، نمودار، جدول و عکس، عملیات‌های آفندی رزمندگان لشکر 31 عاشورا  تبیین و تشریح شده است.

 اصلی‌ترین منبع تهیه این اطلس، کتاب شناسنامه لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس بوده که به همت مصطفی عابدی از رزمندگان لشکر عاشورا  تألیف شده است.

 کتاب «اطلس لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس» در 6  فصل و 256 صفحه، به نقش مردم غیور و تاریخ‌ساز آذربایجان در هشت سال دفاع مقدس پرداخته‌شده است. فصل اول کتاب با عنوان «کلیات یگان» شامل تأسیس، توسعه و عملیات‌های محدود و در پی آن به حوادث 29 بهمن 1356 تبریز (بزرگداشت چهلمین روز شهدای قیام قم)، تأثیر پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 در تبریز، اغتشاش و درگیری‌های تبریز از طریق حزب منحله خلق مسلمان، نقش مردم آذربایجان در مقابله با اقدامات خرابکارانه گروهک‌های ضدانقلاب در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان است.

در فصل دوم کتاب با عنوان «آزادسازی سرزمین‌های اشغالی» نیز به نقش تیپ عاشورا در عملیات‌های طریق‌القدس و بیت‌المقدس پرداخته‌شده است.

همچنین در فصل‌های سوم و چهارم نقش یگان 31 عاشورا در عملیات‌های رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر 1، والفجر 4، خیبر، بدر و والفجر 8 با عنوان تنبیه متجاوز و نبردهای آبی - خاکی تبیین شده است.

در فصل پنجم با عنوان نبردهای شرق بصره نیز،  نقش لشکر 31 عاشورا در عملیات‌های کربلای 4، کربلای 5، کربلای 8 و در فصل ششم با عنوان نبردهای جبهه غرب و شمال‌غرب به نقش همین لشکر در عملیات‌های نصر 7، بیت‌المقدس 2، 3 و مرصاد مورد توجه قرار گرفته است.

 لشکر 31 عاشورا، یکی از یگان‌های شاخص دوران دفاع مقدس است که کارنامه درخشانی از جنگ با ضدانقلاب، جنگ در جبهه‌های جنوبی، میانی و شمال‌غرب دارد و شاهد تغییرات زیادی در سطوح مختلف فرماندهی بوده است. لذا چاپ اطلس عملکرد لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس، جزو برنامه‌های گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز قرار گرفت.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar