حضرت آیت الله خامنه ای : همه دنیای اسلام موظف است که از فلسطینی‌ها حمایت کنند 

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است.

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: اهدف مبارزه برای آزادی فلسطین، آزادی همه‌ی سرزمین فلسطین -از بحر تا نهر- و بازگشت همه‌ی فلسطینیان به کشور خویش است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج مظهر اقتدار ملیست

      
بازخوانی سفر مقام معظم رهبری به استان مرکزی
۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۷۹ روزی به یاد ماندنی بود که به واسطه سفر مقام معظم رهبری به استان مرکزی ثبت شد.
کد خبر: ۹۵۵۴۰۲۹
|
۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵

به گزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی؛ اين روزها يادآور خاطرات و لحظه‌های شيرين و به يادماندنی و تداعی‌كننده جلوه‌های زيبايی از عشق و دلدادگی مردم مؤمن و انقلابی استان مرکزی به ولايت و رهبری است.

درست در ۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۷۹ بود که حضرت آیت الله خامنه‌ای در سفر ۵ روزه خود در جمع مردم استان مرکزی حضور یافتند. حضور گرم و پربرکت رهبر فرزانه انقلاب در این استان فرصتی را فراهم آورده بود تا قشر‌های مختلف مردم از پیر و جوان و زن و مرد به دیدار مقتدای خویش بشتابند و درد دل‌ها و حرف‌های خود را صمیمانه با ایشان در میان بگذارند. سفر معظم‌له به استان آثار و نتایج مهمی به دنبال داشت و در ابعاد مختلف مادی و معنوی برکات فراوانی شامل حال استان کرد. در این گزارش مروری خواهیم داشت بر سخنرانی‌ها و برنامه‌های ایشان در سفر به استان مرکزی:


مقام معظم رهبری روز ۲۴ آبان‌ماه ۱۳۷۹، در شهر اراک حضور یافتند. در لحظه ورود معظم له، ناقوس کلیسای ارامنه هم به نشانه خیرمقدم به صدا درآمد. گلزار شهدای اراک، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان دانشگاه، ورزشگاه شهدای پنجم مرداد، مصلای بیت المقدس در این روز‌ها حال و هوایی دیگر داشت.

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ در سخنان‌ خود با تجلیل‌ از سابقه‌ تاریخی‌ و فرهنگی‌ شهر اراک‌ و استان‌ مرکزی‌ که‌ پرورش‌ دهنده‌ بسیاری‌ از علما و شخصیتهای‌ برجسته‌ از جمله‌ امام‌ راحل‌(ره‌) است‌ به‌ تواناییهای‌ سرشار انسانی‌ و طبیعی‌ کشور ایران‌ بویژه‌ نسل‌ پرشور و مؤمن‌ جوان‌ این‌ کشور اشاره‌  کردند که در همین ابتدا از شور و هیجانی که در دوران دفاع مقدس با شهادت 78 کارگر اراکی در بمباران روز پنجم مرداد سال ۶۸ شروع کردند و گفتند: اگرچه امروز دیگر در دوران جنگ نیستیم ولی آن شور و هیجانی که برای دفاع از کشور در اراک بود حفظ شده و مردم نسبت به نظام اسلامی وفاداری خود را حفظ کرده اند.

ایشان در ادامه بیانات خود یادی از گذشته پر افتخار شهر‌های این استان کردند و با ذکر نام بزرگانی، چون حاج آقا محسن، آقا نور الدین و ملا فتحعلی سلطان آبادی فرمودند: همه شهر‌های مختلف این استان اینقدر عالم، ادیب، ملا، منشی، مردان بزرگ و شخصیت‌های سیاسی داده که انسان در کمتر استانی این را مشاهده میکند و عین همین کلام را ایشان در دیدار با اعضای ستادکنگره ملی نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید به کار بردند که این نشان دهنده توجه ویژه ایشان به سابقه حماسی این استان دارد.

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ در بخش‌ دیگری‌ از سخنان‌ خود به‌ سابقه‌ فرهنگی‌ ارزشمند استان‌ مرکزی‌ در شهر اراک‌ و شخصیتهای‌ علمی‌ و برجستهای‌ که‌ از این‌ منطقه‌ برخاسته‌ و منشاء خدمات‌ بزرگی‌ بوده‌اند از جمله‌ آیت‌الله‌ حائری‌ یزدی‌ مؤسس‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ اشاره‌ کردند و افزودند: شهر اراک‌ مادر حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌ و جاذبه‌ این‌ شهر، آیت‌الله‌ حائری‌ یزدی‌ را از مرکز تحصیلات‌ دینی‌ در نجف‌ و سامراء به‌ اراک‌ کشاند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دومین روز از سفر به استان مرکزی، صبح روز ۲۵ آبان ماه سال ۷۹ از نمایشگاه توانمندیهای این استان به مدت سه ساعت بازدید کردند.

در این نمایشگاه بیش ۲۴۰ غرفه تولیدات متنوع صنعتی، معدنی، کشاورزی، دامی و غذایی استان مرکزی، به معرض نمایش گذاشته شده بود و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از نزدیک با توانایی‌ها و قابلیتهای مختلف این استان آشنا شدند.

اما سخنرانی حضرت آقا در جمع نیروهای مسلح متفاوت از بیانات ایشان در استان بود و آن هم به این دلیل بود که این سخنان با چاشنی خدمت به مردم بود، انتظار به حقی که از مسئولین مطالبه شد؛ امروز هر کس میخواهد به این ملت و به این کشور خدمت بکند؛ باید ایمان را در دلها تقویت، امید را در دلها روشنتر و معرفت اسلامی و ایمانی را در ذهنها تقویت کند.

همچنین ایشان خدمت به مردم را در جایی دیگر مطالبه کردند و آن هم در دیدار با نخبگان استان بود که ۲۶ آبان در اراک برگزار شد؛ امام خامنه‌ای مدظله نخبگان را بزرگترین ثروت‌های ملی دانسته وخدمت به کشور و ملت وظیفه سنگین نخبگان، حتی در شرایط نا مساعد است. این وظیفه‌ای است که سنگینی اش با تغییر شرایط کاهش پیدا نمی‌کند.

شهرهای دیگر استان از جمله هزاوه، تفرش، خمین و ساوه نیز در این ایام پر از خاطره حضور گرم ولایت است.

ایشان در این بخش از بیانات خود در خمین هشداری بزرگ را در خصوص تحریف و فراموشی معمار کبیر انقلاب می دهند که در این خصوص می فرمایند: " دشمن با انواع و اقسام شگردها، با نوشتن کتاب، مقاله، خاطره، جعل،تحریف و دروغ واضح می‌خواهد چهره و شخصیت امام(ره) را از آن موقعیت درخشانی که در نظر ملت ایران دارد پایین بیاورد و این هشدار در خصوص امام در دیار خودشان باید خیلی قابل توجه باشد.

مهم‌ترین مطلبی که ایشان در جمع مردم خمین بیان فرمودند همان مطلبی بود که در اجتماع بزرگ مردم اراک هم بر آن تاکید بسیار کرده بودند که ایشان فرمودند؛ تا آنجا که میتوانید وحدت و یکپارچگی را در میان خودتان حفظ کنید. نگذارید پندارها و گمان ها بین آن کسانی را که دل های متصل به اصول واحدی دارند از هم جدا کند. آن کسی که اسلام، امام، این راه، عزت ملت ایران، پیشرفت انقلاب اسلامی، آبادی روز به روز کشور و موفقیت جمهوری اسلامی را هدف و مقصد خود قرار داده است.

در ادامه سفر، امام خامنه‌ای (مدظله) از صبح تا عصر ۲۷ آبان، علاوه بر دیدار با مردم تفرش، آشتیان، فراهان و هزاوه، سه امامزاده‌ی بزرگوار محمد عابد در مشهد میقان، سید محمد در تفرش و سلطان سید احمد در هزاوه را نیز زیارت کرده و به تشریح سلسله انساب و نیاکان خود از منطقه تفرش تا هزاوه، خامنه و مشهد پرداختند.

یاد باد آن روزگاران یاد باد

دیدار با مردم ساوه در ۲۸ آبان نیز حاوی یک پیام بسیار مهم بود که شاید بتوان گفت فلسفه سفر آقا به استان را روشنتر میکرد. ایشان هشدار فراموشی تاریخی و فرهنگی ملتی را مساوی با تزلزل پایه‌های اصالت فرهنگ دانسته و به نکات مهم فرهنگی و هویتی ملت اشاره داشتند.

همچنین لزوم توسعه کشاورزی همراه با توسعه صنعتی، لزوم توسعه قانون محور کشاورزی و صنعت و نیز ارزشمند نبودن توسعه بدون عدالت، سه مقوله مهمی بودند که ایشان در ساوه مطرح کردند.

یاد باد آن روزگاران یاد باد

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در دیدار جمعی‌ از خانواده‌های‌ شهدا و ایثارگران‌ و همچنین‌ تعدادی‌ از کارگران‌ شهرستان‌ ساوه‌، خانواده‌های‌ شهدا، جانبازان‌، آزادگان‌ و ایثارگران‌ را بهترین‌ سرمایه‌های‌ کشور برشمردند و تأکید کردند: در هر برنامه‌ای‌، سرلوحه‌ فکر، اندیشه‌ و دستورالعمل‌ اجرا و برنامه‌ریزی‌ دولت‌، مجلس‌، دستگاه‌ قضایی‌ و همه‌ مسؤولان‌ باید گرامیداشت‌ این‌ سرمایه‌های‌ عظیم‌ باشد.

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ با اشاره‌ به‌ ایثار و فداکاری‌ رزمندگان‌ اسلام‌ در دوران‌ دفاع‌ مقدس‌ افزودند: مخلص‌ترین‌، هوشمندترین‌ و بهترین‌ عناصر نسل‌ جوان‌ کشور، آن‌ جوانانی‌ هستند که‌ به‌ هنگام‌ نیاز کشور به‌ فداکاری‌، در خط مقدم‌ ایثارگری‌ قرار گرفتند.

البته به توجه به اینکه استان مرکزی یک استان کارگری است ایشان دیدار با جمعیت کارگری را از یاد نبردند و در کنار برنامه هایی که داشتند دیدار با این قشر زحمتکش را فراموش نکردند؛ ایشان‌ در بخش‌ی‌ از سخنان‌ خود با قدردانی‌ از زحمات‌ کارگران‌ در عرصه‌ کار و تلاش‌، آنان‌ را به‌ کسب‌ مهارتهای‌ لازم‌ و آگاهی‌ در کار، وجدان‌ کاری‌ بیش‌ از پیش‌ و انجام‌ درست‌ کارها توصیه‌ فرمودند.

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ همچنین‌ در این روز با حضور در مرقد حضرت‌ اشموئیل‌ یکی‌ از پیامبران‌ الهی‌، که‌ در نزدیکی‌ ساوه‌ قرار دارد، مرقد مطهر این‌ پیامبر را که‌ از نوادگان‌ حضرت‌ ابراهیم‌ (ع‌) است‌، زیارت‌ کردند.

خاطرنشان می‌شود، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان سفر پنج روزه خود به استان مرکزی شامگاه ۲۸ آبان ۷۹ به تهران بازگشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات