سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره): در این ماه فرق داشته باشیم با سایر ماهها و دنبال این باشیم که ان شاء اللَّه «لیلة القدر» را دریابیم، برکات «لیلة القدر» را که قرآن در آن نازل شده است، همه سعادت عالَم در آن شب نازل شده است و از این جهت، از همه شبهاى عالَم بالاتر است.صحیفه امام، ج‏13، ص: 36      
l_marquee
کد خبر: ۹۱۲۶۳۸۹
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸- ۰۰: ۰۸
«نیای غرب» (نوشتار عقلانیت و دین در ایران یونان و بین‌النهرین) نوشته ژان بوترو ، ژان‌پی‌یر ورنان، کلاریس هرنشمیت از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، «نیای غرب» (نوشتار عقلانیت و دین در ایران یونان و بین‌النهرین) نوشته  ژان بوترو ، ژان‌پی‌یر ورنان، کلاریس هرنشمیت با ترجمه بهزاد حسین‌زاده، بهمن رستاخیز، رضا دهقان منتشر شد.

این کتاب در بردارنده سه مقاله بلند است که به ترتیب «دین و عقلانیت در بین­‌النهرین»، «نوشتار میان جهان‌های ‌مرئی و نامرئی» و «نوشتار و دین مدنی در یونان» نام دارند. نویسندگان دانشمند این سه مقاله هر یک با زمینه قرار دادنِ یک یا چندین فرهنگ باستانی کوشیده­‌اند ایده کلی کتاب را که یافتن ریشه­‌های تمدن امروزی ماست جان ببخشند. 

بیشتر بخوانید

ژان بوترو، مورخ، متفکر و باستان­‌شناس نامی در فصل نخست، بین­‌النهرین باستان را زمینه یافتن ردپای نیاکان تمدن امروزی ما قرار داده است. کلاریست هرنشمیت، ایران­شناس نامدار، با تمرکز بر تمدن ایلامی در جنوب ایران و پرداختن به الفباهای صامت‌نگار، الفبای یونانی، خط میخی فارسی باستان و با تفسیرها و تأملاتی شگفت درباره این خطوط و نیز مفاهیم مندرج در ادیان و فرهنگ‌های باستانی، کار بوترو در مقالۀ نخست را پی می‌گیرد.

ژان پی‌­یر ورنان در مقالۀ پایانی یکسره به تمدنی می‌­پردازد که غربیان امروزی بیش از هر تمدن باستانی دیگری مدعی مالکیت آن هستند و خود را میراث­‌داران حقیقی آن می‌پندارند. نویسندگان این مقالات خوانندگان را دعوت می­‌کنند که دیدگاه‌های ایدئولوژیکشان دربارۀ مسئلۀ سرآغازها را کنار نهند و داستان تمدن را از نو و از سر انصاف به آزمون شواهد بگذارند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar