خبرهای داغ:
مطالعات جدید نشان می‌دهد؛ متوقف کردن داروهای کاهش دهنده کلسترول به علت درد عضلانی و یا درد معده در طولانی مدت می‌تواند خطرناک باشد؛ قطع داروهای استاتین، احتمال مرگ را تا ۱۳ درصد بیشتر می‌کند.
کد خبر: ۸۸۹۲۵۰۰
|
۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶

به گزارش سرویس بسیج جامعه پزشکی خبرگزاری بسیج، مطالعات جدید نشان می‌دهد؛ متوقف کردن داروهای کاهش دهنده کلسترول به علت درد عضلانی و یا درد معده در طولانی مدت می‌تواند خطرناک باشد.

 

محققان دریافتند افرادی که پس از ابتلا به عوارض جانبی استاتین، مصرف این دارو را قطع کردند، در طی چهار سال آینده احتمال مرگ در آنها تا 13 درصد نسبت به افرادی که مصرف دارو را ادامه می‌دهند، بیشتر است.

 

استاتین‌ها عبارتند از: داروهای آتورواستاتین با نام تجاری Lipitor؛ رزوواستاتین با نام تجاری Crestor و سیمواستاتین شناخته شده با نام تجاری Zocor است.

 

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا، این داروها با مهار توانایی کبد برای تولید کلسترول، به بدن کمک می‌کند تا چربی‌های موجود در خون را از بین ببرد.

 

این داروها تقریباً به طور کلی برای افراد مبتلا به بیماری قلبی تجویز می‌شود؛ علاوه بر این، این داروها فقط برای افراد بین 40 تا 75 سال بدون سابقه بیماری قلبی توصیه می‌شود که یک یا چند عامل خطر از خود نشان می‌دهند.

 

دکتر الکساندر تورچین از بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان بوستون و همکارانش اعلام کرده‌اند: شواهد نشان می‌دهد قریب به اتفاق مصرف کنندگان استاتینها -یک چهارم تا نیمی از بیماران- مصرف دارو را از شش ماه تا یک سال قطع می‌کنند.

 

محققان داده‌های سال‌های 2000 تا 2011 را از دو بیمارستان بوستون تجزیه و تحلیل کردند تا دریابند آیا بیماران مصرف کننده استاتین با مصرف دوز پایین‌تر نسبت به قطع دارو، نتیجه بهتری کسب می‌کنند یا خیر.

 

در طول این دوره مطالعاتی، بیش از 200 هزار نفر بیمار بزرگسال با استاتین درمان شدند که نزدیک به 45 هزار نفر از آنها یک عارضه جانبی را تجربه کردند که احتمالا مربوط به دارو بوده مانند درد عضلات و معده.

 

از این 45 هزار نفر که عوارض جانبی دارو را تجربه کردند، بیش از نیمی به مصرف همچنان ادامه دادند و کمتر از نیمی دارو را قطع کردند.

 

تقریبا چهار سال پس از آنکه عوارض جانبی گزارش شد، 3677 بیمار فوت کرده و یا دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شدند.

 

به طور کلی، محققان دریافتند افرادی که بعد از یک عارضه احتمالی مصرف استاتین را متوقف کردند، در طی دوره مطالعه، احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سکته قلبی در آنها، 13 درصد بیشتر از افرادی بود که دار مصرف می‌کردند.


ارسال نظرات