سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: سه برنامه برای توسعه و آبادانی خوزستان آماده و تدوین شد.
کد خبر: ۹۴۱۰۱۴۰
|
۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۷

علی محمد آخوند علی چهارشنبه در دوازدهمین همایش بین المللی مهندسی رودخانه با میزبانی خوزستان در محل گیت بوستان اهواز بیان کرد: وزیر علوم برنامه ای از دانشگاه چمران خواست با عنوان دیپلماسی علمی با ۱۰۰ سر فصل با پتانسیل ها و برنامه هایی که باعث تحول در بخش های اقتصادی و اجتماعی خوزستان می شود تدوین شود.

وی با بیان اینکه پتانسیل های زیادی در استان وجود دارد اما جای تاسف است که چرا انجام نمی شوند اظهار داشت:در شورای برنامه ریزی استان نیز بعد از ۱۰ سال سند توسعه استان و سند آمایش سرزمین خوزستان تدوین و تصویب شد.

آخوندعلی افزود: همچنین در دانشگاه شهید چمران اهواز تعدادی از نیروها در حال آماده سازی برنامه دیگری در خصوص ارتباط دانشگاه و توسعه استان هستند.

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: تلاش می کنیم محورهای این تحقیقات در خارج از دانشگاه اجرا شود و با استفاده از متخصصان این برنامه ها مطرح شوند و دستگاه های اجرایی باید هر کدام به وظایف خود برای توسعه استان عمل کنند.

وی با اشاره به اهمیت شکل گیری مهندسی رودخانه در خوزستان اظهار داشت: منابع آبی زیر زمینی در خوزستان نسبت به آب های سطحی محدود است و به همین دلیل موضوع مهندسی رودخانه شکل گرفته است تا برداشت و مصرف از رودخانه ها مدیریت شود.

آخوندعلی با بیان اینکه بیش از ۲۷ عنوان از این همایش استخراج شده است افزود: رودخانه ها نباید ناودانی برای ورود انواع آلاینده ها باشند.

وی گفت: مهندسی رودخانه دیگر یک واژه متروکه است و اکنون بحث مدیریت مطرح است و باید برای مدیریت منابع آب ها حرکت کنیم چرا که تعمیق و لایروبی به هر نحو و به هر شکل، مشکل رودخانه ها را حل نمی کند.

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: افزایش رسوب در رودخانه ها به دلیل خوب نگهداری نکردن و توسعه بدون برنامه کشاورزی باعث آسیب وارد کردن به رودخانه ها شده است.

آخوندعلی با اشاره به اینکه توسعه پایدار و امنیت ملی به آب وابسته است ادامه داد: بسیاری از اموری که در آینده باید رقم بخورد به آب وابسته است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ هزار نفر از سایت این همایش بازدید کردند اظهار داشت: ارتباط دانشگاه شهید چمران اهواز با استانداری خوزستان محکم تر می شود ، منابع پراکنده را جمع آوری می کنیم و به آن ها جهت خواهیم داد و تحقیقات باید جنبه عملیاتی پیدا کنند.

به گفته دبیر دوازدهمین همایش بین المللی مهندسی رودخانه در اهواز ۲۱۶ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که از این تعداد ۱۷۰ مقاله پذیرش شد و ۶۵ مقاله به صورت شفاهی و ۱۰۵ مقاله نیز به صورت پوستر ارایه می شوند.

به گزارش بسیج دوازدهمین همایش بین المللی مهندسی رودخانه از تاریخ چهارم تا ششم بهمن ماه با میزبانی اهواز برگزار شد.

این همایش به منظور تبادل اطلاعات و ارائه نتایج آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در زمینه مهندسی رودخانه با تاکید بر چالش هایی نظیر تغییر اقلیم، خشکسالی و بحران کمی و کیفی آب رودخانه ها برگزار می‌شود.

ارسال نظرات