سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۱۷۲۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۸- ۰۸: ۱۵
به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از اشکذر:
«کَلَک» منقل بزرگی است که به شکل یک هشت ضلعی بر پایه ای گرد به قطر سه متر و ارتفاع سه ونیم متر در وسط حسینیه قرار گرفته و دارای تزیین ونماسازی است. وسط آن خالی است و جایی هم برای برداشتن خاکستر دارد. در شب های سرد، کلک که مانند مشعل بزرگی می سوزد به فضای میدان نور و روشنایی خاصی می دهد. هنگامی که محرم در فصل زمستان واقع می شود و سرما وجود دارد در کلک وسط حسینیه هیزم می گذارند و آن را آتش میکنند. و امروزه با توجه به تخریب کلک ها در حسینیه ها در بعضی از محلات شهر اشکذر، اصطلاح «پای کلک»، که کنایه از روی حسینیه است به کار می برند.

«شاخه شاخه درمنه»
در قدیم که برق و چراغی وجود نداشت در ایام محرم برای روشن کردن فضای حسینیه که محل برگزاری مراسم بود، بالای «کَلَک» آتش روشن می کردند. «کلک» به طوری که گفتیم ساختمان منشوری شکلی بود که برای همین منظور با خشت یا آجر در وسط حسینیه می ساختند. این آتش افروزی به هیزم احتیاج داشت و بچه ها برای بزرگداشت مراسم عزاداری امام حسین(ع)، وظیفه تأمین هیزم را بر عهده می گرفتند. علمی بر می داشتند، در گروه های چند نفری به در خانه ها مراجعه می کردند و می خواندند.
شاخه شاخه درمنه        کُندُرَه به شاخ دَرْمَنه
هرکه شاخی می دهد      خدا مرادش می دهد
عشق حسین حلاج کی     یَه تِیکه هیزم در انداز
اگر نداری        پایه چخت  در انداز
خانواده ها با شنیدن صدای جوانان ونوجوانان که در منزل آنها تجمع کرده بودند تشویق می گردیدند و در را به روی آنها باز می کردند ومقداری هیزم که در آن زمان سوخت اصلی و تنها منبع انرژی بود به عشق امام حسین(ع)به آن ها می دادند و هیزم ها توسط بچه ها به پای کلک آورده می شد منبع حسینیه دوشهید.
انتهای پیام/د 
 
 
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar