مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت:در شش ماهه اول سال جاری 9 هزار و 767 نفر در سطح شهرها و روستاهای این استان از آموزش های هلال احمر بهره مند شده اند.
کد خبر: ۹۳۸۲۵۳۳
|
۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲

به گزارش خبرنگار بسيج زنجان؛سید قاسم موسوی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مناسبت 21 مهر روز کاهش اثرات و بلایای طبیعی افزود: هلال احمر طبق اساسنامه، قانون‌ توسعه و مدیریت بحران وظیفه آموزش همگانی را بر عهده دارد و در تلاش هستیم این مهم را به نحو احسن انجام دهیم.

بهره مندي بيش از ٩٠٠٠زنجاني از خدمات هلال احمر

وی با بیان اینکه روز 21 مهر(13 اکتبر) بر کاهش اثرات بلایای طبیعی است، تاکید کرد: ما برای همه بلایا و حوادث از جمله بیماری کووید 19 تا سیل، زلزله، خشکسالی، طوفان، صاعقه، حوادث و سوانح مختلف برنامه داریم.

 

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان با بیان اینکه تک تک آحاد جامعه باید برای همه حوادث و بلایا برنامه داشته باشند، گفت:  تاکید بر این بوده که قرار نیست فقط سازمان های امدادی برنامه داشته باشند بلکه همه سازمان ها، همه مراکز دولتی، عمومی، خیریه، بخش خصوصی، مراکز صنعتی و خانواده ها نیز باید برنامه ای برای این مهم داشته باشند.

 

موسوی اظهارداشت: این مهم مقوله ای پذیرفته شده در دنیا به شمار می رود که چک لیست های آمادگی برای آن تدوین شده و هلال احمر از سال 1395 در خصوص آن با عنوان طرح "خادم" کار کرد.

 

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: در حال حاضر سایت خادم  https://khadem.ir پیشرو ترین  و بهترین سایت های آموزش همگانی برای آحاد مردم در جامعه است.

 

موسوی اظهارداشت:  با آموزش های آنلاین این سایت در پایان گواهی شرکت در دوره نیز برای فراگیران صادر می شود. 

 

وی ادامه داد:  سازمان های بین المللی و سازمان ملل متحده از سال 1990 به این نتیجه و جمع بندی رسیدند که 13 اکتبر مصادف با روز کاهش اثرات و بلایای طبیعی نامگذاری کردند و برنامه های کشوری و جهانی برای این روز تدوین می شود.

 

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان با تاکید بر اینکه درک خطر را بین مردم نهادینه کنیم، تاکید کرد: باید این مقوله را در مراکز پیش دبستانی و دبستانی نهادینه کرده تا تبدیل به فرهنگ‌ شود.

 

موسوی متذکر شد: بسیاری از مردم دنیا هنوز به درک خطر نرسیده اند که باید اولویت نخست را به درک این مقوله مهم اختصاص دهیم تا از خطر یک حادثه فهمی داشته باشند.

 

وی تاکید کرد: در جمعیت هلال احمر نیز در همین راستا در تلاش بوده و برای ارائه آموزش آمادگی در برابر مخاطرات و کمک های اولیه در کنار مردم هستیم.

 

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: شش ماهه اول سال جاری 9 هزار و 767 نفر در سطح شهرها و روستاهای این استان از آموزش های هلال احمر بهره مند شده اند.

 

موسوی یادآوری کرد: آموزش همگانی یکی از مسئولیت های اصلی جمعیت هلال احمر به شمار می رود که برای تحقق این مهم درصدد بهره مندی شهروندان از آموزش های مورد نیاز هستیم.

 

به گفته وی، در این مدت بیان شده نیروهای امداد و نجات هلال احمر برای یکهزار و 433  حادثه دیده در 337 حادثه  استان زنجان خدمات امدادی ارائه کرده اند.

 

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: از 337 مورد حادثه،  276 تصادف جاده ای، 14 حادثه کوهستان، 11 مورد سیل و آبگرفتگی، هفت مورد غرق شدگی، 6  آتش سوزی، 6 حادثه شهری، پنج حادثه صنعتی و کارگاهی، 2 مورد ریزش آوار و سایر حوادث در استان زنجان اتفاق افتاده بود.

 

موسوی اظهارداشت: گاهی بی احتیاطی های کوچک و سهل انگاری در توجه به هشدارهای جوی موجب بروز حوادث جانی  جبران ناپذیری برای خانواده ها می شود.

 

وی یادآوری کرد: چنانچه درک خطر را نهادینه کنیم در آینده میان افراد بزرگسال تبدیل به فرهنگ می شود.

 

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: در برخی از کشورها تلفات جانی ناشی از زلزله و دیگر حوادث به دلیل فرهنگ سازی کاهش قابل توجهی یافته است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار