حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
همدان- مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان از برگزاری اولین جشنواره اعطای نشان اقتصاد مقاومتی استان همدان در ۲۰ اسفند ماه سال جاری خبر داد.
کد خبر: ۹۴۹۷۴۵۹
|
۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵

به گزارش خبرگزاری بسیج از همدان، سرهنگ ابوالفضل برات‌زاده در جمع خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به ویژه میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) اظهار کرد: اولین جشنواره اعطای نشان اقتصاد مقاومتی استان همدان در ۲۰ اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

وی افزود: این جشنواره در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است که توسط رهبر معظم انقلاب در سال ۹۲ ابلاغ شده و بند ۲۰ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که به تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری، اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات در این زمینه اشاره کرده است.

دبیر اولین جشنواره اقتصاد مقاومتی استان همدان گفت: متأسفانه ۹ سال از ابلاغ این سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی می‌گذرد و این اقدام انجام نشده و سپاه و بسیج با توجه به رسالتی که در راستای کمک به اهداف انقلاب اسلامی و انجام اموری که به نوعی مغفول مانده است در این زمینه رسالت دارد.

وی با بیان اینکه سپاه و بسیج در همه زمینه‌ها مأموریت دارد، ادامه داد: در هر جایی که انقلاب به آن‌ها نیاز داشته باشد در هر زمینه‌ای که باشد با استفاده از ظرفیت‌های مردمی به کمک مجموعه‌های مرتبط که ذاتا در این زمینه مسئولیت دارند، می‌شتابد همانگونه که در زمان جنگ شاهد بودیم وظیفه ذاتی، دفاع از مرز‌های انقلاب اسلامی و کشور بر عهده ارتش بود، اما سپاه و بسیج به عنوان یک نیروی مردمی وظیفه دارد که طبق قانون در هر زمینه‌ای که انقلاب به خطر بیفتد و احساس نیاز شود و حضور مردم در این صحنه‌ها لازم باشد ورود کند و با استفاده ظرفیت مردمی به کمک آن مجموعه می‌پردازد و در زمان زلزله و تمامی بلایای طبیعی وظیفه دارد که کمک کند.

برات‌زاده ابراز کرد: اکنون مهم‌ترین مسأله و تهدید که رهبر معظم انقلاب از آن با عنوان «جنگ اقتصادی» نام بردند؛ مهم‌ترین چالش ایران و جزء جنگ‌های ترکیبی است.

وی افزود: یکی از مؤلفه‌های جنگ ترکیبی، جنگ اقتصادی است که دشمن این رویه را پیش گرفته و به دنبال این است که با تحریم‌های ظالمانه و با استفاده از ضعف‌هایی که ما در موضوعات اقتصادی داریم، تشدید می‌کند که بتواند ضربه‌ای به انقلاب اسلامی وارد کند و مردم را از آینده انقلاب ناامید کند و با جنگ رسانه‌ای، امپراطوری رسانه‌ای و قدرت رسانه‌ای که دارد به دنبال این است که اذهان مردم را نسبت به انقلاب بدبین کند و به نوعی وانمود کند که جمهوری اسلامی ایران توان اداره جامعه را ندارد.

مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان بیان کرد: سیاست رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی است، معنی کلی آن این است که ما ضمن اینکه با تمام دنیا در تعامل هستیم باید سیاست‌های ما درون گرا باشد یعنی نگاه ما باید به ظرفیت‌های داخلی و مردمی که بسیار زیاد است، باشد و در این زمینه مهم‌ترین مسئله این است که باور مدیران ما در این زمینه به این سمت برود چراکه تا وقتی باور همه مدیران از بالا تا پایین گفتمان سازی نشود و تبدیل به یک باور عمومی در سطح مدیران نشود این موضوع محقق نمی‌شود.

وی عنوان کرد: در سال‌های گذشته سیاست دولت‌های ما برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود، نمونه آن را زیاد داریم در صنایع دفاعی روی پای خود ایستادیم و به توان داخلی خود تکیه کردیم و شاهد بودیم که در تمام ابعاد نظامی اکنون جزء قدرت‌های برتر دنیا بوده و کشوری هستیم که زمانی سیم خاردار هم به ما نمی‌دادند، اما اکنون کشور‌های دنیا برای خرید پهباد از ایران صف کشیدند.

برات‌زاده گفت: بسیج و سپاه به عنوان یک نهاد انقلابی به دنبال این است که با تکیه بر توان داخلی و الگوسازی توانمندی‌های داخلی این امر را محقق کند، در این راستا بسیج به عنوان وظیفه ذاتی خود به دنبال این است که در بخش گفتمان‌سازی، الگوسازی و استفاده از توان داخلی به کمک دولت برود.

وی با اشاره به برگزاری اولین جشنواره اقتصاد مقاومتی استان همدان ابراز کرد: ریاست این جشنواره با استاندار و دبیرخانه اصلی اقتصاد مقاومتی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان است که با جلساتی که طی یک ماه گذشته برگزار شده که تاکنون ۳۰ مورد جلسه در استانداری بوده است و ۵ جلسه کارگروه تخصصی برای شناسایی و ارزیابی واحد‌های واجد شرایط تشکیل شده است.

دبیر اولین جشنواره اقتصاد مقاومتی استان همدان در خصوص اهداف این جشنواره عنوان کرد: الگوسازی مناسب در عرصه تولید کالا و خدمات، ایجاد فضای رقابتی مناسب در افزایش کیفیت تولید کالا و خدمات، گسترش ضریب نفوذ گفتمان اقتصاد مقاومتی در واحد‌های تولیدی و خدماتی، هدایت مسیر تولید درخصوص پیروی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که برای این جشنواره طراحی شده است.

وی ادامه داد: در راستای برگزاری جشنواره اعطای نشان اقتصاد مقاومتی، فرایند ارزیابی به این صورت است که بند ۲۰ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک کارگروه تخصصی در سطح کشور از نخبگان این حوزه تشکیل شده که ۵ معیار احصاء شده است و معیار‌های اصلی آن شامل افزایش بهره‌وری، اقتصاد مردمی، گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی، استقلال نفتی، حرکت در مسیر دانش بنیان که به عنوان معیار‌های اصلی ارزیابی واحد‌های تولیدی و خدماتی تعیین شده و در مرحله دوم از این فرایند از ۵ معیار اصلی که مشخص شده ۲۹ هدف اصلی احصاء شده است.

برات زاده اضافه کرد: برخی از این اهداف شامل ایجاد اشتغال پایدار، مسئولیت اجتماعی، ارتقاء نظام ملی و نظام مالی اسلامی، مشارکت جمعی، توزیع عادلانه سود، ارتقاء معیشت و رفاه کارکنان، شفافیت مالی، رشد بهره وری عوامل تولید، نیروی انسانی و اقتصاد، تولید محصول متناسب با ظرفیت و قابلیت‌های منطقه، صرفه جویی و استفاده از محصولات داخلی، دستورالعمل‌ها و روش‌های سازمانی، چارت سازمانی، رهبران، مدیران، سیستم مدیریت کیفیت و استانداردها، تولید محصولات تحریمی، تولید ثروت از علم، تجاری سازی علم و فناوری، همکاری با شرکت‌های دانش بنیان، به کارگیری جریان نخبگی، سرمایه گذاری مستقیم دانش بنیان، تولید و انتشار علم و دانش، تولید محصولات اساسی غذا، دارو، صادرات، توسعه بازار و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی است که جزء ملاک‌های ارزیابی واحد‌های تولیدی است و برای هرکدام از این اهداف ۲۹ گانه سنجه تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: از بین ۷۰ واحد تولیدی ۱۹ واحد تولیدی که بیشترین امتیاز را داشته باشند به جشنواره ملی معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها