سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۸۸۵۳۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶- ۳۰: ۰۸
رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره در بیانات خود در بین پاسداران و فرماندهان به ویژگی‌های فردی و اجتماعی پاسداران اشاره داشته‌اند، که می‌تواند چراغ راه آنان باشد.
به گزارش سرویس راهیان نور خبرگزاری بسیج،هسته اولیه تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ماه های انتهایی سال 57 بازمی‌گردد، که از طرفی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی نیازمند حفظ و صیانت از دستاوردهای انقلاب بود و از طرفی امنیت و آرامش مردم و شهرها می بایست از طرف گروه های مطمئن و آشنا به اصول اولیه نظامی تامین می شد.

سپاه پاسداران با جلسات و برنامه ریزی های حدود 10 تن از نیروهای انقلابی با جذب داوطلبان و آموزش آن ها از سوی تکاوران ارتش آغاز به کار کرد. در ابتدای سال 58 پیشنهاد تشکیل سپاه پاسداران با ادغام و اجماع گروه های نظامی در شورای انقلاب اسلامی مطرح شده و امام خمینی(ره) نیز با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زیر نظر شورای انقلاب اسلامی موافق کرد و دستور تشکیل آن صادر و «جواد منصوری» به عنوان اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

به حق، سپاه پاسداران از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز همواره در برهه های مختلف تاریخی کشور اثرگذار بوده است. مقام معظم رهبری در بیانات مختلفی در جمع پاسداران و در مناسبت های مختلفی از تعابیر گوناگونی در خصوص این نهاد انقلابی استفاده کرده اند. ایشان سپاه پاسداران را مصداق آیه «الم تر کیف ضرب‌اللَّه مثلا کلمة طیّبة کشجرة طیّبة اصلها ثابت و فرعها فیالسّماء تؤتی اکلها کلّ حین باذن ربّها» می دانند. ایشان لازمه وجود فضائل و مناقب سپاه پاسداران را در گرو داشتن دین، تقوا و ایمان نیروهای پاسدار دانسته اند. بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان دهنده نقش اثرگذار این نهاد انقلابی در عرصه های مختلف است. امروز سپاه پاسداران نه تنها در حوزه نظامی بلکه در میدان های علمی و سازندگی نیز خوش درخشیده اند.

مقام معظم رهبری همواره در سخنرانی های خود در جمع پاسداران انقلاب اسلامی به ویژگی های پاسداران اشاره کرده اند که در گزارشی به ویژگی های پاسدار واقعی از منظر مقام معظم رهبری می‌پردازیم.

ایمان، پایه اصلی پیشرفت

عزیزان من! شماها جوانانی هستید که، امروز و فردای نظام بر دوشتان است. زمانی یک عدّه جوان در این کشور بودند، کارهایی کردند، تا این‌جا رساندند؛ از اکنون به بعد مال شما، روز شما، تکلیف شماست. من به شما جوانان عرض میکنم: عزیزان من! ایمان، پایه اصلی است. شجاعت و اعتماد به نفس، یکی از پایه‌های اصلی است. احساس مسؤولیت، یکی از پایه‌های اصلی است. اتّحاد و همبستگی میان نیروهای مؤمن، یکی از پایه‌های اصلی است. البته پایه‌های دیگری هم وجود دارد که من حالاً روی این چند امر تکیه کردم. اگر همین مسائل را مورد توجّه قرار دهید، بدانید این کشور که به برکت این انقلاب و به برکت این نظام، امروز یکی از مستحکمترین و عزیزترین کشورهای دنیاست، در آینده هم یکی از مقتدرترین و سربلندترین و پیشروترین کشورهای دنیا خواهد بود. (بیانات در دیدار با جمعی از پاسداران،دانش آموزان، دانشجویان و دانش آموزان 1379/8/11)

پاسداران به برکت تشبّه به رفتار حسین‌بن‌علی علیه‌الصّلاةوالسّلام، خیلی ارزش آفریدند. (بیانات در دیدار جمعی از پاسداران 1375/9/24)
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فضایل و مناقبی را که گفتیم و بسیاری را هم که نگفتیم، خواهد داشت؛ در صورتی که دارای دین و تقوا و ایمانی باشد که از او انتظار میرود. یعنی فرزندان سپاه و برادران سپاهی، مظهر ایمان و تقوا باشند. (بیانات در مراسم ششمین دوره فرماندهی و ستاد دانشگاه امام حسین(ع) 1368/8/29)

تمسّک به دین و تقوا و معنویّت و اهمیت پرهیزکاری و پاکدامنی، این جا معلوم می شود. این که ما مکرّر در مکرّر، به بهترین جوانان این روزگار که شما باشید، این همه سفارش و تأکید می کنیم که مواظب سیل گنداب فساد باشید، به همین خاطر است. امروز چه کسی مثل جوانان پاسدار است؟ همین پاسداران و بسیجی ها، واقعاً بهترین جوانانند که در میدان علم و دین و جهاد، پیشرو هستند. در کجا چنین جوانانی را سراغ داریم؟ نظیر اینها را خیلی کم داریم و در هیچ جای دنیا تعدادشان به این کثرت نیست. بنابراین، باید مواظب موج فساد بود. (بیانات در دیدار با جمعی از پاسداران 74/10/5)

دل و باطنتان سرشار از ایستادگی و اقتدار باشد

شما جوانان مؤمن و پاسداران عزیز و مجرّبین میدان های نبرد و کسانی که فضای شهادت و جهاد را لمس کرده‌اید - بلکه آن را به وجود آورده‌اید - در این مرحله، نقش بسیار مهمّی را می توانید بر عهده بگیرید. شما باید رفتار و گفتار و تظاهر و اعلان و دل و باطنتان سرشار از ایستادگی و اقتداری باشد که امام بزرگوار ما مظهر آن بود و استقلال و آزادی ایران از بند قدرت های تجاوزگر، ثمره شیرین آن است و ان شاءاللَّه پیشرفت و رشد پی در پی این کشور، ثمرات بعدی آن خواهد بود و آزادی ملت های دیگر را که از تجربیّات این کشور درس خواهند گرفت، به دنبال خواهد داشت. (بیانات در دیدار با جمعی از پاسداران 74/10/5)

پوشیدن لباس عفاف و تقوا

درباره پاسداران باید عرض کنم: اینها کسانی هستند که علی‌رغم همه انگیزه‌هایی که در دنیای مادّىِ امروز برای جوانان وجود دارد، لباس عفاف و تقوا پوشیدند، به استقبال معنویات رفتند، برای خدا قدم در میدان گذاشتند و هرجا هرچه از وجودشان لازم بود - جانشان، سلامتیشان و حضورشان در میان خانواده؛ که اینها نعمتهای خداست - همه را تقدیم کردند. (بیانات در دیدار جمعی از پاسداران و بسیجیان 1377/9/2)

خودسازی؛ وظیفه اصلی پاسداران

امروز وظیفه‌ی سپاه پاسداران و نیروهای انقلابی - در هر جا که هستند؛ در سپاه، در ارتش، در نیروی انتظامی - خودسازی است. امروز ما وظیفه‌ی خودسازی داریم. امروز اگر در میدان ظاهری هم جنگی نداریم و ما را در یک معرکه‌ی نظامی درگیر نکرده‌اند، اما دنیای استکباری در معارک بسیاری با ما پنجه در پنجه است. بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه 1370/11/18)

معرف و ایمان تقویت کننده بنیه معنوی

بنیه‌ی معنوی سپاه باید تقویت شود. یک یک آحاد سپاه، باید از لحاظ ذخیره‌ی معنوی و ایمانی، به آن حدی برسد که اگر خود او به تنهایی ماند و هیچ‌چیز دیگر با او نماند، قدرت و طاقت و دل و زَهره‌ی ایستادگی در مقابل همه‌ی دنیا را داشته باشد. این لازم است. آن کسانی که پیامبر خدا(ص) با دست خود، ساخته و پرداخته و تراشیده بود و همه‌ی ظرافتکاریها را به کار برده بود و به قول ما، الماس‌تراش کرده بود، همین‌طور ماندند، که نسلهای آخریشان را شما در صحرای کربلا می بینید. حبیب‌بن‌مظاهرها و مسلم‌بن‌عوسجه‌ها و جابربن‌عبداللَّه انصاریها، کسانی بودند که توانستند از امتحان درست خارج بشوند.

هریک از افراد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با این مأموریت سنگینی که بر دوش دارد، از لحاظ بنیه‌ی معنوی باید این‌طوری باشد. البته این هم بر دو پایه استوار است: یکی معرفت، و یکی هم ایمان. معرفت، با ایمان فرق دارد. بعضی ها معرفت هم دارند؛ اما ایمانِ درست‌وحسابی ندارند. ایمان بدون معرفت هم برای شما کافی نیست. ممکن است برای یک آدمِ خیلی عامىِ دورافتاده کافی باشد و او را به بهشت هم برساند؛ اما برای شما نه. (بیانات در دیدار فرماندهان سپاه 69/6/29)

پاسدار انقلاب، پاسدار انقلابی زنده و پویا است

چیزی که شما پاسدار آن هستید، چیست؟ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. انقلاب، یک حرف و یک حرکت دفعی نیست؛ یک حرکت مستمر است و اقتضائاتش در زمانهای مختلف، متفاوت است. کسانی که با انقلاب دشمنی می‌کنند، با آنچه در بهمن‌ماه 1357 اتفاق افتاد، دشمن نیستند؛ آن‌که گذشت و رفت؛ آنها با یک موجود زنده‌ی حی و حاضر دشمن و مخالفند. پس انقلاب تداوم و حضور دارد.

انقلاب، زنده و پویاست. پاسدار انقلاب، پاسدار چنین موجود زنده و پویا و متحرک و پیشرونده‌ای است. اگر این نبود، تا کنون انقلاب اسلامی و نظام اسلامی باید ده کفن پوسانده باشد. اما موجود زنده را نمی‌شود دفن کرد و از تحرک باز داشت؛ زنده است و زنده خواهد ماند.
(بیانات در دیدار گروه کثیری از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 1381/6/24)

من می خواهم به شما عزیزان عرض کنم که سپاه پاسداران و هر پاسدار و هر کسی در غیر کسوت پاسداری که در قبال امانت اسلام و امانت انقلاب، برای خود مسؤولیتی قائل است؛ در زندگی امروز و فردای بشر، برای ارزش های اسلامی نقش قائل است، باید توجّه کند که با پایان یافتن جنگ، کار پایان نیافت؛ با گذشت یک دهه و دو دهه از پیروزی انقلاب، تلاش خاتمه نیافت.

دلیل واضح هم این است که دشمنی ها و عوامل مزاحم و معارض با این حرکتِ صلاح و فلاح، تمام نشده است. (بیانات در دیدار جمعی از پاسداران 1376/9/14)

حفظ نظام؛ وظیفه بزرگ جوانان

وظیفه بزرگ جوانان مؤمن کشور این است که این نظام را به شکل پیراسته، سالم و خالص حفظ کنند.

پاسداران وجوانان مؤمن بسیجی به معراج رفته هایی هستند که ثابت قدمی خود را در میدان جنگ نشان داده اند و مناظر معنوی را از دریچه عبادت و مناجات با خدا شاهد بوده اند لذا حجت بر آنان تمام است و باید خود را و شرف و آبرویی را که به برکت مجاهدت ها برای ملت بزرگ ایران به ارمغان آورده اند، حفظ کنند. (دیدار جمعی از فرماندهان و پاسداران سپاه و نیروی انتظامی با رهبر انقلاب 1371/11/6)

سرباز این مرزوبوم، باید به اسلام پایبند باشد و از بن دندان و از اعماق دل، به آن معتقد و عامل باشد. ارتش جمهوری اسلامی ایران، این‌طوری است. شما جوانان عزیز، در این مجتمع علوم دانشگاهی و در این مرکز علمی و نظامی، باید مراقب باشید که خودتان را از لحاظ معنوی و دینی، پابه‌پای مایه‌های علمی و رزمی بسازید و تقویت کنید. شما باید الگو و نمونه‌ی یک مسلمان پاک، خالص، مؤمن، نیک اندیش، نیکعمل، خوش‌رفتار و دارای معرفت و خلوص باشید و در این دانشکده، همه‌ی اساتید، فرماندهان، مربیان و دانشجویان موظفند که به این مسأله توجه کنند. آن کسی که از اعماق دل، به رسالت دینی کشور و ملت و سازمان رزمی خود معتقد نباشد، قادر نخواهد بود انتظار ملت از خودش را برآورده کند. (بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه نیروی دریایی نوشهر 1369/2/22)
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar