خبرهای داغ:

واکسیناسیون بیش از ۳۵ هزار راس دام در برابر بروسلوز در اندیشمک

رئیس دامپزشکی اندیمشک گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳۵ هزار راس دام سبک در این شهرستان در برابر بیماری بروسلوز واکسینه شدند.
کد خبر: ۹۶۱۲۱۱۷
|
۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۱

به گزارش خبرگزاری بسیج خوزستان، منوچهر شیخی گفت: با برنامه ریزی‌های انجام گرفته طرح واکسیناسیون بروسلوز بره و بزغاله از ابتدای سالجاری در سطح واحد‌های اپیدمیولوژیک اندیمشک آغاز شدند و به منظور پیشگیری از بروز و شیوع این بیماری در جمعیت دامی، در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۵۳ هزار راس دام سبک شامل بره و بزغاله در روستا‌ها و دامداری‌های شهرستان واکسینه شدند.

وی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال بیماری بروسلوز در جمعیت انسانی را تماس انسان با دام آلوده و مصرف فرآورده‌های خام دامی خصوصاً لبنیات خام عنوان کرد و افزود: پوشش واکسیناسیون بروسلوز در جمعیت دام سبک اندیمشک ۸۵ درصد است و تا پایان سالجاری این حجم از واکسیناسیون به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.  

شیخی با بیان اینکه پیشگیری و کنترل بیماری تب مالت در حیوانات از طریق واکسینه کردن دام‌ها و رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی و شناسایی و حذف دام‌های آلوده انجام می‌شود، ادامه داد: بیماری تب مالت به بیماری هزار چهره مشهور است و مهمترین راه‌های پیشگیری از بیماری تب‌مالت در انسان خودداری از مصرف شیر و سایر لبنیات غیر پاستوریزه است.

ارسال نظرات
پر بیننده ها