حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
همدان-امام جمعه همدان بابیان اینکه راه‌اندازی گشت ارشاد برای مسئولان از وعده‌های رئیس جمهور بود،گفت:این وعده باید عملیاتی شود،البته دولت در عرصه مبارزه با فساد مصمم بوده اما در میدان عمل با حرف مشکل حل نمی‌شود.
کد خبر: ۹۴۸۶۶۹۲
|
۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۶

به گزارش خبرگزاری بسیج از همدان، آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی امروز در آیین اعطای احکام روسای شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی استان همدان، با بیان اینکه حضور اعضا در این جلسه‌ نشان دهنده توجه آنها به مسئله امر به معروف و نهی از منکر است، اظهار کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر در دو سال اخیر رویکرد جدیدی نسبت به مسائل مختلف پیدا کرده و برنامه‌اش نیز بر این اساس بوده که جایگاه اساسی خودش را در مساله‌ امر به معروف و نهی از منکر با توجه به ضوابط و قوانین موجود پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه نظارت ستاد به معنای دخالت در کار نهادهای نظارتی نیست، گفت: طبق قانون ضوابطی برای ستاد امر به معروف و نهی از منکر تعریف شده و باید این نهاد به وظایف خود عمل کند.

امام جمعه همدان، با تأکید بر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در دین اسلام، خاطرنشان کرد: چیزی که جامعه و حدود الهی را حفظ می‌کند و باعث می‌شود تا واجبات و محرمات الهی رعایت شود، مساله‌ امر به معروف است.

وی با بیان اینکه در روایت، دیگر واجبات در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر همانند قطره در مقابل دریاست، یادآور شد: این اهمیت توجه به امر به معروف نیز در کلام حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب مشهود است.

شعبانی موثقی افزود: گاهی از موارد این ذهنیت در بین مردم شکل گرفته که وقتی از امر به معروف صحبت می‌شود، یعنی آنکه در خیابان نسبت به ظاهر یک خانم تذکر داده شود، در حالی که اصل امر به معروف این نیست.

وی با تأکید بر اینکه امروز باید اصلاح را اول از مسئولان و دستگاه‌ها شروع کرد، یادآور شد: چند میلیون نفر امروز در کشور در دستگاه‌های دولتی از بیت‌المال مسلمین ارتزاق می‌کنند، بیت‌المالی که متعلق به همان جوان بیکاری است که در خیابان حضور دارد.

رئیس ستاد امر به معروف استان همدان با بیان اینکه بیت المال مسلمین باید برای مصالح جامعه اسلامی استفاده شود، اظهار کرد: نه حاکم و نه حتی حاکم معصوم، به شخصه مالک بیت‌المال نیست و تنها به عنوان شخص حقوقی می‌تواند در آن دخالت کند، آنهم بر اساس مصالح جامعه اسلامی.

وی با اشاره به اینکه اگر این چند میلیون نفر کارمند از بیت‌المال مسلمانان ارتزاق می‌کنند به وظیفه‌ قانونی خود عمل کنند، وضعیت ارزش‌ها و هنجارها در جامعه خیلی بهتر از امروز خواهد بود، یادآور شد: یکی از مسایلی که در قرآن مطرح شده، این است که نسبت به دیگران کم فروشی نکنید بنابراین اگر در اداره‌ای کارمندی جواب ارباب رجوع را ندهد و ترک فعلی صورت گیرد، این همان مصداق کم فروشی است.

شعبانی موثقی با تأکید بر لزوم توجه به این امر مهم در ادارات و دستگاه‌ها، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم این میزی که امروز ما پشت آن نشستیم در گذشته افراد بسیاری پشت آن حضور داشتند و امروز دیگر در بین ما حضور ندارند و این سرنوشت همه ما است، اما باید به این موضوع توجه کنیم که روزی باید در پیشگاه الهی نسبت به این مسئولیت‌ها پاسخگو باشیم.

امام جمعه همدان، با اشاره به اینکه حضور در این عرصه، مسئولیت سنگینی برای انسان به همراه دارد، یادآور شد: البته اگه فردی صلاحیت داشته باشد، بر او واجب است که این مسئولیت را بپذیرد، چرا که خدمت به مردم توفیق و فرصتی الهی است که باید قدردان آن باشیم.

وی با بیان اینکه راه اندازی گشت ارشاد برای مسئولان از وعده‌های رئیس جمهور بود، اظهار داشت: این وعده، از وعده‌هایی است که باید عملیاتی شود، البته دولت در عرصه مبارزه با فساد مصمم بوده اما در میدان عمل با حرف مشکل حل نمی‌شود.

شعبانی با تأکید بر اینکه ورود ستاد امر به معروف به معنای مچ گیری از مدیران نیست، خاطرنشان کرد: اصلا چنین سیاستی در ستاد وجود ندارد و ستاد به دنبال اجرای فعالیت‌های خود بر اساس جایگاه قانونی موجود است.

وی با بیان اینکه بخشی از وظایف نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها و ائمه جمعه نظارت بر صحت عملکردها است، گفت: مدیر خوب، مدیری است که بتواند مجموعه‌ خودش را به درستی مدیریت کند و نسبت به زیرمجموعه‌های دستگاه خود نظارت داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه این نظارت‌ها و اصلاح باید در جایی باشد که با مردم و ارباب رجوع در ارتباط است، یادآور شد: باید به خاطر داشته باشیم که فساد تنها فساد اقتصادی و یا اختلاس نیست، بلکه اینکه ارباب رجوع دو ماه برای یک امضا باید رفت و آمد کند و یا نوع برخوردهایی که گاهی از موضع بالا با مردم صحبت شود، این از مصادیق فساد است که باید با آن برخورد شود.

وی با بیان اینکه مردم ولی نعمت ما و عیال الله هستند، اظهار کرد: حضرت امام(ره) که رهبر کشور بودند و بیشترین مقبولیت را در آن دوران داشتند که شهدای بزرگوار حاضر بودند با تمام وجود خودشان را برای ایشان فدا کنند، اما در برخورد با مردم به معنای واقعی کلمه تواضع داشتند و معتقد به مردم بودند و خود را خادم مردم می‌دانستند.

شعبانی با اشاره به اینکه این میز و صندلی‌ها و این ریاست‌ها محصول خون شهدا است و باید در قیامت جواب شهدا و خانواده شهدا را بدهیم، بیان کرد: از دیگر موضوعاتی که باید به صورت ویژه به آن پرداخت، تلاش حراست‌ها در ادارات است که اگر آنها فعال باشند، بخشی از کار امر به معروف و نهی از منکر را می‌توانند انجام دهند.

وی با تأکید بر اینکه باید قدردان این مردم باشیم که با همه‌ مشکلات اقتصادی و معیشتی، اما همیشه پای کار انقلاب و نظام هستند، یادآور شد: این مردم شایسته خدمت و بهترین‌ها هستند و مسئولان از فرصتی که دارند باید به نحو احسن در خدمت به مردم استفاده کنند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان، با اشاره به اینکه دولت باید با تلاش بیشتر و به صورت منسجم در حوزه اقتصاد عمل کند، گفت: امروز مسایل اقتصادی و معیشتی مردم را آزار می‌دهد که حل آن وابسته به تدبیر مدیران است.

وی ادامه داد: در زمان انتخابات همه بر اهمیت مدیریت تأکید دارند، اما پس از انتخابات مشکلات بر گردن یک دیگر انداخته می‌شود، البته بخشی از مشکلات به تحریم‌ها بر می‌گردد اما به هر حال دولت نیز باید برای حل این مشکلات تدبیر داشته باشد و با برنامه وارد میدان شود.

شعبانی خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلات در اختیار استان نیست، اما در مقابل مشکلاتی وجود دارد که به راحتی در داخل استان قابل حل است و ربطی به تحریم و اعتبارات ندارد و تنها با همراهی مسئولان به راحتی قابل برطرف شدن است.

وی در پایان با تأکید بر لزوم حضور مدیران در جلسات امر به معروف و توجه به این فرضیه واجب، خاطرنشان کرد: امیدواریم شاهد توجه بیشتر مدیران به امر به معروف و نهی از منکر خصوصا در عرصه مدیران و ادارات باشیم، چرا که وعده گشت ارشاد مدیران توسط همین مجموعه ارائه شده و امیدواریم شاهد تحقق این مهم باشیم.

وعده راه‌اندازی گشت ارشاد برای مسئولان عملیاتی شود

انتهای پیام/

ارسال نظرات