استاندار کردستان عنوان کرد:

پرداخت ۳ هزار میلیارد یارانه آرد و نان در کردستان

استاندار کردستان گفت: سالانه سه هزار میلیارد تومان یارانه آرد و نان در استان پرداخت می‌شود، درحالی‌که کل درآمد کردستان ۴ هزار میلیارد تومان است.
کد خبر: ۹۶۱۲۷۷۰
|
۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۸

به گزارش خبرگزاری بسیج از کردستان، به نقل از استانداری کردستان، اسماعیل زارعی کوشا در پنجمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که در محل سالن جلسات شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار داشت: سالانه سه هزار میلیارد تومان یارانه آرد و نان در استان پرداخت می‌شود، درحالی‌که کل درآمد کردستان ۴ هزار میلیارد تومان است.

استاندار کردستان میزان ضایعات بخش گندم، آرد و نان و یارانه‌ای که در این زمینه به‌نوعی هدر می‌رود را ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: باید مجلس و دولت تصمیم قطعی دراین‌رابطه را بگیرند و این مهم در سطح استان نیز به جد پیگیری شود.

وی یکی از موضوعات مهم استان را هزینه‌کرد اعتبارات عمرانی عنوان کرد و افزود: ۱۶ هزار میلیارد ریال اعتبار عمرانی در حساب دستگاه‌های اجرایی استان وجود دارد و باید تا پایان سال مالی عمرانی جذب و هزینه شود.

زارعی کوشا از راه‌اندازی ایستگاه باری راه‌آهن در سنندج و قروه و کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های حمل در استان خبر داد و گفت: راه‌آهن جدا از مسافربری، مزیت‌های اقتصادی ویژه‌ای برای کردستان داشته و در روند توسعه استان تأثیرگذار است.

طبق اظهارات وی، خرید تضمینی گندم در این استان طی سه سال اخیر ۳ برابر رشد پیدا کرده که این مهم در نتیجه مدیریت زراعی مطلوب و بهره‌مندی از بذر و کود مناسب حاصل شده است.

استاندار کردستان از خرید یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سال گذشته به طور تضمینی خبر داد و
افزود: در سال ۱۴۰۰ کل تولید گندم استان ۲۸۰ هزار تن، در سال ۱۴۰۱، ۶۲۰ هزار تن و در سال گذشته یک میلیون و ۳۲۰ هزار تن گندم بود که حاکی از رشد چهار برابری است.

در پایان این جلسه با رأی اعضای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کردستان، احداث شهرک بهشت فردوس در سقز و الحاق بیش از سیصد هکتار زمین روستایی به تصویب رسید.

گفتنی است: بر اساس بخشنامه‌ای که ۱۱ تیرماه امسال به رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها ابلاغ شده تمام وظایف سازمان هدفمندی یارانه‌ها به استان تفویض شده است.

بر اساس مصوبه قبلی شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان نمایندگان دستگاه‌های که ارتباط عمرانی دارند باید تا پایان تیرماه فرایند‌های جذب اعتبارات عمرانی سال گذشته را تمام کرده باشند و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید تمام توان خود را برای جذب کامل این اعتبارات بکار گیرند.

انتهای خبر/

ارسال نظرات