خبرهای داغ:

هوای ۴ شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت

آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد، هوای چهار شهر خوزستان روز شنبه در وضعیت ناسالم و هوای پنج شهر دیگر نیز برای گروه‌های حساس در وضعیت ناسالم قرار گرفت.
کد خبر: ۹۵۷۰۱۹۹
|
۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۱

براساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۹ صبح براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، وضعیت هوا در ایستگاه‌های شهر اهواز شامل استانداری، حفاری، نیوساید، پادادشهر، اداره کل محیط زیست خوزستان، پست برق شماره سه اهواز به ترتیب با شاخص‌های ۱۶۴، ۱۶۸، ۱۵۹، ۱۶۵، ۱۶۵ و۱۵۴، سوسنگرد ۱۵۴، شوشتر ۱۵۵، اندیمشک ۱۵۱ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم یا قرمز قرار دارند.

همچنین وضعیت هوای شهر بهبهان ۱۱۵، دزفول ۱۴۲، شادگان ۱۱۵، هندیجان ۱۴۲ و ماهشهر ۱۲۸ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

هوای شهر‌های آبادان، مسجدسلیمان، حمیدیه، رامشیر، شوش و گتوند به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

براساس این گزارش هوای ایستگاه امیدیه، ایذه و رامهرمز با شاخص زیر ۵۰ در وضعیت سالم و پاک قرار دارند.

براساس اعلام دبیر کارگروه اضطرار آلودگی هوا استان مدارس مقطع ابتدایی در شهرستان‌های اهواز، باوی، کارون، اندیمشک، دزفول و شوشتر روز شنبه جاری در نوبت صبح و عصر غیرحضوری شد.

طی سه ماه اخیر هوای اهواز و برخی شهر‌های استان در وضعیت ناسالم قرار داشته است. هر چند آخرین بارندگی‌ها موجب شد تا برای یک روز هوای اهواز و برخی شهر‌ها از آلاینده‌ها پاک شود، اما با گذشت چند روز پس از باران، آلودگی هوا بار دیگر برخی شهر‌های استان را درگیر کرده است.

پس از مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای استان مبنی بر توقف آتش‌سوزی مزارع نیشکر با توجه به اعلام وضعیت شرایط سکون و پایداری هوا در هفته گذشته، اداره کل حفاظت محیط زیست علیه برخی شرکت کشت و صنعت نیشکر بخاطر آتش‌سوزی شبانه مزارع نیشکر و ایجاد آلودگی هوا شکایت کردند.

مسئولان محیط زیست استان سوزاندن مزارع نیشکر و شلتوک و فعالیت برخی صنایع را از جمله عوامل اصلی آلودگی هوا عنوان کرده‌اند.

براساس این گزارش وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و... موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا " ناسالم" است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید این گونه فعالیت‌ها را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار