سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۳۶۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸- ۴۸: ۱۴
لطفی:
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بابیان اینکه دلیل بخشی از لجام گسیختگی بازار،به تجارت بدون رعایت اخلاق تجار باز می‌گردد گفت: متاسفانه وزارتخانه‌ها تحلیل صحیحی از نیازهای جامعه ندارند تا بر اساس آن کمبودها شناسایی شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج، 

حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره سودجویی دلالان و افزایش قیمت اجناس در بازار و عدم نظارت دولت در ماه رمضان گفت: یک مشکل تئوریک در جامعه به وجود آمده است که اخلاق در تجارت خدشه‌دار شده است. به طوری که مغازه‌داران باید در دادوستد خود همواره اخلاق را رعایت کرده و مراعات دیگران را داشته باشند و این موضوع بر اساس آموزه‌های دینی و فرهنگی از گذشته‌های دور یادگار داریم که متأسفانه در وضعیت فعلی از سوی مغازه‌داران و بازاریان مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

وی با بیان این‌که در گذشته‌های دور اخلاق‌مداری و تجارت به مغازه‌داران از طریق تدریس کتاب المکاسبآموزش داده می‌شد، ضمن این‌که مباحث فقهی و شرعی ما به بازاریان و کسبه توصیه کرده بود که اخلاق را در تجارت رعایت کنند به طوری که کم‌فروشی نکرده و احتکار نداشته باشند ضمن این‌که جنس بی‌کیفیت به مردم تحویل ندهند. ضمن این‌که اگر مشتری ناراضی بود جنس او را پس گرفته و با او کنار می‌آمدند و تلاش می‌شد فرآیند تجارت که در دین اسلام به آن توصیه شده است را رعایت کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: وقتی معاملات بین مردم و بازاریان با رضایت انجام شود، قطعا حلال بوده و موجب توسعه رزق و روزی و رضایت خداوند خواهد شد.

لطفی تأکید کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بخشی از بهم ریختگی بازار به تجارت بدون رعایت اخلاق بازمی‌گردد.

وی با بیان این‌که دولت نمی‌تواند مغازه به مغازه نگهبان گذاشته و با استقرار بازرس آنها را نظارت کند، گفت: نیاز است که علمای دینی با موشکافی بیشتر و تمرکز بر ایجاد اخلاق در تجارت و توصیه به رعایت آن، آموزه‌های دینی در اقتصاد را بیش از پیش به مردم یاد دهند.

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی تصریح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌:‌‌‌‌‌‌‌‌ متأسفانه برخی از وزارتخانه‌ها تحلیل درستی از واقعیت‌های جامعه ندارند که برای مثال وزارت صنعت نمی‌داند که جمعیت ۸۰ میلیونی ایران چه مقدار سیب‌زمینی، پیاز، برنج و گوشت مرغ و قرمز نیاز دارد که البته باید این آمارها با استدلال‌های علمی تطابق پیدا کند و بر همین اساس نیازمندی‌ها سنجیده شود و کمبودها را با واردات جبران کند و همچنین اضافه محصولات را با استفاده از انبار کردن اجازه ضرر و زیان را به تولیدکننده ندهد.

لطفی گفت: جوان مغازه‌دار در بازار باید بداند که اخلاق در تجارت از هر چیزی مهم‌تر است و نباید فقط به سودجویی فکر کند، ضمن این‌که متأسفانه حرص و ولع زیادی بین خریداران به وجود آمده است که باید در این زمینه هم فکر کرد و نباید کاری کرد که مردم هر جنسی که گران می‌شود را با هجوم بیشتر به سمت خرید آن حرکت کنند.

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ وظیفه دولت تنظیم بازار است و ما شاهد هستیم که وزارتخانه‌ها در این خصوص بی‌توجه هستند. درحالی‌که با استفاده از نظرات کارشناسان می‌توان نیازهای روزانه، هفتگی و ماهانه مردم را استخراج کرد و بر همین اساس برنامه‌ریزی کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که دولت با اشراف کامل بر بازار می‌تواند تمام نیازهای مردم را تأمین کند و مواد اولیه اجناس را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دست تولیدکننده برساند، گفت: وقتی نظارتی بر بازار وجود ندارد و آماری در این بخش نیست، نمی‌توان انتظار خاصی داشت، درحالی‌که وظیفه دولت آن است که کلیه نیازمندی‌های جامعه را تأمین کند و اگر دولت تمامی این اقدامات را انجام دهد مثل آب خوردن می‌تواند بازار را کنترل و نگرانی‌های مردم را در خصوص کالا و بازار مرتفع کند، نه این‌که مدیریت بازار را در اختیار دلال‌ها و سودجویان قرار دهد و دولت فقط نظاره‌گر این موضوع باشد.

لطفی با بیان این‌که دنیا بر اساس ادله علمی و اعداد و ارقام در حال مدیریت شدن است اما ما با تحلیل و تفسیر و گزارش این کار را انجام می‌دهیم، گفت: اگر شاخص‌های جامعه استخراج شود دولت می‌تواند اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

وی با بیان این‌که شاید وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی ندانند که مردم در طول یک سال چه مقدار اقلام و اجناس نیاز دارند تا بر همین اساس برنامه‌ریزی کرده و کمبودها را جبران کنند و به‌گونه‌ای وضعیت را پیش می‌برند که یک سال یک جنس در بازار کم می‌شود و سال بعد همان جنس در بازار زیاد که این موضوع برآمده از عدم مدیریت لازم است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دولت اگر صداقت و شفافیت در کارهایش داشته باشد، مدیریت کشور از مدیریت یک خانواده راحت‌تر خواهد بود. این درحالی است که دنیا با روش‌های پیشرفته و الکترونیکی اداره می‌شود، ولی ما به صورت کاملاً سنتی این کار را انجام می‌دهیم، درحالی‌که خروجی اقداماتمان به هیچ وجه نمی تواند کشور را اداره کند.

لطفی تصریح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌:‌‌‌‌‌‌‌‌ متأسفانه هیچ وزارتخانه و سازمان و نهادی آمار دقیقی از کارهای خود را ندارند و بخشی از مشکلات فعلی جامعه به همین موضوع برمی‌گردد. لذا باید در ابتدا مباحث نظری را یعنی تجارت و اخلاق را اصلاح کرده و سپس کارهای دیگر را پیش ببریم،‌ درحالی‌که برخی‌ها در جامعه افزایش درآمد خود بدون زحمت و عرق هستند.

وی با بیان این‌که متأسفانه درآمدزایی با استفاده از کمترین زحمت آفت جوانان بازار و تجار کم سن و سال شده است، گفت: تجارت بدون اخلاق در دنیا جایگاهی ندارد و باید در این زمینه باید خود را اصلاح کنیم. ضمن این‌که باید مدیریت براساس معیارهای علمی دنیا هم پیگیری و اجرا کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌ای در بخش «فارس من» با عناوین «گرانی و بی‌نظارتی» ، «گرانی افسار گسیخته مایحتاج مردم و صادرات آن به خاطر مشتی دلار» ، «گرانی چند صد درصدی و تورم اعلامی نحیف !» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar