رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا:
حجت الاسلام سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا در همایش استانی نماز سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز با شعار "نماز نماد قدرت و اقتدار معنوی در سپاه" گفت: اقامه نماز نیاز به سیستم، سازمان،برنامه ریزی، راهبرد و سیاست گذاری دارد.
کد خبر: ۹۳۹۶۷۳۸
|
۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲

به گزارش خبرگزاری بسیج از کرج، حجت الاسلام و المسلمین سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا در همایش استانی نماز سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز با شعار "نماز نماد قدرت و اقتدار معنوی در سپاه" گفت: با مراجعه به قرآن می توان فلسفه حکومت اسلامی و حکمرانی اسلامی، اهداف شریعت و اسلام را به دست آورد.
وی افزود: دو نوع اهداف و مقاصد از قرآن می توانیم برای شریعت استخراج کنیم؛ یکی اهداف عام و کلی و دیگری اهداف خاص و گسترده.
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا در اولین همایش استانی نماز سپاه بیان کرد: اولین هدف عام شریعت در قرآن، حفظ نفس است که در مورد محاسبه نفس در منابع اسلامى اعم از آيات و روايات اشارات پر معنايى ديده مى شود.
وی با اشاره به بیان علامه طباطبایی(ره) مبنی بر اینکه عقل مهم ترین امتیاز انحصاری انسان است و آیه شریفه"وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ..." حفظ عقل را دومین هدف عام شریعت خواند و افزود: امر و نهی خدا مانند حرام بودن شراب برای جلوگیری از زایل شدن عقل است.
سعیدی حفظ مال را سومین هدف عام شریعت دانست.
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: حفظ آبرو چهارمین هدف عام شریعت است. آنقدر این هدف اهمیت دارد که اسلام می گوید: حرمت مومن از حرمت کعبه بالاتر است.
وی ادامه داد: ما به اسرار درونی انسان ها نمی توانیم پی ببریم. خدا هم نیز چنین می خواهد. لذا خدا شاهد خطا هایی ست که حتی دو ملک هم قرار است از آن مطلع نشوند. از این هدف می توانیم چنین نتیجه بگیریم که نباید در زندگی دیگران سرک بکشیم.
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا در ادامه اولین همایش نماز سپاه ضمن بیان اینکه هیچ امر خدا بدون مصلحت نیست، هیچ نهی ای بدون مفسده نیست؛ اظهار کرد: حفظ نسل پنجمین هدف کلی شریعت در قرآن است. جلوگیری از سقط جنین، اختلاف انتزاج بین زن و مرد برای حفظ نسل است. سعیدی افزود: ششمین هدف عام و کلی شریعت حفظ دین است. یکی از رسالت های انبیا حفظ دین است. از رسالت های ولایت فقیه حفظ دین است. اینکه ائمه برای حفظ دین قیام کردند از رسالاتشان است. اگر سپاه پاسدار دین است جزء تکالیفش است.
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا در ادامه اولین همایش نماز سپاه به ذکر اهداف و مقاصد خاص شریعت در قرآن پرداخت و تعلیم و تربیت را یکی از مهم ترین اهداف خاص و گسترده خواند و گفت: بین تعلیم و تربیت فرق است. باغبان گلی را پرورش می دهد اما آموزش نمی دهد. فرق بین مربی انسان و گل در این است که گل نمی تواند نقش بازی کند. به کمک باغبان، مربی خود بیاید و به رشد خودش کمک کند اما در تربیت انسان مربی و متربی به رشد یکدیگر می توانند کمک کنند.
سعیدی با تمسک به آیه"الَّذِینَ إِنْ مَکنَّاهُمْ فِی الأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَآتَوُا الزَّکاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْکرِ وَللهِ عاقِبَةُ الأُمُورِ" گفت: این آیه خطاب به شهروندان نیست بلکه خطاب به حاکمان است. حاکمان و حکمرانان باید دعوت به اقامه نماز کنند.
وی ادامه داد: اقامه نماز با قرائت فرق می کند. اقامه نماز نیاز به سیستم، سازمان،برنامه ریزی، راهبرد و سیاست گذاری دارد. تنها با محسن قرائتی نمی توان اقامه نماز را نهادینه ساخت. وزیر کشاورزی مسئولیتش فقط تولید جو و گندم نیست. وزیر کشاورزی هم مسئول اقامه نماز است. زمینه اقامه نماز را باید در سیستمش فراهم کند. این واقعا فراهم است؟ وزیر نفت تنها مسئولیتش استخراج نفت و گاز نیست. این آیه می گوید آقای وزیر، نماینده ی مجلس، اقامه ی نماز یکی از مسئولیت های توست.
سعیدی گفت: در جاده سازی و شهر سازی باید به اقامه نماز توجه شود و برایش برنامه داشت. نقطه مرکزی شهرسازی باید مسجد جامع باشد. ساختمان ها دسترسی راحت و سریع به مسجد داشته باشند. بتوانند با مساجد ارتباط برقرار کنند. چرا باید راه سازی بشود اما مساجد بین راه تعریف نشود؟ این حاکی از این است که در نظام برای اقامه نماز درست برنامه ریزی نشده است. اقامه نماز باید در متن برنامه ها و سیاستگذاری ها بیاید.
به گزارش خبرگزاری بسیج از کرج، در پایان رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا در اولین همایش نماز سپاه با اشاره بر آیه"کلکمْ راعٍ، وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِهِ" تاکید کرد: از عوامل مشوقه برای اقامه نماز باید استفاده کرد. برای اقای نماز باید زمینه را فراهم ساخت و با توجه به شرایط افراد و سازمان اقدام کرد. در کلکم راعٍ رعیت به معنای زیر دست نیست. به معنای کسی است که باید مراعات حالش را بکنی. در اقامه ی نماز هم باید مراعات حال افراد و شرایطشان را کرد. اگر مسجدی ساخته می شود به الزاماتش هم توجه شود. به گرمایش و سرمایشش، به فضای سازی اش، مکان وضو گرفتنش و حتی صدای مکبر. صدای مکبر و گوینده ی اذان باید زیبا باشد. جذب کند.
گفتنی است این همایش به همت روابط عمومی و تبلیغات سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۰ در حسینیه عاشقان ثارالله برگزار گردید.

خبرنگاربسیجی: الناز رحمت نژاد

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار