سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۲۹۴۹۳۰
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹- ۵۰: ۱۴
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس:
طباطبایی نژاد با بیان اینکه سازمان گمرک جهت کنترل قیمت نهاده های دامی باید به سامانه بازارگاه متصل شود، گفت: این کار مانعی برای فعالیت دلالان در این بازارمی شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج، سید صادق طباطبایی نژاد عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه تا زمانی که ارز ترجیحی برای واردات نهاده های دامی اختصاص پیدا می کند، باید بر تکمیل سامانه بازارگاه تاکید کنیم، اظهار داشت: متاسفانه سازمان گمرک به سامانه بازارگاه متصل نیست و همین امر باعث شده نهاده های دامی که با ارز ترجیحی وارد کشور شده اند، تضمینی جهت فروش آن به دامداران و تولیدکنندگان با قیمت دولتی وجود نداشته باشد و به همین دلیل، وارد کنندگان نهاده های دامی به دلیل نبود سامانه بازارگاه، نهاده های دامی را با تعهد غیررسمی از گمرک در بازار دام و طیور عرضه می کنند و شاهد قیمت گذاری های کاذب هستیم.

وی ادامه داد: تا زمانی که نظارت کافی بر روند توزیع نهاده های دامی با قیمت مصوب و دولتی صورت نگیرد، شاهد رفع مشکلات تولیدکنندگان و دامداران در جهت تامین نهاده های دامی نخواهیم بود و قیمت این نهاده ها در بازار با قیمت آزاد به فروش خواهد رسید و با افزایش هزینه های تولیدکنندگان، شاهد افزایش قیمت گوشت، مرغ و ... در بازار خواهیم بود و در این میان، این مصرف کننده و تولیدکننده هستند که متضرر می شوند و در این میان، فقط سوداگران و دلالان به کسب سود کلان می پردازند.

*کنترل قیمت نهاده های دامی با اتصال گمرک به سامانه بازارگاه صورت می پذیرد

طباطبایی نژاد اتصال سازمان گمرک به سامانه بازارگاه را عامل اصلی برای مدیریت بازار نهاده های دامی دانست و گفت: در طول هفته های گذشته به منظور بررسی وضعیت واردات و توزیع نهاده های دامی، بازدیدی از بندر امام خمینی(ره) خوزستان داشتیم و به همراه مسئولان، از انبارنهاده ها و نحوه تخلیه وتوزیع آن بازدید نمودیم و از آنجایی که ارز کافی به وادات نهاده های دامی اختصاص پیدا کرده است، مشکلی در تامین ارز ترجیحی نهاده های دامی وجود ندارد فقط با راه اندازی سامانه بازارگاه می توان این نهاده های دامی را با قیمت مصوب در بازار دام و طیور با قیمت پایین عرضه کرد و از این طریق، مانعی برای فعالیت دلالان در این بازار شد و این موضوع باید به سرعت محقق شود تا شاهد ساماندهی قیمت نهاده های دامی باشیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی با تاکید بر اینکه اجرای قانون تمرکز می تواند عاملی برای ساماندهی واردات نهاده های دامی و سایر محصولات مرتبط با حوزه کشاورزی باشد، گفت: ما معتقدیم که تخصیص ارز به واردات نهاده های دامی باید به جای وزارت صمت، به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود تا از این طریق بتوان این کالای های وارداتی را به دست مصرف کننده واقعی رساند و بر این روند، نظارت کافی صورت بگیرد.

*حذف ارز ترجیحی نهاده های دامی و واریز آن به یارانه معیشتی مردم

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت های مختلف نهاده های دامی در بازار دام و طیور نشات گرفته از فعالیت دلالان و سوداگران است، تصریح کرد: وقتی ارز ترجیحی و دولتی برای واردات نهاده های دامی اختصاص پیدا می کند، باید نظارت ها در نحوه توزیع و فروش آن هم ادامه یابد تا این نهاده های دامی با روش صحیح و اصولی به دست تولیدکننده و دامداران برسد و اگر نمی توان کنترلی بر این اوضاع داشت، می توان با حذف ارز ترجیحی در زمان واردات این نهاده های دامی، این ارز را می توان در مرحله دیگری اختصاص داد تا گوشت قرمز و یا مرغ و سایر محصولات، با قیمت ارزان به دست مصرف کننده برسد.

طباطبایی نژاد خاطر نشان کرد: به اعتقاد بنده روش دیگری برای کنترل بازار نهاده های دامی، حذف ارز ترجیحی واردات این محصول و واریز مبلغ آن به یارانه معیشتی مردم است و از این روش هم می تواند قدرت خرید مردم را افزایش داد تا بتوانند کالاهای اساسی و مورد نیازشان را تهیه کنند و در صورت تحقق این امر، دلالان و مافیا دیگر نخواهند توانست با نهاده های دامی که با ارز دولتی وارد شده، فروش آزاد با سودکلان در بازار دام وطیور داشته باشند.

انتهای پیام/

منبع: رادار اقتصاد

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: