بانوی کارآفرین که با همت و پشتکارش زمینه اشتغالزایی ۲۰ نفراز بانوان دیگر را فراهم کرد

وقتی هنر با چاشنی نخ و سوزن همراه می شود و زمینه اشتغال 20 بانوی خانه دار در سیستان و بلوچستان را فراهم می کند.
کد خبر: ۹۶۱۲۶۹۴
|
۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۸

پروین غفاری مقدم یکی از کارآفرینان سیستان وبلوچستان و صاحب برند "پری دوز" سیستان در گفت و گو با خبرنگاربسیج در زاهدان با بیان اینکه  پریوار دوزی یکی از ناشناخته‌های صنایع دستی سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود، نام دیگر این هنر دستی «پلیوار» است و بیشتر در مناطق بومی سیستان و بلوچستان تولید می‌شود، گفت: در پریوار دوزی، ابزار کار مورد استفاده شامل نخ، سوزن، پارچه و رشته‌های سوزن‌دوزی می‌شوند و استاد کار به کمک آن‌ها در قسمت‌های حاشیه‌ای کار گلدوزی می‌کند و طرح‌های فوق‌العاده زیبایی را به وجود‌ می‌آورد.

وی افزود:  طرح های اقتصاد مقاومتی منجر به تقویت رویه خودکفایی و حلال مشکلات اقتصادی کشور و راهکار برون رفت از رکود تورمی است، بیان کرد: 7 سال است به این کار روی آورده ام، و توانسته ام زمینه اشتغال و درآمدزایی را برای زنان ایجاد کنم.

وی با بیان اینکه این طرح ها در دوره زمانی کوتاه چند ماهه جواب می دهد که می توان حاصل دسترنج خود را در بازه زمانی کوتاهی دریافت کرد، گفت: شروع فعالیت بنده از دو سال قبل بوده و در این راستا زمینه اشتغال و درآمدزایی را برای ۲۰ بانوی سرپرست خانوار و بی سرپرست ایجاد کردم.

این بانوی کارآفرین که تاکنون به ۳۰ بانوی علاقمند در این زمینه آموزش داده است، ادامه داد: هنر آرامش خاصی دارد، تصمیم گرفتم این حرفه را به بانوان آموزش دهم تا در کنار خانه‌داری و سایر حرفه‌ها این کار را انجام دهند و علاوه بر آرامش روحی یک منبع درآمد هرچند کوچک برای خود فراهم کنند.

وی اضافه کرد: با تلاش و پشتكار بسيار، توانستم مشتریان خوبی داشته باشم و مشکلی در فروش محصول نداشته باشم، هم اینک محصولات تولیدی دست دوز راهی بازارهای داخلی و خارجی می شود و از این بابت بسیار خرسند هستم چرا که علاوه بر شناساندن هنر دست زنان ایران زمین، بازار فروش هم پررونق است.

به گفته غفاری مقدم؛ استفاده از فضای مجازی برای رونق گرفتن کسب و کار بسیار اثرگذار بود اما موضوع فیلترینگ طی دو ماه اخیر ضربه زیادی به این روش درآمدی آنان وارد کرده است.

وی تاکید کرد: با این وجود بازار فروش به علت مشتریان پروپاقرص این محصولات رونق خود را دارد، و به جرات می توان گفت که ما زنان با کارکردن در زمینه مشاغل خانگی در کنار کار خانه، همسر و فرزندداری؛ پرچمدار زنان موفق در بحث اشتغال هستیم.

این کارآفرین بسیجی ادامه داد: کارآفرینی زنان، یکی از حوزه های رو به رشد کارآفرینی می باشد که به واسطه نقش آفرینی خود در زمینه های مختلفی همچون کاهش فقر، افزایش بهره وری در بازار کار و توانمندسازی زنان؛ به عنوان یکی از علل زمینه ساز توسعه کشورهای مختلف مطرح شده است.

غفاری مقدم اظهارداشت: بسیج سازندگی یکی از نهادهایی است که با ارائه تسهیلات، مشاوره و اجرای طرح های تسهیلگری بازوی کمکی قوی برای حمایت از کسب و کارهای خرد و خانگی به ویژه برای بانوان متقاضی و علاقه مند به اشتغال خانگی، کارآفرینی و کسب درآمد است.

ارسال نظرات
پر بیننده ها