سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۲۷۳۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۹- ۲۸: ۲۲
با گذشت چندین ماه از موافقت مقام معظم رهبری از درخواست وزارت بهداشت در خصوص برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع کرونا در کشور، هنوز خبری از پرداخت کامل این مبلغ توسط دولت نیست.

به گزارش خبرگزاری بسیج، فروردین ماه امسال بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی با درخواست وزارت بهداشت مبنی بر برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور موافقت کردند و قرار شد از این مبلغ برای بهبود وضعیت مالی دولت در قسمت‌های مختلف هم کمک شود؛ موضوعی که  مقامات ارشد دولت به این موضوع واکنش‌های مثبتی نشان دادند.

خوشحالی دولتی‌ها

 در یکی از واکنش‌ها محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری نسبت به برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا، در حساب توئیتری خود نوشت: لازم است از رهبر معظم انقلاب قدردانی کنیم که با صدور اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی، دست دولت را برای اعطای این تسهیلات به مردم باز کردند.

                                 واعظی

همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور با قدردانی از موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی با درخواست برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور،  در همان فروردین ماه دستورات لازم را برای تامین نیازهای ضروری در این عرصه، صادر کرد.

هزینه‌هایی که باید انجام می‌شد

در همان ایام رئیس دفتر رئیس جمهور در نامه‌ای به محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پی نوشت رئیس جمهور به نامه دفتر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) را به وی ابلاغ کرد. روحانی پی‌نوشت کرده بود که  نیازهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این منبع تامین و حتی‌الامکان از تولیدات داخلی و با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام شود.

                                  نوبخت: امکان کاهش نرخ دلار از ۴۲۰۰ تومان هم وجود دارد

تنها یک‌سوم پرداخت شد!

اما با گذشت چند ماه از دستور رئیس جمهور تنها یک‌سوم مبلغ به صورت کامل پرداخت شد که این موضوع بارها مورد انتقاد شخص وزیر و دیگر معاونان و مدیران وزارت بهداشت قرار گرفت.

در همین زمینه کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفتگوی تفصیلی که با خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا داشت در این مورد گفته بود که بعد از موافقت مقام معظم رهبری فکر می‌کنم  کمتر از یک‌سوم آن تا الان وصول شده باشد!  

                               کیانوش جهانپور

صدای وزیر هم درآمد

پس از گذشت حدود ۶ ماه از دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر تخصیص این یک میلیارد یورو به وزارت بهداشت، این بار صدای سعید نمکی، وزیر بهداشت بیشتر از قبل به اعتراض بلند شد و در صفحه اینستاگرامش مفصلاً به عدم تخصیص کامل مبلغ مورد اشاره به وزارت بهداشت اعتراض کرد.

نمکی این گونه نوشت: «دیروز آمار تأثیر کرونا بر اقتصاد کشورها را مرور می‌کردم. با بلندپروازی خود را با یکی از کهن‌ترین اقتصادها و صاحب مستحکم‌تری زیرساخت‌های بهداشت و درمان اروپا یعنی کشور بریتانیا مقایسه نمودم. اقتصاد آنها ۲۵ درصد و اقتصاد کشور عزیزمان ۳.۵ درصد کوچک شده بود. احساس غرور کردم، بر خود بالیدم که در اوج تحریم‌های ظالمانه که همه منتظر فروپاشی ما بودند، این گونه از سهمگین‌ترین بلای قرن در مسابقه‌ای نابرابر همچون ققنوس از خاکستر خویش سر برآوردیم.

لطف الهی، دعای خانواده شهدا و مردمی که با دل‌های سرشار از ایمان و تلاش شبانه‌روزی همگان افتخارآفرین شد؛ اما یادمان نرود که در همه‌گیری بیماری‌های عفونی چرخ‌های صنعت و تولید در همه عرصه‌ها آن زمان می‌چرخد که کارگر و کشاورز و تاجر و کاسب و فعال اقتصادی اولاً بیمار نباشند و ثانیاً هراس از ابتلاء به بیماری و تشویش از فقدان مراقبت‌های مورد نیاز خانه‌نشینشان نکند. در و دیوار و ماشین‌آلات بدون نیروی انسانی سالم گچ و سیمان و آهن پاره‌ای بیش نیست. فراموش نکنیم که چگونه با هجمه موج اول بیماری نظام سلامت با تکیه بر همت، غیرت و ایثار همه دست‌اندرکارانش ایثارگرانه به میدان آمدند و نگذاشتند برخلاف کشور انگلیس که بیمارانش در پارک و خیابان ماندند، حتی یک بیمار در پشت در بیمارستانی سرگردان شود و مرگ و میرمان با همه کاستی‌ها با آنها قابل قیاس نبود.

در روزهایی که خود سپر و حفاظ مراقب کم داشتند، دل به آتش زدند و بیماری را مهار کردند. مبتلا و شهید شدند، ولی به مردم کشورشان ایمان و اعتقاد بخشیدند و سپس شیوه‌نامه نوشتند که چگونه به کار بازگردیم، بکاریم، درو کنیم، تولید کنیم و چرخ‌های صنعت را بچرخانیم و پیام دادند که باز هم در کنارتان هستیم، نهراسید. در لباس‌های غیرقابل تحمل شبانه‌روز با سیلاب عرق می‌کوشیم تا شما با خیال راحت و کمال سلامت در تاب‌آوری سرزمینمان در مقابل آنان که بر ما ظلم تحریم را روا داشتند بایستید.

ما در زیر بار سنگین پژمرده و مچاله می‌شویم تا ایران شاداب و سرافراز در عرصه جهانی بدرخشد، ولی مغفول نماند که تخت‌هایمان کمتر، به دلیل تحریم‌ها تهیه دارو، تجهیزات و لوازم حفاظتی بسیار سخت‌تر، تعداد پزشک و پرستار ما هم از کشور انگلیس کمتر بود. فراموش نکنیم که دولت انگلیس فقط برای بخش سلامت بیش از ۲۲ میلیارد دلار هزینه کرد و ما پس از حدود هفت ماه از یک میلیارد دلار تخصیصی کمتر از ۳۰ درصد را گرفته‌ایم. یادمان نرود که پرستاران و پزشکان و کادر بهداشتی انگلیس علاوه بر دریافت پاداش قابل توجه، پایان ماه مطالبه‌ای از دولت ندارند و من شرمسار کادر بهداشت و درمانی هستم که ماه‌هاست مطالباتشان معوق مانده است و باز هم کریمانه و عاشقانه خدمت می‌کنند.

اقتصاد کوچک نشد ولی ما درآمدهای اقتصادی بیمارستان‌هایمان، توان جسمی و دریافتی نیروهای صدیقمان و آنچه باید می‌گرفتیم آب شد. بزرگان اقتصاد یادتان نرود که در این بلوا اگر نظام سلامت فرو ریخت، اگر تاب‌آوری خدمتگزاران این عرصه از دست رفت، اگر دارو و تجهیزات نبود اقتصادی برپا نخواهد ماند، پس دریابید اجزای نظام بی‌بدیل را که با این شیوه که می‌گذرد به یاد شعر حافظ افتادم که فرمود: «یا رب مباد کس را مخدوم بی‌عنایت».

                            دکتر نمکی وزیر بهداشت

این اعتراض شدید و مستقیم وزیر بهداشت به حوزه بودجه‌ای و مالی دولت نشان داد باید منتظر دیگر انتقادها و اعتراض‌ها از عدم تخصیص کامل این مبلغ باشیم؛ اعتراضاتی که شاید بیشتر متوجه دولت و بانک مرکزی باشد که مدت‌هاست از اختصاص کامل این مبلغ امتناع می‌کنند.

لزوم ورود مجلس

با این حال باید با توجه به نیاز کشور و دستور مستقیم مقام معظم رهبری مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به موضوع پرداخت هرچه سریع تر برداشت از صندوق ذخیره ارزی و نوع خرج و مخارج این موضوع ورود کنند تا هرچه سریعتر دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیمارستان‌ها و پرستاران و پزشکان از این موضوع بهره ببرند؛ همچنین با استفاده از این مبلغ می‌توان کمک شایانی به روند افزایش بهبود یافتگان کرد.

/منبع:آنا/

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar