۱۵۰ نقطه مستعد آتش سوزی در عرصه‌های لرستان شناسایی شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: ۱۵۰ نقطه بحرانی با ۶۱۷ هزار هکتار مساحت در استان لرستان شناسایی شده است.
کد خبر: ۹۶۰۰۳۴۱
|
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۰

به گزارش خبرگزاری بسیج از لرستان، حسین میرزایی روز یکشنبه در نشست ستاد مدیریت بحران استان اظهار کرد: به دلیل کوهستانی بودن، استقرار یک فروند بالگرد در استان برای اعزام نیروها هنگام وقوع آتش سوزی ها ضروری است.

 

وی با بیان اینکه کاربری عمده اراضی استان جنگل و مرتع است و بر این اساس ۷۳ درصد وسعت استان را تشکیل می دهند، افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل و ۸۰۰ هزار هکتار مرتع در لرستان وجود دارد و رتبه نخست کشور را در حوزه جنگل دارا هستیم.

 

میرزایی با بیان اینکه شهرستان الیگودرز بیشترین مساحت جنگل های استان را به خود اختصاص داده است، تاکید کرد: با توجه به کمبود نیرویی که برای محافظت از جنگل ها وجود دارد از همیاران طبیعت بهره گرفته ایم و تاکنون ۱۸ هزار و ۳۴۳ کارت همیار طبیعت در استان صادر شده است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به اینکه مهمترین چالش های استان شامل ۲ دسته طبیعی و انسانی است، اضافه کرد: بالغ بر ۹۰ درصد حریق های استان منشا انسانی دارند.

 

میرزایی با بیان اینکه سالانه یک درصد از جنگل های دنیا تحت تاییر حریق از بین می روند، بیان کرد: منطقه زاگرس خشک و بیشترین حریق را دارد که ۱۲ درصد آنها در لرستان رخ می دهد.

 

وی یکی از چالش های پیش روی مراتع لرستان را دام مازاد بر ظرفیت مراتع دانست و یادآور شد: سه برابر ظرفیت مراتع استان دام وجود دارد.

 

میرزایی عنوان کرد: در خرم آباد بیشترین حریق را داشته ایم، اما بیشترین مساحت حریق رخ داده متعلق به شهرستان پلدختر بوده است.

 

وی گفت: در استان به ازای هر ۲۷ هزار و ۷۲۲ هکتار مساحت عرصه های ملی یک محافظ داریم، افزود: با توجه به بارندگی های مناسب استان و فرا رسیدن فصل گرما احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه های تحت مدیریت دور از انتظار نیست و همکاری سایر دستگاه ها در این زمینه ضروری به نظر می رسد

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار