حضرت آیت الله خامنه ای : همه دنیای اسلام موظف است که از فلسطینی‌ها حمایت کنند 

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است.

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: اهدف مبارزه برای آزادی فلسطین، آزادی همه‌ی سرزمین فلسطین -از بحر تا نهر- و بازگشت همه‌ی فلسطینیان به کشور خویش است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج مظهر اقتدار ملیست

      
تبریز- مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی میزان ایفای تعهدات ارزی تجار استان را 73 درصد عنوان کرد.
کد خبر: ۹۵۵۵۲۷۲
|
۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمدجعفر عظمائی امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان، گفت: خوشبختانه این وضعیت از سطح متوسط کشوری بالاتر است در این زمینه بخش عمده عدم تعهدات ارزی مربوط به قبل از سال 1400 است که متاسفانه هنوز سازوکار مورد نیاز ابلاغ نشده و بخش عمده ای نیز در حال رفع تعهد هستند. 

وی افزود: در حال حاضر دو هزار و 100 فقره کارت بازرگانی معتبر در استان وجود دارد که آذربایجان شرقی در این حوزه در رتبه شناور سوم و چهارم کشور قرار دارد.

عظمایی ادامه داد: در هفت ماه نخست امسال 238 فقره کارت بازرگانی صادر و 434 فقره تمدید کارت انجام شده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت 296 صادرکننده در آذربایجان شرقی گفت: 82 صادرکننده با صادرات بیش از یک میلیون دلار در استان وجود دارد.

عظمائی اظهار کرد: صادرات همواره محرک سایر بخش های تولیدی است امیدواریم با اتخاذ رویه های منطقی شاهد ارتقای رتبه صادرات باشیم.

 

صادرات 824 میلیون دلاری از گمرکات آذربایجان‌شرقی

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: در هفت ماه نخست امسال میزان صادرات استان 824 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 1 درصد افزایش یافته است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: ترکیه، عراق، ارمنستان، بلغارستان، آذربایجان، گرجستان، فدراسیون روسیه، افغانستان، امارات متحده عربی و پاکستان عمده مقاصد صادراتی آذربایجان شرقی بوده است.

 

افزایش 243.6 درصدی صادرات به روسیه

عظمائی تاکید کرد: تجار استان امسال توجه ویژه ای به بازارهای روسیه کرده اند به طوری که میزان صادرات استان به روسیه 243.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به مصرفی بودن بازار روسیه به ویژه در زمینه مواد غذایی با به کارگیری ابزارهای نوین بازاریابی و موضوعاتی مانند بسته بندی محصولات مطابق با سلیقه کشورهای هدف امیدواریم در کنار سیاستگذاری های مناسب بتوانیم بسترهای لازم برای افزایش میزان صادرات به این بازارها را داشته باشیم.

وی افزود: میله های آهنی یا فولادی، گرم نورد شده دارای دندانه، قیر نفت، سایر پلی استیرن به اشکال ابتدایی قابل انبساط بجز مقاوم در برابر آتش، پلی استیرن غیرقابل انبساط معمولی و مس تصفیه شده از جمله عمده کالاهای صادراتی استان است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که در هفت ماه نخست امسال واردات کالاهای غیرنفتی به استان 876 میلیون دلار بوده است، گفت: واردات کالاهای غیرنفتی به استان 25 درصد افزایش یافته است.

عظمائی با اشاره به شش هزار فقره بررسی ثبت سفارش واردات افزود: محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، صنعت، کشاورزی و صنایع معدنی از جمله عمده بخش های وارداتی به استان بوده است.

وی ادامه داد: بیشتر محصولات وارداتی به استان از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، چین، آلمان، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش، فدراسیون روسیه و برزیل بوده است.

نقش فعال نمایشگاه بین‌المللی تبریز در عرصه تجارت

عظمائی با بیان این که هفت جلسه برای میزهای تجاری کشورهایی مانند عراق، ترکیه، سوریه و قزاقستان برگزار شده است، گفت: شش مورد اعزام و پذیرش هیات های تجاری در استان انجام شده که این موضوع نقش موثری در توسعه صادرات دارد.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: در هفت ماه نخست امسال چهار جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با 15 مصوبه و پنج جلسه کمیته پایش کارت‌های بازرگانی و کمیته اقدام ارزی با 21 مصوبه در استان برگزار شده است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت نمایشگاه بین المللی تبریز به دلیل نقش فعال و قدرتمند این مجموعه در عرصه تجارت تاکید کرد: از ابتدای امسال 25 نمایشگاه بین المللی، تخصصی ملی و استانی برگزار شده که البته این موضوع نیز یک رکورد محسوب می شود چرا که هر هفته در تبریز نمایشگاه های متنوع و مختلفی برگزار می شود.

در پایان این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص برگزاری بیست و هفتمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی از سوی نماینده اتاق بازرگانی تبریز ارائه شد. همچنین برخی از مشکلات حوزه صادرات از سوی تجار استان مطرح و مقرر شد مسائل به صورت تخصصی جمع بندی و به مراجع بالادستی ابلاغ شود.

ارسال نظرات