خبرهای داغ:
سرهنگ نجاتی گفت: راهبرد اول معاونت اجتماعی سپاه در حوزه پیشگیری است و در همین راستا در تمام پایگاه های بسیج، کارگاه های آگاه سازی در حال برگزاری است. همچنین ۳۲ کارگاه اشتغال آفرینی در محله های کرامت به همت معاونت اجتماعی سپاه استان ایجاد شده است.  
کد خبر: ۹۴۴۰۳۳۳
|
۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
اقدامات پیشگیرانه، اولویت مهم در مقابله با آسیب های اجتماعی است/ایجاد ۳۲ کارگاه اشتغال آفرینی در محله های کرامت 

قزوین_به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج، کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد

«ویژه اصحاب رسانه»، با حضور معاون اجتماعی سپاه حضرت صاحب الامر(عج) استان قزوین به همت سازمان بسیج رسانه سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین برگزار شد.

 

سرهنگ نجاتی آتانی معاون اجتماعی سپاه حضرت صاحب الامر(عج) استان قزوین در این نشست بیان کرد: موضوعات اجتماعی دارای تنوع زیادی هستند اما ما با توجه به فراوانی موضوعات و آسیب های موجود آنها را رصد و دسته بندی می کنیم که یکی از موضوعات اجتماعی مهم که موجب آسیب های اجتماعی جدی می شود، معضل مواد مخدر و اعتیاد است.

 

وی با اشاره به آغاز هفته مبارزه با مواد مخدر گفت: اقدامات معاونت اجتماعی سپاه صاحب الامر(عج) در راستای مقابله با آسیب های اجتماعی در طول سه سال گذشته با محوریت ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، فرزندآوری،فرهنگ سازی در بحث امر به معروف و نهی از منکر 

و همچنین فعالیت این معاونت در پیشگیری از آسیب های اجتماعی تعریف می شود.

 

مقابله با آسیب ها، اقدامی همگانی را می طلبد

 

سرهنگ نجاتی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی پدیده ای عام است که طیف های مختلف را درگیر خود کرده است. همچنین این آسیب ها از پیچیدگی و پویایی برخوردار بوده و هرگز پایان پذیر نمی باشد و دارای تنوع و گستردگی است. سال هاست که رهبر معظم انقلاب به طور مستقیم به موضوع آسیب ها ورود یافته و این موضوع را خاص ارگان ها و دستگاه ها ندانسته بلکه مقابله با آن را به مردم سپرده است. 

 

معاون اجتماعی سپاه حضرت صاحب الامر(عج) استان قزوین عنوان کرد: با توجه به گستردگی پیامدها و آسیب های اجتماعی، سپاه به این امر ورود یافته است. آسیب ها، می تواند امنیت کشور را مورد چالش قرار دهد. لذا برخورد و مقابله و پیشگیری از آسیب ها امری مهم است. اعتیاد سهم بالایی در ایجاد بیماری ها و نیز مرگ و میر دارد و بر همین اساس طبق آمارهای موجود، روزانه سیزده نفر بر اثر اعتیاد جان خود را از دست می دهند. 

 

وی افزود: بسیاری از جرایم ریشه در اعتیاد دارد. در حوزه همسر آزاری ۶۵ درصد و در طلاق ۵۵ درصد اعتیاد نقش دارد. همچنین ۳۰ درصد کودک ازاری و ۲۵ درصد قتل های عمد به اعتیاد بستگی دارد. آمارها گویای این مطلب است رشد اعتیاد از سال ۹۰ تا ۹۹ دو برابری بوده، یعنی به طور میانگین سالانه ده درصد رشد داشته است.

 

پیشگیری، راهبرد مهم معاونت اجتماعی سپاه در مقابله با آسیب های اجتماعی است

 

سرهنگ نجاتی تصریح کرد: راهبرد اول معاونت اجتماعی سپاه در حوزه پیشگیری است. در خوشبینانه ترین حالت ۵ الی ۱۰ درصد، درمان و ترک اعتیاد صورت می گیرد. لذا تمرکز ما اقدامات پیشگیرانه است. در تمام پایگاه های بسیج، کارگاه های آگاه سازی در حال برگزاری است. در حوزه آموزش و پرورش، آموزش به معلمان و فرهنگیان جهت برگزاری کلاس های آگاهی سازی برای دانش آموزان، ایجاد نمایشگاه های مرتبط با مواد مخدر که بیش از صد نقطه در استان شناسایی شده و تا پایان سال نمایشگاه اگاه سازی در زمینه اعتیاد برگزار خواهد شد، از جمله اقدامات این معاونت است.

 

وی اضافه کرد: راهبرد دوم ما بحث مردمی کردن مقابله با آسیب های اجتماعی است. در مجموعه سپاه تلاش می کنیم از ظرفیت مردمی برای مقابله با آسیب های اجتماعی استفاده نماییم. لذا با استفاده از ظرفیت شورای محله و امام جماعت محله این اقدام انجام می شود که در حال حاضر در ۳۶ محله کرامت این شورا تشکیل شده و از ظرفیت سمن ها و گروه های جهادی استفاده می کنیم و در همین راستا طی چهارده روز در ۱۴ محله گروههای جهادی اقدام به اجرای برنامه های در راستای پیشگیری و آگاهی سازی نمودند.

 

ایجاد ۳۲ کارگاه اشتغال آفرینی در مجله های کرامت به همت معاونت اجتماعی سپاه استان 

 

معاون اجتماعی سپاه حضرت صاحب الامر(عج) استان قزوین در ادامه خاطرنشان کرد: سومین اقدام این معاونت، بحث محرومیت زدایی است و آمارها نشان می دهد آسیب ها در محلات محروم بیشتر است. یکی از محورهای کار ما این است که بتوانیم خدمات را به این محلات ارایه دهیم و در حال حاضر ۳۲ کارگاه اشتغال آفرینی در این محلات ایجاد و ۱۰ کارگاه نیز تا پایان سال برپا خواهد شد و زنان سرپرست خانوار در این کارگاه ها فعال هستند و در همین راستا، اعطای تسهیلات بسیج سازندگی به این محلات سوق داده شده است.

سرهنگ نجاتی یادآور شد: همچنین پیگیری مشکلات محلات آسیب دیده، ایجاد فضاهای ورزشی و سرگرمی برای اوقات فراغت مناطق محروم و روستایی از دیگر اقدامات معاونت اجتماعی سپاه استان است.

 

وی افزود: راهبرد بعدی سپاه کارگاه های آموزشی است. این کارگاه ها در محلات مورد هدف برگزار می شود. دامنه آسیب ها بسیار گسترده است. ما در محله های کرامت ابتدا اشراف اطلاعاتی کسب می کنیم و ظرفیت ها و آسیب های محلات را شناسایی می کنیم و عوامل را بررسی نموده و در مرحله دوم به درمان اقدام می کنیم. یعنی پیش از هر فعالیتی، اقدام به بررسی های پژوهشی در محلات می کنیم و در همین راستا تفاهم نامه هایی بین سپاه و معاونت های مختلف دانشگاه بین الملل ایجاد شده تا معضلات اجتماعی استان احصا و برای رفع آن اقدامات اساسی صورت گیرد.

 

انتهای پیام/۱۰۱۰

ارسال نظرات
پر بیننده ها