سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۲۱۷۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸- ۲۸: ۱۸
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
صالحی گفت: این ترکیب فقط با هدایت الهی و با اندیشه‌های نورانی امام راحل انجام شده است.


به گزارش خبرگزاری بسیج ازقم، عباس صالحی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی پیش از ظهر پنج‌شنبه در همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی که در مرکز همایش‌های غدیر برگزار شد، با اشاره به دوره بندی سه مرحله‌ای بیانیه گام دوم انقلاب گفت: مراحل انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی و حرکت به سوی تمدن اسلامی در این بیانیه ترسیم شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انقلاب اسلامی را آغاز عصری جدید در دنیا دانست و افزود: در انقلاب‌های دیگر شاهد اهتمام به یک بعد بوده‌ایم، اما انقلاب اسلامی به ابعاد دنیوی و معنوی توجه داشته است.

صالحی افزود: در صده‌های اخیر انقلاب‌های مختلفی در جهان روی داده که هر کدام رویکرد‌های مختلفی داشته‌اند؛ در این میان انقلاب اسلامی دارای سه شاخصه اعلام آغاز عصر جدید، ترکیب دین و دنیا و شعار‌های ابدی مانند آزادی و عدالت می‌باشد.

او ترکیب جمهوریت و اسلامیت را راهبرد نخست انقلاب اسلامی دانست و گفت: این ترکیب فقط با هدایت الهی و با اندیشه‌های نورانی امام راحل انجام شده است.

صالحی با تأکید بر اینکه آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت و استقلال، عقلانیت، عزت و برادری شعار‌های ابدی انقلاب اسلامی است، اضافه کرد: از دیگر موضوعات بیانیه گام دوم انقلاب گذار از انقلاب اسلامی به مرحله جمهوری اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: ترکیب جوشش انقلابی و نظم سیاسی راهبرد دوم بیانیه است؛ در انقلاب‌های دیگر شاهد ادامه جوشش انقلابی بوده‌ایم، اما فقدان نظم سیاسی در آن‌ها وجود دارد؛ از طرفی برخی از کشور‌ها به سمت نظم سیاسی حرکت کرده‌اند، اما جوشش انقلابی در آن به فراموشی سپرده شده است.

صالحی افزود: ترکیب اقتدار و قدرت با مهربانی و عطوفت سومین راهبرد انقلاب اسلامی بوده و این در حالی است که در برخی از انقلاب‌ها با فقدان یکی از این دو مواجه بوده‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: انقلاب اسلامی در مسیر حرکت خود نه بی رحمانه بوده و تردیدی به خود راه داده است.

او تصریح کرد: در انقلاب‌های دیگر به دلیل فقدان اقتدار، نوعی هرج و مرج در آن کشور‌ها ایجاد شد، در برخی دیگر از انقلاب‌های دنیا اقتدار بود، اما مهربانی حلقه مفقوده آن بود.

صالحی یادآورشد: در بیانیه دوم گام انقلاب، جمهوری اسلامی در ادامه انقلاب اسلامی تعریف شده است؛ جمهوری اسلامی ادامه و مرحله دوم انقلاب اسلامی است که بیش از چهل سال است که در مرحله جمهوری اسلامی قرار داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی دستاورد‌های متنوعی در ابعاد مختلف درونی و بیرونی داشته است، جمهوری اسلامی با دستاورد‌های عظیمی که داشته از چهل سالگی خود عبور کرده است.

صالحی با بیان اینکه رهبر انقلاب علاوه بر دستاوردها، نقد‌هایی نیز به وضع موجود دارند، ادامه داد: از جمله این انتقاد‌ها کم توجهی به شعار‌های انقلاب و ارزش‌های دینی و غفلت از ظرفیت‌های داخلی بوده است.

او با اشاره به لزوم نگاه ایجابی در بررسی گذشته تصریح کرد: با وجود نقد‌هایی که مطرح است، دستاورد‌های انقلاب بسیار بیشتر از کاستی‌ها بوده و در زمینه مبارزه با بی عدالتی کار‌های انجام شده با گذشته قابل مقایسه نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تهدید‌ها و فشار‌های امپراتوری رسانه‌ای غرب و تلاش برای رسوخ سبک زندگی غربی را تهدید‌های مقابل کشور دانست و ادامه داد: جمهوری اسلامی توان پاسخگویی به این تهدید‌ها را دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: قوت و مستقل شدن در اقتصاد، مبارزه با فساد و عدالت محوری، توفیقات سیاسی، استقلال و آزادی و عزت ملی در بخش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و همچنین اخلاق و معنویت و سبک زندگی ایرانی و اسلامی از دستاورد‌های انقلاب است، تمدن اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که در تمام این ساحت‌ها به صورت همزمان به پیشرفت دست یابیم.

صالحی امید را مهمترین کلید حل مشکلات دانست و گفت: ادامه و حرکت در مسیر تمدن سازی جز با دمیدن روح امید در جامعه ممکن نیست.

او با بیان اینکه پیشرفت متوازن و همه جانبه در ابعاد سه گانه سیاست، اقتصاد و همچنین فرهنگ و اجتماع رمز تحقق تمدن نوین است، ادامه داد: عده‌ای بیان می‌کنند که تمدن سازی ادعایی بزرگ و واهی است، اما از دید رهبر انقلاب جمهوری اسلامی قادر به تحقق تمدن سازی و ورود به مرحله سوم است.

صالحی مطرح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب نخستین نکته مورد تأکید، امید و نگاه خوشبینانه بوده و تمام کسانی که سعی می‌کنند تا ناامیدی را در جامعه تزریق و یا گسترش دهند، موجب کندی حرکت به سمت مسیر پیشرفت می‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: جوانان به عنوان موتور منابع انسانی در بیانیه گام دوم انقلاب معرفی شده‌اند؛ جوانگرایی یکی از مهمترین نیاز‌های امروز کشور است.

انتهای پیام
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar