زاهدان/ حجت الاسلام اکبر پور گفت: حکمت پیامبر اکرم(ص) به عنوان رهبر جامعه اسلامی اقتضا کرد تا تکلیف حفاظت از دین را مشخص کند و واقعه غدیر این تکلیف را مشخص نمود.
کد خبر: ۹۳۶۱۲۹۶
|
۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲
حجت الاسلام علی اکبر پور، در گفتگو با خبرنگار بسیج در زاهدان، ضمن عرض تبریک و تهنیت عیدسعید غدیر و دهه امامت و ولایت محضر موحدین دلدادگان مکتب اهل بیت(ع) که بتوانیم از برکات این ایام و مکتب نورانی اهل بیت بهره مند شویم به آیه شریفه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی» اشاره کرد و گفت: این آیه به اکمال و اتمام دین اشاره دارد یعنی اگر غدیر محقق نمی‌شد، دین ناقص می‌ماند.
 
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان با اشاره به این مطلب که از آنجایی که یک بال دهه امامت و ولایت در قربان و بال دیگر در غدیر نهفته است، حضرت ابراهیم بعد از امتحانات متعدد و مکرر که پشت سر گذاشت و از همه صحنه های آزمایش امتحان سربلند بیرون آمد، افزود: در عید سعید قربان اوج امتحان در قربانی کردن نور چشم و عزیز دلش حضرت اسماعیل تبلور پیدا کرد و از این امتحان نمره قبولی گرفت، خداوند ابراهیم را به جایگاه  امام قرار داد.
 
 وی با اشاره به این مطلب که مقام امامت بالاتر از هر مقامی است که خداوند به بندگان خودش عطا کرده است، از نبوت،  رسالت،  مقام امامت رفیع تر و بالاتر است، مقام امامت مقامی است که انتصابش به دست حضرت حق است و به نگاه و دستور خداوند انجام می شود، ادامه داد: مقام امامت انتصابش به دستور حق حتما صورت می گیرد لذا بر همین اساس در عید غدیر هجدهم ذی‌الحجه حجه الوداع خداوند به پیامبرش دستور می دهد تا جانشین خودش را انتخاب و به همگان معرفی کند.
 
این مسئول با اشاره به این مطلب که خداوند برای پیامبر واژه  یا ایهاالرسول به کار برده  معمولا جایی است که باید محقق و ابلاغ شود و  پیامبر مامور به اجرای آن  است و می فرمایند ماموریتی که من به شما داده بودم مقام انتصاب ولایت و جریان غدیر به دستور حق است آنچه که پروردگار ت بهت دستور داده را برای استحکام و قوام فروع دین یک چیز کم بود و آن هم باید در اصول دین گنجانده می شد که در حقیقت ضامن اجرای فروع دین باشد که بحث امامت و ولایت است را انجام بده.
 
وی با ادامه این نکته که  نماز و روزه ای که بی ولایت باشد دردی دوا نخواهد کرد، افزود:  پیامبر خطبه باید بخواند و علی را جانشین خودشان معرفی کنند، پیامبر خطاب به مردم می گوید همان اختیاری که من داشتم را همان صاحب اختیاری را واگذار میکنم به حضرت علی(ع)، امروز به امیرالمومنین منتقل می شود خطبه غدیر خطبه ای است که جمعیت زیادی شنیدند و جمعیت زیادی نقل کردند به دلایلی متاسفانه در کوران حوادث تاریخ به فراموشی سپرده می شود یا کم رنگ است.
 
وی گفت: از دید برخی افراد اما واقعه غدیر یک واقعه ای است که در نقل آن  هیچ شک و شبهه ای در غدیر نیست حالا دین کامل شد برای اینکه امامت کامل شد برای اینکه ریل نبوت به ریل امامت منتقل شد حضرت علی(ع)   ادامه دهنده راه نبوت است، امامت تکمیل کننده و مبین نبوت است و
 
علی اکبر پور تصریح کرد: پیامبر اگر برای جنگی عازم میشد و امام علی به دستور پیامبر  در آن جنگ حضور نداشتند امام علی را جایگزین خود در مدینه گذاشتند، پیامبری که برای یه روز بفکر مردم است مگر می شود در سفر بدون برگشتی که قرار است از دنیا برود به فکر مردم نباشد، پیامبری که عصاره 124 هزار پیامبر است و میراث‌دار انبیا پیشین خود است مگر می شود میراث کهن انبیا بلاصاحب بماند مگر می شود هرکسی بر این جایگاه تکیه بزند، باید کسی باشد که از جنس عصمت و نبوت از جنس رسالت باشد.
 
وی با اشاره به این نکته که خدا می فرماید عهد من که همین امامت است به ظالمین نمیرسد، اظهار داشت: باید پیامبر این امانت را به دست فردی بسپارد و کسی شایسته تر و لایقتر از علی نیست و در آیه ولایت تطهیر و مباهله نام حضرت علی می درخشد.
 
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: حضرت علی از ده سالگی پرورش یافته دامان پیامبر است که به شایستگی بتواند این مقام را تصدی کند و خداوند هم این ماموریت را به پیامبر میدهد که یا رسول الله این ماموریت باید ابلاغ شود اگر نشود ماموریت انجام نشده و تمام رسالت انبیا و اولیا گویا بر باد می رود.
 
وی بیان کرد: غدیر مهمترین اجتماع مسلمانان است که در آن امام جامعه معرفی می‌شود و این حادثه وضعیت مسلمانان در آینده تاریخ بشری را مشخص کرد، افزود: پیامبر(ص) مردم را دعوت می‌کند تا با علی(ع) بیعت کنند تا عرصه اجتماعی و سیاسی دین در جامعه ظهور پیدا کند. 
 
وی با اشاره به این مطلب که اگر امروزه آموزه غدیر را مورد توجه قرار دهیم، نقش آن در حفاظت از دین را درک  خواهیم کرد، ادامه داد: عزت در جامعه‌ای است که امام و، ولی خدا حضور داشته و حاکمیت کند، لذا  پیامبر امامت و ولایت، دین را کامل می‌کند.
 
این مسئول با اشاره به این مطلب که امام به عنوان نگهبان دین است و اگر امامت و ولایت نباشد، دین بی روح و بدون نگهبان خواهد بود، تصریح کرد: دین در ۲۳ سال رسالت پیامبر اکرم(ص) کامل شد و اگر امامت نباشد، تمام تلاش‌های پیامبر (ص) از بین می‌رود.
 
وی با اشاره به اینکه کفار می‌گفتند که بعد از رحلت پیامبر(ص)، تمام اتفاقاتی که در این ۲۳ سال افتاد، از بین می‌رود، ادامه داد: پیامبر با حادثه غدیر دشمنان را ناامید و مأیوس کرد چرا که حکمت پیامبر اکرم(ص) به عنوان رهبر جامعه اسلامی اقتضا کرد تا تکلیف حفاظت از دین را مشخص کند و واقعه غدیر این تکلیف را مشخص نمود.
 
حجت الاسلام اکبر پور با تاکید بر این مطلب که بهترین کسی که دارای علم خاص و مقام عصمت است و دین باید توسط آن هدایت شود از سوی خداوند نصب و به وسیله پیامبر به مردم ابلاغ شد، گفت: در واقعه غدیر به مردم اعلام شد که چه کسی مرجعیت دینی جهان اسلام، بعد از پیامبر(ص) را عهده‌دار می‌شود، اظهار کرد: غدیر اختصاص به شیعیان ندارد بلکه مربوط به همه مسلمانان است.
 
وی با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) بزرگترین عید امت خود را عید غدیر می‌داند و این حادثه باید تحلیل و بررسی شود بیان کرد:  امیرالمومنین (ع) در روز غدیر به عنوان کامل‌ترین، زاهد‌ترین و شجاع‌ترین فرد معرفی شد تا دشمنان مأیوس شوند که دیگر نمی‌توانند کاری کنند.
 
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سلمان اظهار داشت: عدم وجود فهم درست از دین سبب انحراف جامعه می شود، هر زمان دین اسیر اشرار و حاکمان جور شود، جامعه اسلامی ذلیل و خوار می‌شود؛ عزت در جامعه‌ای است که امام و، ولی خدا در جامعه حضور داشته و حاکمیت پیدا کنند.
 
وی تصریح کرد: هر جا که امامت نقشش به درستی و با حضور و بیعت مردم ایفا شود، جامعه عزیز و از همه انحرافات نجات پیدا کرده و خلاص می‌شود.
ارسال نظرات