سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۱۲۸۴۱
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۹- ۵۳: ۰۹
تیغ سیمان بر چهره طبیعت ری
کوه بی بی شهربانو که روزگاری به عنوان نماد استواری و عظمت تهران، سربه فلک کشیده بود، کم کم کمر خم کرده و پیشانی اش به خاک مالیده می شود.

به گزارش خبرنگار استان تهران خبرگزاری بسیج؛ دکتر محمدباقر فرهند، سرپرست روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۰ در یادداشتی نسبت به تخریب این سرمایه طبیعی استان تهران که در محدوده جغرافیایی شهرستان ری قرار دارد هشدار داده و اعلام خطر می کند. فرهند، بیان کرده است که:

 کوه بی‌بی شهربانو در جنوب شرقی تهران بين طولهــاي جغرافيايي ´28 °51 تا ´31 °51 شرقي و عرض هاي جغرافيايي ´ 36 °35 تا ´38 °35 شمالي گسترده شده است . در دامنه‌های کوه ری و بر فراز صخره‌ای کوهستانی، بنایی گنبدی مینایی به نام بقعه بی بی شهربانو واقع است. به روایتی بی بی شهربانو ، دختر یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی و همسر حسین بن علی علیه السلام و مادر امام چهارم شیعیان، امام سجاد علیه السلام است و سالهاست زیارت کنندگان این محل فقط مردم ری نیستند بلکه از زائرین شهرهای مختلف ایران گرفته تا شیعیان کشورهای عراق و افغانستان و پاکستان برای زیارت به این محل می آیند.

 این روزها؛ حال این مکان ارزشمند تاریخی بسیار بد است، کوه خواری رسمی توسط سیمان تهران ، بخش های بزرگی از این میراث پر اهمیت تاریخی را در سکوت عامدانه بسیاری از دستگاه ها به یغما برده است . محیط زیست و میراث به نظر توان اقدام ندارند .

 شورای شهر تهران و شهرداری منطقه ۲۰ در تلاشند تا با ایجاد فضاهای تفرجگاهی و فضای سبز و پیاده راه ، مردم را به این محل بیاورند تا شاید بشود کاری کرد و در پیگیری ثبت این میراث ملموس جنوبی ترین نقطه تهران هستند . بدون تعارف شهرداری تهران و شورای پنجم برای حفظ این مکان در حال  تلاشند ولی تنهایی نمی شود .

 روزانه صدها کامیون از سیمان تهران در حال انتقال خاک ارزشمند کوه ها هستند . یکی از این کوه ها کلا نابود شده و چیزی از آن نمانده و دیگری نیز در سایه بی توجهی های همیشگی سازمان میراث فرهنگی کم کم سوراخ می شود تا فروبپاشد.

 شاید وقت آن رسیده که فعالین فرهنگی ، شهری ، میراث و رسانه ها و بزرگان بیایند و کاری کنند و متولیان سیمان تهران مسئولیت پذیر تر عمل کنند و به تاریخ و هویت ری تعظیم فروتنانه ای داشته باشند . اینجا سرزمین سیدالکریم علیه السلام است. سرزمین قصه های بی پایان تاریخ یک شهری به وسعت هفت هزار سال تنفس در سرزمین ایران .

 تلاش های دکتر خلیل آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران ، شهردار تهران و شهردار منطقه ۲۰ ، این ایام نیاز به حمایت و دیده شدن دارد .

 به امید ثبت سریع این اثر و پایان تخریب یکی از جدی ترین عناصر ملموس هویتی ری ، قبله تهران ...

   

 

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar