سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۵۸۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۰- ۰۱: ۰۸
نیشابور دارای مفاخر و میراث متعددی است که قطعا راه‌اندازی موزه‌ای در این زمینه به صورت تخصصی می‌تواند در کنار مقبره مفاخر این شهرستان اوضاع بسیار بهتری را نصیب این شهرستان کند.

نیشابور قدمتی تاریخی و دیرینه در تاریخ ایران زمین دارد و به نوعی میزبان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های ایرانی- اسلامی محسوب می‌شود.

شهری که اینک نیز مفاخر بزرگ جهانی همچون خیام و عطار و کمال الملک را در خود جای داده است و همه ساله به ویژه در ایام پیش از شیوع کرونا میزبان گردشگران فراوانی از داخل و خارج بود.

مسئله‌ای که نقش بارزی در رونق گردشگری این شهر و به تبع آن در رونق اقتصادی نیشابور ایفا می‌کند و می‌تواند زمینه اشتغال مناسبی را برای این شهر فراهم کند.

هزینه کرد در حوزه فرهنگی و گردشگری و میراث فرهنگی قطعا یک سرمایه‌گذاری با بازگشت است و نوعی هزینه کرد بدون نتیجه محسوب نمی‌شود و نه در میان مدت بلکه حتی در کوتاه مدت نیز عواید فراوانی را می‌تواند نصیب کند.

نیشابور دارای مفاخر و میراث متعددی است که قطعا راه‌اندازی موزه‌ای در این زمینه به صورت تخصصی می‌تواند در کنار مقبره مفاخر این شهرستان اوضاع بسیار بهتری را نصیب این شهرستان کند اما همچنان شاهد هستیم که در این شهر یک موزه تخصصی راه‌اندازی نشده است.

در واقع شهر نیشابور با پیشینه‌ چندهزار ساله و داشتن بیش از چهار هزار هکتار عرصه تاریخی از داشتن یک موزه استاندارد برای نگهداری اشیای باستانی کشف شده در این پهنه محروم است.

نگهداری بخشی از میراث در کاروانسرا

در حال حاضر در مخزن تنها موزه شهر نیشابور در کاروانسرای شاه عباسی چندین هزار شیء تاریخی موجود است که البته شرایط مناسبی از نظر رطوبت و دما وجود ندارد و به همین دلیل تنها بخشی از اشیاء تاریخی در معرض قرار گرفته است.

در این شرایط بنظر می‌رسد کمترین لیاقت این شهر با این پیشینه تاریخی و فرهنگی این باشد که از یک موزه ولو حداقلی برخوردار باشد تا بتواند بخشی از میراث فرهنگی و تاریخی خود را در دیدگان بازدیدکنندگان قرار دهد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar