سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۱۲۶۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸- ۵۴: ۰۸
کتاب «اطلس آماری جنگ شهرها» از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس روانه بازار شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، کتاب «اطلس آماری جنگ شهرها» از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس روانه بازار شد.

 

بی‌تردید جمع‌آوری آمار و جمع‌بندی اطلاعات پیمایشی از تحولات صحنه نبرد در گستره‌ای به وسعت یک کشور و در بستر زمانی ۸ سال جنگ در تاریخ‌نگاری مستند امری بس دشوار ولی ارزشمند و ضروری است. چون از یک‌سو ارائه آمار و اطلاعات دقیق، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ‌نگاری مستند تحولات دوران دفاع مقدس دارد. از سوی دیگر بررسی و پردازش پژوهش‌های آماری، به کشف و استخراج رویکردهای آینده‌پژوهی و رهیافت‌های راهبردی خواهد انجامید.

بمباران و موشک‌باران شهرها و مردمان این سرزمین توسط رژیم بعث و صدام همواره در طول جنگ اتفاق می‌افتاد و خسارات و تلفات بسیار زیادی به کشورمان تحمیل می‌کرد.

لذا گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، با ارائه اطلس آماری جنگ شهرها، کوشیده است سالنمایی از جنگ شهرها در طول دوران دفاع مقدس را به‌صورت آماری تهیه  کند و سعی کرده با افزودن تصاویر مرتبط به غنا و زیبایی کار بیفزاید.

به همین منظور با اکبر رستمی کارشناس گروه مطالعات و جغرافیای مرکز به گفتگو نشسته‌ایم تا در خصوص این اطلس توضیحات بیشتری را ارائه دهد.

اکبر رستمی در مصاحبه با تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، با تأکید بر اینکه ساختار این اطلس آماری است، گفت: در اطلس جنگ شهرها، عامل زمان و مکان حاکم است و در بستر زمانی وضعیت آماری شهرها و استان‌های مورد هجوم ارائه‌شده است.

وی افزود: در این اطلس علاوه بر عامل زمان و مکان ۳ عامل مراکز آسیب‌دیده، تلفات انسانی برجای‌مانده و ابزار تجاوز دشمن نیز در قالب جداول مختلف موردتوجه بوده است.

کارشناس گروه مطالعات و جغرافیای مرکز بابیان اینکه این کتاب شامل ۱۰ فصل است، تصریح کرد: فصول یک تا ۹ آن به بررسی آماری جنگ شهرها در سال‌های ۵۹ تا ۶۷ می‌پردازد و در فصل دهم آن نیز یک جمع‌بندی از جنگ شهرها طی ۹۵ ماه جنگ صورت گرفته و در بخش پایانی و ضمائم نیز تعاریف، اهداف و مراحل مختلف جنگ شهرها درج‌شده است. 

وی در رابطه با منابع این کتاب گفت: منابع این کتاب، برخلاف سایر کتاب‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، منابع غیر اختصاصی است و متکی بر اطلاعاتی است که از سایر مراکز به‌ویژه آرشیو اسناد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معاونت فرهنگی و تبلیغات و ستاد فرماندهی کل قوا جمع‌آوری‌شده است و گزارش‌های نظامی و مطبوعاتی، اعم از محرمانه و عادی مبنای تهیه و تنظیم این اطلاعات بوده است.

رستمی متذکر شد: یکی از موضوعات مهم ولی مغفول در پژوهش‌های جنگ ۸ ساله، بررسی ابعاد و دامنه جنگ شهرهاست که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با درک اهمیت این موضوع و معرفی ابعاد و لایه‌های پنهان جنگ شهرها اقدام به انتشار اطلس آماری جنگ شهرها نموده است.
وی همچنین اظهار داشت: اطلس فوق به همت محسن رشید از راویان و تاریخ‌نگاران دفاع مقدس در ۱۹۴ صفحه تدوین‌شده و طراحی آن توسط سید ناصر کشاورز انجام‌گرفته است.

قابل‌ذکر است؛ مطابق اطلاعات درج‌شده در این کتاب، در طول ۸ سال جنگ، شهرهای مختلف ایران بیش از ۴.۷۰۰ بار هدف بمباران هوایی، حملات موشکی و آتش توپخانه عراق قرار گرفتند که پیامد آن شهادت یا جراحت بیش از ۷۷.۰۰۰ تن از مردم غیرنظامی و هزاران میلیارد تومان خسارت مالی بود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar