حضرت آیت الله خامنه ای : همه دنیای اسلام موظف است که از فلسطینی‌ها حمایت کنند 

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است.

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: اهدف مبارزه برای آزادی فلسطین، آزادی همه‌ی سرزمین فلسطین -از بحر تا نهر- و بازگشت همه‌ی فلسطینیان به کشور خویش است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج مظهر اقتدار ملیست

      
در میزگردی با حضور کارشناسان در خصوص ابعاد مسئله قدس و اهمیت آن در دنیا بحث وتبادل نظر شد.
کد خبر: ۹۵۰۳۸۸۸
|
۲۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰


به گزارش خبرگزاری بسیج، قدس امروز به عنوان یک نماد مقدس شناخته می‌شود که برای آزادی آن باید همه مسلمانان دنیا متحد شده تا از چنگال صهیونیست‌ها نجات پیدا کند از طرفی هم یک روز مشخص برای این رویداد مهم مشخص شده است.

باید توجه داشت که آزادی قدس یک هدف نیست بلکه یک آرمان است تا هیمنه جبهه استکبار بیش از پیش به هم بخورد.

شمارش معکوس برای یکی از مهم‌ترین مناسبت‌های مهم جهانی آغاز شده است؛ آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در هر سال بعنوان روز قدس نامگذاری شده است.

اهمیت این روز امروزه بر کسی پوشیده نیست، روزی که همه مسلمانان در سرتاسر دنیا آن هم در شرایطی که در روزه هستند در محکومیت اقدامات امریکا و اسرائیل در فلسطین راهپیمایی می‌کنند.

در گروه بین الملل ایلام بیدارو در میزگردی با حضور آقایان «حامد شیرخدا» تحلیلگر مسائل بین الملل و «جواد شرفخانی» از کارشناسان و از فعالان اصلاح طلب به بررسی انتقال کرانه باخرتی به سرزمین‌های اشغالی پرداخته ایم.

مشروح این میزگرد را با هم در زیر می‌خوانیم.

*چرا اخرین جمعه ماه مبارک رمضان یعنی روز قدس تا این اندازه در جهان اسلام دارای اهمیت است؟

شرفخانی::ما فرزند انقلاب اسلامی هستیم و این روز قدس هم ابتکار انقلاب اسلامی و امام راحل است. پیامی که موضوع قدس دارد برای ما مهم است که در یک نقطه‌ای از دنیا در کرانه باختری رود اردن اتفاقی می‌افتد و در جمهوری اسلامی ایران این موج عظیم برای این کار و دفاع از این مظلومیت گسیل می‌شود. گاهی اوقات در رسانه‌های ما انتقاداتی به بحق سیاست خارجی در خصوص فلسطین و سایر نقاط اسلامی شود که چه لزومی دارد جمهوری اسلامی برای این موضوعات هزینه پرداخت کند؟ اما مهم‌ترین فلسفه این بحث همان پیام آزادی خواهی مسلمانان جهان است، برای فلسفه دفاع از انسانیت و حقوق بشر و مظلومیت و این خوی رژیم صهیونیستی است که از نظر ایدئولوژی ما باید نابود شود.چرا فلسطین باعث اتحاد مسلمانان شده است

شیرخدا::برای جواب این سوال می‌خواهم از منظر دیگری به بحث ورود پیدا کنم، ببینید در سال 1917 در زمانی که جنگ جهانی دوم به پایان رسید و قیومیت سرزمین فلسطین از امپراطوری عثمانی به انگلستان رسید، وزیر امورخارجه انگلستان در بیانیه ای نظریه تشکیل بازگشت یهودیان از سراسر دنیا از طریق رسانه‌ها مبنی بر اینکه اروپا دیگر توان پذیرش یهود را ندارد مطرح کردند و تاکنون حدود 42درصد از یهودیان جهان را به سرزمین‌های اشغالی گسیل دادند

از سال 1948تا قبل از ان تنش‌هایی جزئی بین مسلمانان و یهودیان بود بعد از این تنش‌ها بود که کشورهای جهان اسلام یک ائتلاف تشکیل دادند و جهان عربی را به سمت سازش روی آوردند تا اینکه یک پدیده نوظهور و بی مثالی به نام جمهوری اسلامی به وقوع پیوست. در زمانی که نظام جمهوری اسلامی روی کار آمد، امام راحل صراحتاً بیان کردند که فلسطین پاره تن اسلام است و فلسفه آن این موضوع که باعث وحدت جهان اسلام و تمام گروهای سیاسی در جمهوری اسلامی شد، فلسطین است وهمین امر باعث عزیز شدن کشورمان در بین کشورهای منطقه شد.

برکات روز قدس برای جهان اسلام

شیرخدا:: خوشبختانه کشورمان امروز از یک جایگاه والایی برخوردار است اگر مقایسه ای را داشته باشیم خواهید فهمید که ایران اسلامی توانسته علی رغم مشکلات بیشرو توانسته است در سطح منطقه وجهان حرفی برای گفتن داشته باشد. تنهاجایی که باعث گردهم آمدن کشورها شده است مسئله فلسطین است، حضرت امام این مسئله را مطرح کردند و همین امر باعث معطوف شدن نگاه کشورهابه کشورعزیزمان ایران اسلامی شد. کشور آمریکا قبل از معامله قرن آمد بحث حمله نظامی رابه ایران مطرح کرد وبه محض بیان کردن این مطلب تمام کشورهای آزادی خواه منطقه بیان داشتند که ایران تنها نسیت.

روز قدس برای ایران اسلامی و جهان از برکات والایی برخوردار است اگر کوتاهی در این زمینه صورت گرفته است باید جبران شود.

نادیده گرفتن حقوق انسانی با انتقال کرانه باختری

شرفخانی::موضوع دیگری که بیان می‌کنند منع تعقیب قضایی شهروندان اسراییلی و امریکایی است که دادگاه‌ها ی اسراییل تعیین تکلیف می‌کنند. سلب حق بازگشت اوارگان فلسطین نیز از دیگر موضوعات است که این امر باعث می‌شود که اوارگان حق بازگشت به فلسطین را ندارند. از دیگر خواسته‌هایی که در این معامله بیان شده است این است که دولت فلسطین تمام شکایات خود را از امریکا و کشورهای اروپایی پس بگیرد و پایتخت فلسطین نیز تغییر کند که این امر باعث نادیده گرفتن حقوق انسانی می‌شود.هدف امریکا و رژیم‌صهیونیستی در خصوص مسئله قدس چیست

شیرخدا::زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید کل جهان اسلام دو شبهه شد، دوتا تفکر که آنها مهم نیست از لحاظ سرزمین جغرافیایی مد نظر بنده نیست. تمام مجموعه جهان اسلام دو تفکر به وجود آمد یکی بحث سازش و پیگیری کردن است که معتقد است ما شش روز بیشتر نتوانستیم مقاومت کنیم، جمهوری اسلامی یک تفکر مقاومت را زنده کرد. تا سال ۲۰۰۶ این جریان معتقد بود نه قدرت و توانی وجود ندارد. سال ۲۰۰۶ جنگ ۳۳ روزه به وقوع پیوست در مورد حزب الله این جریان آمده بودند چند روزه لبنان رو اشغال کنند اما یک دفعه دیدند ۳۳ روز مقاومت از دریایی، هوایی، زمینی هرکاری کردند نتوانستند و تمام شروط حزب الله را پذیرفتند و رفتند.

رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از قدرتمندترین ارتش‌های دنیا با عقبه آمریکا پشتیبانی می‌کرد. بریتانیا یا همان انگلستان امروزی پشت فرانسه و خیلی از کشورها گفتند یک بازیابی در مورد این قدرت نظامی انجام دهیم و آبرویی بخریم. به غزه حمله کردند باهدف اینکه گوش مالی بدهند که بشود درس عبرتی برای بقیه، در این مدت ۲۲ روز از زمین و هوا زدند و نتوانستند کاری کنند. سال ۲۰۱۲ هشت روز با حماس و جهاد اسلامی، دیگر با تمامی پروتکل‌ها و تمامی آن اخلاقیات که بایستی رعایت می‌کردند در موضوعات نظامی را زیر پا گذاشتند. تمامی بمب‌های ممنوعه را بکار گرفتند، هر کاری که غزه که ۴۰ کیلومتر در ۹ کیلومتر یعنی ۳۶۰ کیلومتر مربع و به اندازه یکی از شهرستان‌های کوچک استان ایلام است را نتوانستند تصاحب کنند.جبهه مقاومت مانع اصلی پیشروی آمریکا 

شرفخانی:: سال ۲۰۱۴ دوباره ۵۱ روز حمله کردند و نتوانستند کاری انجام دهند. اسرائیل و آمریکا اگر آمدند این معامله قرن را مطرح کردند نه اینکه معامله قرن وجود نداشت، وجود داشت زمانی که خانم رایس می‌گفت که طرح خاورمیانه بزرگ را می‌خواهیم اجرا کنیم. انجا می‌خواستند که از طریق نظامی اجرا کنند و تنها راه حلشان سیاسی بود.

نقش جبهه مقاومت در تحولات اسرائیل برکسی پوشیده نیست و به همین دلیل امروز در اسرائیل شاهد دگرگونی و نابه سامنی هستیم ناشی از پیروزی جبهه مقاومت و ناکامی رژیم صهیونیستی است.

