سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۲۱۳۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸- ۰۷: ۱۳
واشنگتن‌تایمز:
ایالات متحده باید با انجام حملات متعارف، نامتقارن و حتی احمقانه این اطمینان را ایجاد کند که همه دشمننان خارجی از ارتش این کشور می ترسند.

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از سایت بین الملل ترجمه شفقنا، این روزنامه آمریکایی در وب‌سایت خود نوشت: ایالات متحده به دو روش جنگ نظامی خود را انجام می دهد: «نامتقارن و احمقانه». کمتر کسی با مشاهدات ژنرال بازنشسته هربرت مک مستر،‌ مشاور سابق امنیت ملی ترامپ و از اعضای کنونی هیات مشاوران مرکز قدرت نظامی و سیاسی اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها مخالفت می‌کند. اما یک سوال مطرح می‌شود: چرا ما نتوانسته ایم راهبردی را برای شکست دشمنانی که در جنگ نامتقارن با ما هستند،‌ تدوین کنیم؟ به عبارت دیگر، چرا هنوز روش‌های هوشمندانه برای کشتن آمریکایی ها وجود دارد؟

نویسنده این مطلب افزود:‌من هفته گذشته یک دلیل ارائه دادم: بسیاری از نظریه‌پردازان حزب چپ و راست در کشور ما تفکری منسوخ شده و دوگانه دارند. در ذهن های آنها، ما یا در صلح هستیم یا در جنگ. آنها طبیعتا اولی را ترجیح می دهند و تمایل چندانی به پاسخ اجباری به دشمنان ندارند چرا که ما را در آستانه دومی قرار می دهد. تصرف سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹، بمباران سفارتخانه های آمریکا در بیروت و کویت در سال ۱۹۸۳، اولین حمله به مرکز تجارت جهانی در سال ۱۹۹۳ . ما به این اقدامات همانند اقدامی که مجرمان انجام می دهند، پاسخ دادیم. پس از ان حملات دیگری نیز صورت گرفت، از جمله در سال های ۱۹۹۶، ۱۹۹۸، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱.

دلیل دیگر اینکه، چشم انداز جنگ های طولانی مدت و با شدت کمتر ـکه به جنگ های خاکستری شهرت داردـ نامطلوب است. همانطور که که باراک اوباما رییس جمهور سابق آمریکا پیش بینی کرده بود، «روند جنگ رو به زوال است» و یا برچسبی که بر روی جنگ های ما گذاشته می شود «جنگ های بی پایان». ما در اینجا فقط راجع به فرضیات صحبت نمی کنیم، آزمایش هایی نیز انجام شده است. اوباما گفته بود : «ما از ایده جنگ های بی پایان حمایت نمی کنیم». بنابراین وی در سال ۲۰۱۱ نیروهای ارتش آمریکا را از خاک عراق بازگرداند. سه سال بعد ، دولت اسلامی(داعش) از خاکسترهای القاعده در بین النهرین برخاست و اوباما ناچار شد بار دیگر نظامیان خود را به عراق اعزام کند.

ترامپ نیز قول داد که نظامیان آمریکایی را از جنگ های بی پایان به خانه بازگرداند. با این حال، طی یک سال گذشته گسترش نیروهای آمریکایی در خاورمیانه افزایش یافته است. رقابت شدید برای قدرت ریشه جنگ هاست. از جمله عوامل ناراحت کننده در آمریکا این است که هم دولت و هم نمایندگان و قانونگذاران طبق قانون ایالات متحده اختیار آغاز جنگ را دارند. با این حال، از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، هیچ جنگی که ایالات متحده در آن درگیر بوده با اعلان جنگ کنگره ،‌ آغاز نشده است.

در ادامه این مطلب آمده است: پس از حذف قاسم سلیمانی، دموکرات های مجلس نمایندگان در کنار تعداد اندکی از جمهوری خواهان قطعنامه غیرالزام‌آوری را برای محدود کردن اختیارات جنگی رییس جمهور ارائه کردند. سناتور تام کاتن طی ایمیلی به من گفت: بستن دستان رییس جمهور در این زمان بسیار خطرناک یک سیگنال فاجعه بار برای ایران می فرستد و به آنها چراغ سبز نشان می دهد که به تاسیسات و نظامیان ما حمله کرده و مصونیت ما را از بین ببرد.

آمریکایی ها آنقدر باهوش هستند که بدانند جنگ های این کشور – چه نامتقارن،ؤ چه متعارف و چه با هر روش دیگر – احمقانه است. اما باید این ماموریت را در اولویت قرار داد که توهم پایان دادن به جنگ های بی پایان از طریق ایجاد تنش های بیشتر، تکیه بر اقدامات دیپلماتیک به تنهایی و عقب نشینی زودهنگام از میادین مبارزه امکان پذیر نیست.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar