استاندار خوزستان گفت: با خرید حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن گندم، خوزستان در سال زراعی جاری رکورد بالاترین میزان خرید گندم در میان استان‌های کشور را به دست آورد.
کد خبر: ۹۴۳۷۸۹۷
|
۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰

صادق خلیلیان صبح امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال زراعی جاری (مهر ۱۴۰۰) با تغییر الگوی کشت پاییز موفق شدیم در تولید گندم به رکوردی در این زمینه دست یابیم.

وی افزود: با وجود اینکه نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش بارندگی داشتیم موفق شدیم نزدیک به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن خرید گندم داشته باشیم که یکی از رکوردهای بسیار خوب استان خوزستان در طول دو دهه گذشته است و ۹۰ درصد مطالبات گندمکاران نیز تاکنون پرداخت کردیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: به رغم شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی توانستیم ۲۴ درصد خرید تضمینی گندم در استان را نسبت به سال قبل افزایش دهیم، در این زمینه اولین رکورد در سطح کشور را داریم و بالاترین میزان خرید گندم میان استان‌های کشور به استان خوزستان اختصاص داده شده است.

وی اضافه کرد: همچنین موفق شدیم در خرید کلزا نیز جزو دو استان برتر کشور از نظر خرید تضمینی باشیم.

خلیلیان بیان کرد: بر این اساس قرار شد مطابق با هماهنگی انجام شده، تولید و خرید گندم و کلزا در استان به صورت قراردادی با کشاورزان انجام دهیم و نهاده‌ها در اختیار آنان قرار گیرد تا برای کشت جدید در پاییز بتوانیم به یک رکورد جدید در افزایش تولید و خرید تضمینی برای سال آینده دست یابیم.

وی گفت: در حال حاضر نیز در حال تنظیم الگوی کشت تابستانه هستیم تا همانگونه که الگوی کشت پاییزه با موفقیت صورت گرفت موفقیتی را نیز در کشت تابستانه داشته باشیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: از آنجایی که استان خوزستان در منطقه گرمسیری جنوب غرب کشور واقع شده است تقریباً در پایان فصل خرید تضمینی گندم هستیم. البته کشاورزان حدود ۳۰۰ هزار تن گندم با توجه به سیاست دولت در زمینه قیمت آرد خریداری کرده‌اند. همچنین می‌توان گفت میزان تولید ما از خرید تضمینی بالاتر هست.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد پول گندمکاران پرداخت شده است، گفت: قیمت تضمینی گندم از سوی دولت معادل هر کیلوگرم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است که به کشاورزان بسیار کمک کننده بوده و درآمد خوبی نصیب کشاورزان استان شده است.

وی تصریح کرد: کیفیت گندم استان خوزستان یکی از بهترین گندم‌ها در کشور و دنیا به شمار می‌رود.

خلیلیان تاکید کرد: بر اساس مدیریت کشت موفق شدیم نحوه آبیاری را به گونه‌ای انجام دهیم که در شرایط خشکسالی چنین رکوردی را به دست بیاوریم و در عین حال مدیریت مزرعه از نظر توسعه مکانیزاسیون و تأمین نهاده‌ها را نیز داشتیم که کمک بزرگی در این موفقیت داشته است.

وی یادآور شد: با وجود شرایط خشکسالی استان خوزستان در کل محصولات تولید کشاورزی استان نخست کشور است.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار