حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
اعلام وضعیت بحرانی در کوهرنگ به واسطه هجوم بی سابقه میلیون ها ملخ به مزارع و باغات این شهرستان، خبری بود که روز گذشته از سوی فرماندار این شهرستان مطرح و برای مقابله با آن از ورود تیم مدیریت بحران کمک خواسته شد.
کد خبر: ۸۸۸۷۴۰۲
|
۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱

به گزارش سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خبرگزاری بسیج، کوهرنگ یکی از شهرستان های استان چهارمحال بختیاری است که به مراتع وسیع و ذخیره گاه ژنتیکی گونه های گیاهی نایاب معروف است ولی به گفته کارشناسان چند سالی است که به دلیل بهره برداری بی رویه از مراتع و فقیر شدن پوشش گیاهی، موردهجوم ملخ های نژاد ایتالیایی قرار گرفته است.

حمید رضا دادجو مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان کوهرنگ در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج مهندسین کشاورزی با بیان این مطلب که کارشناسان بسیجی منطقه، برای مقابله با هجوم ملخ در مزارع پیشرو بوده اند اظهار داشت:چندسالی است که با گرم شدن هوا ملخ به صورت پراکنده در باغات و مزارع مشاهده می شود ولی امسال این آفت با شدت بیشتری طغیان کرده است؛مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز از حدود سه ماه پیش از این طغیان گسترده و آغاز سم پاشی توسط جهاد کشاورزی، با برگزاری 8 دوره آموزشی ویژه مقابله با حمله ملخ در روستا و توزیع خانه به خانه بروشورهای اطلاع رسانی ، کشاورزان را برای مقابله با این خطر آموزش داده بودند.

وی با اشاره به آغاز فصل برداشت گندم در کوهرنگ عنوان کرد: خوشبختانه هجوم ملخ ها به زمین های زراعی و به ویژه گندم جدی خسارت جدی در برنداشته است و با توجه به اینکه 75درصد از دربرگیری این هجوم، مربوط به مراتع می شود لازم است سایر دستگاه های اجرایی ذیربط برای نجات مراتع و حفظ گونه های ارزشمند گیاهی آن فورا وارد عمل شوند.

این کارشناس کشاورزی با بیان این مطلب که حدود 4000 هکتار از اراضی کشاورزی و مراتع شهرستان کوهرنگ تحت تاثیر هجوم ملخ قرار گرفته است ، افزود: جهاد کشاورزی شهرستان با توزیع 1200 لیتر سم رایگان بین کشاورزان و ارسال دستگاه های سم پاش به روستاها تاکنون 1300 هکتار از اراضی درگیر را سم پاشی کرده است؛ مربیان بسیجی ما در این مرحله نیز برای آموزش نحوه استفاده از دستگاه سم پاش و آرام ساختن شرایط روحی مردم در کنار کارشناسان جهادکشاورزی در منطقه حضور دارند.

دادجو درباره خسارت زایی هجوم ملخ به برنج کاری شهرستان لردگان نیز هشدار داد و بیان داشت: محصول برنج در لردگان اکنون جزو مخاطرات اصلی است و حدود 400 هکتار از برنج کاری های آن منطقه درگیر حمله ملخ شده است.

بسیج مهندسین کشاورزی استان چهارمحال بختیاری با داشتن 7 کانون فعال شهرستانی از سال 1393 فعالیت خود را در این استان آغاز کرده است؛ طرح بسیج همگام با کشاورز از جمله مهم ترین برنامه های این سازمان برای افزایش عملکرد محصولات غالب زراعی از جمله گندم، کلزا و چغندر قند و محصولات باغی مهم مانند هلو ،بادام و گردو در چهارمحال و بختیاری بوده است که تاکنون با 80 کارشناس- مربی150 روستا را تحت پوشش قرارداده است.ارسال نظرات