رئیس حوزه هنری استان خوزستان گفت: برنامه ریزی برای جبران کمبودهای فرهنگی مناطق کم برخوردار، درصد قابل توجهی از محرومیت‌های اقتصادی را جبران خواهد کرد.
کد خبر: ۹۳۸۱۲۳۸
|
۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
محمد شهباز گهروئی، رئیس حوزه هنری خوزستان درباره یکی از طرح‌های در دست اجرا حوزه هنری خوزستان اظهار کرد: حوزه هنری طرحی را با عنوان"بازآفرینی هویت فرهنگی هنری مناطق حاشیه و محروم" آغاز به کار کرده است. یکی از عرصه‌های آسیب‌زا در زیست اجتماعی استان خوزستان، حاشیه نشینی و محرومیت است. اهواز که به عنوان مرکز استان شناخته می‌شود؛ بیش از ۳۰۰ هزار نفر حاشیه نشین دارد. همچنین استان خوزستان با دارا بودن ۱۴ شهرستان محروم از استان‌هایی با درصد محرومیت بالا محسوب می‌شود. برای همین در حوزه هنری استان نیز این طرح تعریف شد.

وی با بیان اینکه مسائل انقلاب اسلامی، اولویت‌های حوزه هنری استان محسوب می‌شود افزود: محرومیت زدایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از حاشیه نشینی از اهداف حوزه هنری انقلاب اسلامی خوزستان است.

رئیس حوزه هنری خوزستان تصریح کرد: ملاک ما در انتخاب مناطق محروم، محرومیت مناطق و محرومیت مردم آن منطقه از دسترسی به امکانات شهری و خدمات فیزیکی و‌ اقتصادی است. همچنین علاوه بر این محرومیت از زیر ساخت‌های فرهنگی و خدمات فرهنگی از اصلی‌ترین دلیل انتخاب آن منطقه برای فعالیت است.

شهباز گهروئی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره این موضوع که محرومیت‌های فرهنگی، محرومیت‌های اجتماعی را نیز به دنبال خواهند داشت، عنوان کرد: اگر با برنامه ریزی صحیح به ارتقای سطح فرهنگی و هنری این مناطق بپردازیم، درصد زیادی از آسیب‌های اجتماعی و حتی آسیب‌های اقتصادی این مناطق کم خواهد شد.

رئیس حوزه هنری خوزستان درباره دلیل نامگذاری این طرح توضیح داد: ما معتقدیم عمده این مناطقی که به عنوان مناطق محروم یا حاشیه نشین مشخص شده‌اند، دارای یک هویت مستقل و اختصاصی فرهنگی، هنری و اجتماعی در طول دهه‌های اخیر است و بعضی مناطق حتی قدمت ۱۰۰ ساله دارند. همین قدمت چند دهه‌ای، المانی هویت ساز محسوب می‌شود که به دلایل مختلفی ممکن است عناصر هویتی این منطقه کمرنگ شده یا از بین رفته باشد. برای همین اگر بتوانیم ما این هویت را بازآفرینی و یادآوری کنیم؛ پله محکمی را در راستای کاهش آسیب‌های فرهنگی پایه گذاری کرده‌ایم. به همین دلیل در این طرح توجه ما به ظرفیت‌های بالفعلی است که به عنوان نیروی انسانی موفق فراموش شده‌اند.

وی ادامه داد: در فصل اول طرح، هفت منطقه را در اهواز، سوسنگرد و هویزه انتخاب کردیم و ۹ ماهی می‌شود که در این مناطق در حال فعالیت و بررسی هستیم. مناطق هدف ما شهرستان کارون، حصیر آباد، منبع آب، ملاشیه و کوی علوی در اهواز و شهرستان سوسنگرد و هویزه است. در این مناطق دو برنامه اصلی به موازات هم پیش بردیم. یکی شناسایی استعدادهای هنری ساکنان این منطقه بود و حدود ۳۰۰ نفر شناسایی و اکنون درحال گذراندن دوره‌های توانمند سازی ما هستند. تا پایان مهر ماه دوره اول این توانمند سازی به پایان می‌رسد. برنامه دوم ما در این مناطق نیز شناسایی عناصر هویت ساز این مناطق بوده و با استفاده از افراد هر محله؛ در چهار قالب فرهنگی اعم از کتاب، سرود، تئاتر و مستند برای هر محله اثر تولید کردیم تا از طریق زبان هنر، هویت فرهنگی فراموش شده این مناطق را احیا کنیم. به طور مجموع ۲۸ اثر در این چهار قالب و برای هفت محله حاشیه نشین باید تولید شود که از این تعداد اثر شامل ۷ مستند، ۷ سرود، ۷ نمایش و ۷ کتاب تولید شده است.

شهباز گهروئی تصریح کرد: پس از پایان ماه صفر آثار هر محله در همان محله رونمایی خواهد شد و بنا بر این آثاری که براساس زیست بومی و اجتماعی همان محله‌هاست برای مردم رونمایی شود.

وی همچنین پوریا اشتری (دبیر مرکز هنر مردمی)، علی حیاتی (مستند)، آرش ساربان (نمایش)، علی اکبر فلاحی(سرود)، امجد(کتاب) و اسماعیل حزباوی(توانمندسازی استعدادهای بالقوه) را به عنوان راهبران این طرح معرفی کرد.

انتهای پیام
ارسال نظرات