سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۲۶۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹- ۴۴: ۱۱
یک قاری بین‌المللی قرآن کریم تأکید کرد؛
قاری بین‌المللی قرآن کریم گفت: این نوع تلاوت برگرفته از فرهنگ موسیقی ما نبوده و به همین دلیل شاید ضرورت دارد که ما به بومی‌سازی تلاوت قرآن کریم به عنوان یک چشم‌انداز نگاه کنیم.

به گزارش بسیج از خوزستان، قاسم مقدمی، قاری بین‌المللی قرآن کریم در برنامه جمعه شب‌های مؤسسه قرآنی امام رضا(ع) اهواز که شب گذشته، ۱۵ اسفندماه با موضوع «ضرورت‌ها و بایسته‌های تقلید» به‌صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: تقلید راهی سریع و مؤثر است که ما را به مهارت‌های قرائت قرآن کریم می‌رساند.

وی با بیان اینکه مهارت در قرائت قرآن را نمی‌توان صرفاً از طریق جلسات آموخت، گفت: بنابراین باید از طریق تقلید به آموزه‌هایی از تجوید و اجرای صحیح لحن دست یافت. چنانچه قاری این مرحله از تخصص را به‌صورت کیفی به انجام برساند در آینده در زمانی که با شرایط خاص قرائت آیات قرآن کریم روبرو شود، می‌تواند این مهارت را به کار ببرد و تلاوت خود را به سرانجام مطلوب برساند.

مقدمی با اشاره به اینکه تقلید در هر هنری وجود دارد و یک ضرورت به‌شمار می‌رود، گفت: در کشور ما این شیوه از تلاوت قرآن کریم (تقلید) خوب جای خود را در بین مردم باز نکرده است، چراکه این نوع تلاوت برگرفته از فرهنگ موسیقی ما نبوده و به همین دلیل شاید ضرورت دارد که ما به بومی‌سازی تلاوت قرآن کریم به‌عنوان یک چشم‌انداز نگاه کنیم.

این قاری بین‌المللی قرآن کریم تصریح کرد: در تلاوت‌های قاریان مصریان رابطه بسیار خوبی بین قاری و شنونده وجود دارد و یکی از عوامل آن این است که آن‌ها تلاوت قرآن را خوب دریافت کرده‌اند. همان‌طور که مردم ما مداحی را خوب دریافت می‌کنند و تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند.

وی با تأکید بر اینکه باید به تقلید به عنوان یک مرحله نگاه کرد که باید خوب اجرا شود و سپس از آن عبور کرد، گفت: توانمندی‌های فردی، سلایق و مؤلفه‌های شخصیتی در تقلید قرائت قرآن کریم تأثیرگذار است. یکی از ویژگی‌های انتخاب قاری مقلَد علاقه و درک درست از یک تلاوت است. قاریان در تقلید حتماً باید به ظرفیت‌های خود توجه کنند. سنخیت توانمندی فرد با قاری که می‌خواهد از او تقلید کند اولین مرحله تقلید و مرحله بعد از آن علاقه است.

مقدمی گفت: تقلید باید از قاریانی انجام شود که اصالت و قابلیت تقلید داشته باشند. در حال حاضر امکانات بسیاری از نظر تعداد جلسات و استادان وجود دارد اما می‌بینیم که خواندن قاریان چنگی به دل نمی‌زند که من فکر می‌کنم کم‌کاری از خود قاریان است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar