سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۱۴۹۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸- ۰۶: ۱۱
برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کودکان، فیلم‌هایی با محتوای نامناسب در سینما درجه‌بندی سنی می‌شوند. اما محتوای سریال‌های نمایش خانگی که مستقیما در خانه‌ها پخش می‌شوند به حال خود رها شده است.

به گزارش سرویس هنرمندان خبرگزاری بسیج، با تصویب نظام درجه‌بندی سنی فیلم‌ها شاهد نظارت دقیق‌تر بر محتوای فیلم‌های سینمایی هستیم تا شاید بتوان از آسیب‌های مخرب محتوای این فیلم‌ها بر کودکان و نوجوانان جلوگیری کرد. مطابق با این قانون قبل از خرید بلیت هشداری به خانواده‌ها داده می‌شود مبنی بر اینکه محتوای فیلمی که برای تماشا انتخاب کرده‌اید دارای محتوای نامناسبی برای فرزندان شما است. از جمله محتوا‌های نامناسب برای مخاطبان آسیب‌پذیر می‌توان به صحنه‌های خشن و دلهره‌آور، استعمال دخانیات در فیلم، استفاده از الفاظ نامناسب و صحنه‌هایی که تداعی کننده روابط زناشویی هستند و ... اشاره کرد. این توجه ویژه به محتوای فیلم‌های سینمایی حرکتی مثبت در جهت تحکیم بنیان خانواده و ترویج سبک زندگی اسلامی است و با اجرای درست این قانون می‌شود به دگرگونی فضای قالب بر سینما امید‌وار بود.

 

متاسفانه هرچه در نظارت بر محتوای فیلم‌های سینمایی جدی هستیم از آن طرف نمایش خانگی را به حال خود رها کرده‌ایم. ما هر روز شاهد معرفی سریالی جدید در بازار نمایش خانگی هستیم. که محتوایی دارند دقیقا مشابه با آنچه که در بند‌های نظام درجه‌بندی سنی به عنوان تخلف بیان شده است. برای ورود افراد زیر 18 سال که به تماشای فیلم‌هایی با برچسب 18+ سال می‌روند، ممنوعیت قرار داده‌ شده است ولی از کودکانی که در خانه‌ها به راحتی سریال‌هایی با همان محتوا را می‌بینند. غفلت کرده‌ایم.

شرایط نامساعد حال حاضر نمایش خانگی نتیجه عملکرد بدون برنامه‌ریزی و تولید فیلم بدون آیین‌نامه منسجم می‌باشد. نگاه سازنده در نمایش خانگی صرفا نگاهی اقتصادی است. این حوزه به شکلی جدی گرفته نمی‌شود که فیلمنامه‌هایی که در سینما موفق به کسب مجوز نمی‌شوند برای ساخت در نمایش خانگی در نظر گرفته می‌شوند و حتی این دیدگاه وجود دارد که حیف است فیلمنامه‌های قوی در نمایش خانگی تولید شود.

ابراهیم داوغه‌زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی بیان کرده است: «تعداد تولیدات در سریال‌های شبکه نمایش خانگی بالا نیست، اما این حوزه چرخه اقتصادی دارد و بازگشت سرمایه آن از سینما هم بیشتر است.»

از طرف تهیه‌کنندگانی که تنها دیدی مالی به نمایش خانگی دارند صدماتی جدی به این حوزه وارد شده است. که البته برای مدت کوتاهی سود خوبی برای این تهیه‌کننده‌ها داشته است ولی این توقع را در مخاطبان ایجاد کرده است که فقط انتظار تولیداتی ضعیف را از نمایش خانگی دارند.

مسافرآستانه: مردم نسبت به تولیدات شبکه نمایش خانگی اعتماد خود را از دست دادند.

حسین مسافرآستانه که پیش از این در موسسه رسانه های تصویری فعال بود، درباره سودجویی برخی تهیه‌کنندگان در نمایش خانگی گفته است: «تولید انبوه فیلم های کم ارزش و بی ارزش برای یک مدت کوتاهی پول زیادی به جیب برخی تهیه کنندگان ریخت اما ترمز چنین گردش مالی به سرعت توسط مردم کشیده شد ولی متاسفانه مردم نسبت به تولیدات شبکه نمایش خانگی اعتماد خود را از دست دادند.»

به وجود آمدن بازاری ناامن به دلیل کپی‌برداری‌های غیر مجازی که از آثار تولید شده در نمایش خانگی انجام می‌شد کمی از حجم تولیدات در این بخش را کاسته بود اما با رونق گرفتن سرویس‌های VOD در کنار پایین آمدن هزینه‌ی اینترنت و امکان دسترسی آن برای افراد بیشتری از جامعه شاهد افزایش تولیدات در این بخش نمایش خانگی هستیم. افزایش تولید و البته دردسترس بودن تولیدات با قیمتی نازل برای تماشاگران مستلزم نظارت دقیق‌تری بر این تولیدات است. شرایط در نمایش خانگی طوری شده است که فیلمسازی که نمی‌تواند در سینما و تلویزیون با محتوای نامتعارف به فروش فیلم خود کمک کند به سینمای خانگی روی می‌آورد. شاید بتوان با اجرا کردن نظام درجه‌بندی سنی فیلم‌هایی سینمایی در بخش نمایش خانگی و اعمال محدودیت در شیوه پخش فیلم‌هایی با محتوایی نامناسب کمی از تلاش فیلمساز‌ها برای تولید محتوای ضعیف برای فروش بیشتر جلوگیری کرد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: