مثبت سوژه/ جغرافیا محور؛

مسجد مجرب دره تبریز مامنی برای نوجوانان

تبریز- مساجد از آغاز انقلاب تاکنون پشتوانه مهمی برای مردم بوده است تا جایی که امام راحل نیز از آن به عنوان سنگر اسلام نام برده و بر اهمیت آن تاکید کردند چنانچه اهمیت آن جزو اهداف و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی بوده و جایگاه مهمی دارد.
کد خبر: ۹۶۱۲۴۷۱
|
۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۴

خبرگزاری بسیج، رقیه غلامی؛ سنگر مهمی که پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس مرهون جواناني است که در آن تربیت و و پرورش یافته و بالیدن گرفتند و در جبهه های جنگ شوق شهادتشان آسمان کشورمان را چراغانی کرد.

اینک همین مساجد در برهه کنونی که هجمه های فرهنگی   با انواع رنگ و لعاب در قالب پیشرفته ترین برنامه ها و ابزارها بر فرهنگ ارزشی ما می تازد و آسیب های اجتماعی مختلفی را بر جامعه تحمیل می کند، جایگاه مهمی در تربیت فرزندان این مرز و بوم دارد.

فرزندانی که در حلقه های تربیتی صالحین گردهم آمده و صميمانه بحث های مختلفی را کنار برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و هنری، به گفتگو می نشینند تا نشان دهند که نوجوانان و جوانان امروز نیز همچون نوجوانان و جوانان دوران انقلاب و دفاع مقدس آماده دفاع از ارزش های انقلاب و نظام جمهوری هستند و معتقدند؛ «دفاع همچنان باقی است».

فرمانده پایگاه مرصاد حوزه حضرت معصومه(س) سپاه غدیر تبریز که مسئول حلقه های صالحین این پایگاه در مسجد مجرب دره منطقه شمس تبریزی است در خصوص اهمیت این حلقه ها می گوید: حلقه های صالحین فرصت خوبی برای مباحث تربیتی است تا نوجوانان با اصول تربیتی در نشستی صمیمی و گفتگو محور به تبادل نظر پرداخته بپردازند.

مسجد مجرب دره تبریز مامنی برای نوجوانان

سارا نصیری با ابراز تاسف از اینکه امروز به مباحث تربیتی در جامعه اهمیتی داده نمی شود، اظهار می دارد: متاسفانه امروزه آن گونه که باید در مدارس و از کانال آموزش و پرورش به این موضوع اهمیتی داده نمی شود و تنها بعد علمی دانش آموزان مهم و اساسی تلقی می شود.

وی ادامه می دهد: در خانواده ها نیز مباحث تربیتی فرزندان مغفول مانده و آن چنان که به تغذیه و آموزش علمی آن ها بها داده می شود به بعد تربیتی آن ها توجه نمی شود بر همین اساس حلقه های صالحین از فرصت هایی است که این حلقه گمشده در جامعه را پر می کند تا بتوان با احصا آسیب های اجتماعی راه های پیشگیری از آن ها در این حلقه ها مطرح و ارائه کرد.

نصیری حلقه های صالحین را بهانه ای برای پناه آوردن نوجوانان و جوانان به مأمن مساجد یاد و بیان می کند: در حلقه های صالحین همه ابعاد تربیتی انسان از بعد عبادی تا تفریحی مدنظر مربیان و سرگروه هاست به طوری که خود مترببان نیز در آن مشارکت داشته و در خصوص آن ها به تبادل نظر پرداخته و گفتگو می کنند.

مسجد مجرب دره تبریز مامنی برای نوجوانان

وی محور مباحث تربیتی را سبک زندگی، احکام، فرزندداري، همسرداری و ..... نام می برد و اضافه می کند: این موضوعات به توجه به نوع حلقه ها متفاوت است و حتی مباحث تفریحی و مسابقات فرهنگی و .... آن ها با یکدیگر و نوع حلقه و طیف آن متفاوت است چراکه نوع آسیب های اجتماعی هر طیف نیز متفاوت است.

این بانوی بسیجی می افزاید: در سبک زندگی بحث مدنظر برای حلقه کودکان متناسب با سن آن ها و در حلقه جوانان متناسب با دوره جوانی و در حلقه پیشکسوتان نیز نسبت به افراد آن بیان می شود و حتی مسابقات فرهنگی تفریحی نیز بنا به طیف و سنین و ... حلقه ها برگزار می شود.

نصیری به فعالیت شش حلقه در پایگاه مرصاد و مسجد مجرب دره اشاره و بیان می کند: در این پایگاه دو حلقه نوجوان، یک حلقه جوان، یک حلقه عام، یک حلقه پیشکسوت و یک حلقه میانسال فعالیت دارد.

به راستی که امروزه در تار و پود زندگی ماشینی و در روزمرگی های خود از آنچه انسان را به اوج می رساند غافل مانده ایم و باید تلنگری به خودمان بیاورد که انسان اشرف مخلوقات است و باید تا لحظه مرگ به تربیت خود و اندیشه اش بپردازد و چه جایی برای چنین تربیتی از مساجد بهتر!

ارسال نظرات