خبرهای داغ:
شاید در نگاهی قیام ۱۵ خرداد را بخاطر حضور بی‌نظیر زنان بتوان یک خیزش زنانه دانست؛ در این خصوص نگاهی به برخی اسناد آن ایام می‌اندازیم.
کد خبر: ۹۵۱۸۴۵۴
|
۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۶

 

 

15 خرداد از نگاهی دیگر؛ روایتی از حضور زنان در قیام

به گزارش سرویس خبری بسیج جامعه زنان خبرگزاری بسیج شاید در نگاهی قیام ۱۵ خرداد را بخاطر حضور بی‌نظیر زنان بتوان یک خیزش زنانه دانست؛ قیامی که قبل از آن محمدرضا پهلوی اقدامات بسیاری را برای به ابتذال کشاندن زنان انجام داد.

با استقرار سلطنت پهلوی، در حقیقت دوره اجرای سیاست مذهب‌زدایی و استحاله فرهنگی از طـریق فرهنگ تجددگرایی در دستور کار هیئت حاکمه قرار گرفت؛ لذا جامعه ایران برای تبدیل شدن به جامعه‌‏ای بی‌‏هویت و غیرمولد باید از فرهنگ و ارزش‌‏های ملی و اسلامی تهی می‏‌شد.

از آنجا که به دلیل ریشه‌دار بودن تفکر و تقیدات مذهبی و عرف و سنن ملی، سیاست مذهب‌زدایی با مشکلات جدی و مقاومت اجتماعی مواجه بود؛ بنابراین رژیم پهلوی همانند تجربه اروپا، تهاجم به مذهب را از طریق رواج سکولاریزم، تحقیر نمادهای دینی و سنن ملی و سخن گفتن از مسائلی که در عمل، خود آن‌ها هیچ پایبندی به آن نداشتند، آغاز کرد.

امام خمینی(ره) با فراست خاص خود دریافته بود که استعمار و ایادی آن بر اساس سلطه‏‌طلبی خود در جستجوی راه‌ها و شیوه‏‌های مناسب برای نفوذ فرهنگی-سیاسی در جامعه ایرانی هستند؛ لذا برای رسیدن به هدف، موقعیت زنان را بهانه قرار داده و با شعار به ظاهر زیبای آزادی و مساوات، فرهنگ برهنگی و بی‏‌بندوباری را اشاعه می‌دادند و در این راه حتی خشن‌‏ترین رویه‏‌های استبدادی را نیز در قالب کشف حجاب رضاخانی به کار گرفتند؛ این منش در دوران فرزند رضاخان یعنی محمدرضا پهلوی، شکل زیرکانه‌تر و موذیانه‌تری به خود گرفت که در سخنان شاه بعضاً به عنوان «فریبابودن» از آن یاد شده است.

امام خمینی(ره) در سخنان خود زن مسلمان را دارای شخصیتی توصیف کرد که در کنار مسئولیت‌های خانوادگی در عرصه فعالیت‌های اجتماعی نیز حضور یافته است

لذا امام خمینی که خود از نزدیک شاهد این گونه برداشت‌‏های متحجرانه از جایگاه زن بود و نتیجه آن یعنی ابتذال، فساد و از خود بیگانگی و خودباختگی جوامع مسلمان را به خوبی احساس می‌‏کرد، با تعمق مجتهدانه در میراث گرانقدر سنت نبوی(ص) و تعالیم ائمه معصومین(ع) به نقد این دیدگاه پرداخت و در سخنان خود زن مسلمان را دارای شخصیتی آزاد، قدرتمند و شایسته توصیف کرد که قادر است در کنار مسئولیت‌های خانوادگی با حفظ شرافت، کرامت، عفاف و نجابت در عرصه فعالیت‌های اجتماعی حضور یافته و با اتکا به الگوهای دینی، ثابت کند که اسلام هرگز خواستار انزوای زن در جامعه نیست.

امام خمینی(ره) به عنوان رهبر نهضت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص زنان فرمودند: «در اسلام، زن همان حقوقی را دارد که مرد دارد؛ حق تحصیل، حق کار، حق مالکیت، حق رای دادن، حق رای گرفتن، در تمام جهاتی که مرد حق دارد زن هم حق دارد».

 

 

ایشان در یکی دیگر از سخنان خود می‌فرمایند: «دستگاه حاکمه برای اغوا و اغفال ملت، دام وسیعی گسترده و به یک سلسله اعمال‏‎ ‏ظاهر فریب و گمراه کننده دست زده است و ما اگر در مقابل به بیدار کردن و متوجه‏‎ ‏ساختن تودۀ مردم اقدام نکنیم و از افتادن آن‌ها به دام استعماری که برای آنان گسترده‌اند‏‎ جلوگیری نکنیم، ملت اسلام در معرض فنا و نیستی قرار خواهد گرفت.

اگر به بیدار کردن مردم اقدام نکنیم، ملت اسلام در معرض فنا قرار خواهد گرفت

ملت فریب خواهد‏‎ خورد و منحرف خواهد شد؛ و در آن صورت علمای اسلام و جامعۀ روحانیت علاوه بر‎‏آنکه خواه‌ناخواه خود نیز راه نیستی و انحراف را خواهد پیمود و خدای نخواسته از میان ‎‏خواهد رفت، پیش خداوند تبارک و تعالی نیز مسؤول و مؤاخذ خواهد بود که چاه را دیده‏‎ ‎‏و نابینایان را از افتادن در آن برحذر نداشته است.

ما اگر بتوانیم در مقابل این دسیسه و‏‎ ‎‏توطئه‌های شاه، فقط مردم را بیدار و آگاه سازیم و نگذاریم که گول بخورند و تحت تأثیر‏‎ ‎‏برنامۀ فریبندۀ او قرار بگیرند، حتماً او را با شکست مواجه خواهیم ساخت و درمانده‏‎ خواهیم کرد.»

این در صورتی است که تأمل کوتاهی در برخی اسناد به جا مانده از قیام 15 خرداد و همچنین نقل قول برخی حاضران در آن رویدادها به خوبی نشانگر آن است که زنان حتی با وجود توطئه‌های محمدرضا پهلوی و طرح‌های فریب‌دهنده او، در زمین وی بازی نکرده و در میدان واقعه 15 خرداد نقشی سترگ‌تر از نقش مردان را ایفا کردند.

به‌عنوان نمونه در یکی از این موارد زنان قم در حمایت از امام خمینی(ره) در مسجد اعظم تحصن کردند.

ارسال نظرات