حال که به بن بست نظامی رسیدند این مسئله را مطرح کردند. در کل خاورمیانه بزرگ را می‌خواستند به وسیله داعش و جبهه اسلام تکه تکه کنند و کشورها را همه تجزیه کنند و هیچ کشور قدرتمندی نتواند مقابل اینها قد علم کند در مقابل اسرائیل، اما نتوانستند. زمانی که تا سال ۲۰۱۸ شکست خوردند و زمینه افول آن‌ها بیش از پیش فراهم شد

*چرا امریکا در اجرای پیشنهادات اسرائیل پیگیرانه عمل می‌کند؟

شیرخدا::آمریکا در این طرح معامله قرن بی طرف نیست و بعد از جنگ اعراب و اسرائیل به نوعی امنیت اسرائیل را پذیرفت و برای این کار هم سنگ تمام گذاشت که بر کسی پوشیده نیست. ترامپ برخلاف تصور ما فردی زیرکی است که با این طرح به دنبال برند سازی و انجام کاری است که هیچ رئیس جمهور آمریکا موفق به انجام آن نشده و با این اقدامات به دنبال پیروزی در انتخابات است.

نکته بعدی عادلانه نبودن طرح و حساسیت جهان اسلام است که ابتدا تمام سرزمین فلسطین را ادعا می‌کند و بعد قدس و بیت المقدس را متعلق به جهان اسلام و ظهور منجی می‌دانند. مسجد الاقصا را به عنوان مرکز قدس در نظر بگیرید قسمت غربی و پیشینه بهتر، غنی‌تر و جنبه تاریخی بیشتری هم دارد به اسرائیل دادند و قسمت شرقی خیلی دورتر از مرکز شهر یعنی شهر ابودیس که از مرکز شهر فاصله گرفته است و حتی اسرائیل در منطقه فلسطین نشین اجازه شهرک سازی دارد که قسمت غربی مسجد القصا را دور بزند و قدس را به دست بگیرند که این مساله حساسیت زا است

تقویت آشوب‌ها در منطقه با هدف تقویت اسرائیل

 

شیرخدا:: مقاومت این همه شهید داده بود و امکانات و سلاح‌هایی را به دست آورده در شرایط بسیار سخت عزیزانشان را دادند علیه این مساله موضع گرفته و حماس، جهاد اسلامی و حتی ابومازن که خواهان سازش بود علیه آن خواهان مقابله هستند و آن را نمی‌پذیرند. در مقابل تمامی فرصت‌هایی که رژیم صهیونیستی به دست آورده ولی به هر اندازه که قدم به جلو بگذارد حساسیت بیشتر خواهد شد، در واقع حوثی‌های یمن به موشک با برد ۲ هزارکیلومتر دست پیدا کردند و می‌خواهند از آن برای اسرائیل استفاده کنند، آن‌ها حتی توان مقابله با حزب الله در سال ۲۰۰۶ را نداشتند و جبهه مقاومت الان دارای بالاترین میزان قدرت قرار دارد.

 

آن‌ها مرحله بعد معامله قرن را اجرایی کرده و می‌خواهند آشوب‌ها را در لبنان و عراق تقویت کرده چرا که تمام معاهدات منطقه ای وابسته به فلسطین است و خیلی از کشورهای دنیا به خاطر مسئله فلسطین با کشور ما هیچ رابطه ای ندارند. نوار غزه از لحاظ فکری برخلاف صحبت‌های برخی رسانه‌ها از زمان قبل از پیامبر (ص) کاملاً معتقد به مبانی اسلام و ائمه بوده واین جنگ آن‌ها با رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داشت و معامله قرن هیچ وقت محقق نخواهد شد.

نقش انفعال گونه برخی کشورهای منطقه در این رابطه را چگونه می‌بینید؟

شرفخانی:: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه در حال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند در حالی که کوچک‌ترین نگاهی به سابقه تاریخی این رژیم ندارند و منفعلانه رفتار می‌کنند.

 

عربستان به خاطر تفکر تکفیری که دارد حتماً می‌خواهد از اسرائیل حمایت کند و غزه و فلسطین را درگیر نماید که تاثیرگذار هستند اما موفق نخواهد شد. شاید تاکنون وحدت اسلامی شکل نگرفته اما ممکن است آگاهی و بیداری ملت‌ها برای این قضیه بیشتر شود که این طرح را مطالعه کند به نظرم متوجه خواهد شد که معامله قرن هیچ وقت محقق نخواهد شد و قدس باید آزاد شود. 

یکی از مطالبات مهم رهبر انقلاب تقویت کرانه باختری است همانطور که سوریه را حفظ کردیم و روز قدس یکی از ابتکارات نظام اسلامی که مردم دنیا از قدس و فلسطین حمایت کرده وآمریکا، اسرائیل و ایادی آن‌ها خواب این معامله شوم را به گور خواهد برد.

 

ارسال نظرات