آیین پاسداشت شهدای هنرمند موسوم به «شاهدان شیدایی» با تجلیل از هنرمندان شاخص ۴ حوزه هنرهای تجسمی، سینما، ادبیات و موسیقی توسط بسیج هنرمندان امروز عصراز ساعت 17:30 در تالار اندیشه حوزه هنر برگزار می‌شود.
کد خبر: ۹۱۹۸۸۶۸
|
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲

به گزارش سرویس بسیج هنرمندان خبرگزاری بسیج، باتوجه به چهلمین سالگرد تأسیس سازمان بسیج مستضعفین و تقارن این سالگرد با پاسداشت شهدای هنرمند، در پرتو همکاری مجدانه و مشارکت همه جانبه مرکز بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چهار هنرمند نخبه کشور در چهار حوزه هنرهای تجسمی، سینما، ادبیات و موسیقی که همواره در خلق آثار متعهدانه مشارکت داشته و موضوع شهدا و مسائل ارزشی در آثارشان ظهور و بروز چشمگیری داشته است، تقدیر و تجلیل شایانی به عمل خواهد آمد.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است که با عنایت به بررسی‌های به عمل آمده و از بین هنرمندان بسیاری که در طول این چهل سال برای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و به طور خاص شهدا اثر خلق کرده‌اند، چهار هنرمند در رشته‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و سرود،ادبیات داستانی و سینما انتخاب شدند و براین اساس از آقایان "مسعود نجابتی" به پاس حضور متعهدانه در رشته هنرهای تجسمی، "جمال شورجه" کارگردان سرشناس سینمای دفاع مقدس در حوزه سینما، "محمد گلریز" به پاس سرودها و نغمات ماندگار و خاطره انگیزش در طول سال‌های دفاع مقدس و "مرتضی سرهنگی" به پاس تلاش شایسته در حوزه ثبت و نشر ادبیات دفاع مقدس تقدیر خواهد شد.

"مسعود نجابتی" متولد سال 1346، طراح گرافیک، مدیر هنری و خوشنویس معاصر ایرانی است. فعالیت‌های هنری او بر طراحی گرافیک از جمله طراحی پوستر، نشانه، کتاب و به‌خصوص گرافیک نشر با تمرکز بر روش تایپوگرافی متمرکز است. 

"مرتضی سرهنگی" متولد 1332، نویسنده، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه ادبیات پایداری و دفاع مقدس است. فعالیت در دفتر ادب و هنر مقاومت حوزه هنری، تمرکز بر ثبت خاطرات اسارت و اسرای عراقی و انتشار هفته‌نامه «کمان» بخشی از سوابق او محسوب می‌شود. 

"محمد گلریز" متولد  1325،  از خوانندگان موسیقی سنتی و پاپ ایرانی است.وی یکی از خوانندگان برتر دوران دفاع مقدس است و صدایش به عنوان میراث شفاهی ایران در سازمان میراث فرهنگی کشور ثبت شده‌ است.

"جمال شورجه" متولد 1333، نویسنده، کارگردان و سینماگر سرشناس حوزه دفاع مقدس کشور است. از جمله فیلم‌های وی می‌توان به: «عملیات کرکوک»، «خلبان»، «سی‌وسه روز» و ... اشاره کرد. 

مرکز بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بسیج هنرمندان کشور به شکل مشترک مراسم پاسداشت شهدای هنرمند کشور را برگزار خواهند کرد. 

در این آیین قرار است از مقام شهدای هنرمند رشته‌های مختلف هنری از جمله سینما، هنرهای نمایشی، موسیقی و سرود، هنرهای تجسمی، عکاسی، ادبیات، خوشنویسی و شعر نیز تجلیل شود.

مراسم «شاهدان شیدایی» عصر روز شنبه بیست و سوم آذر ماه جاری از ساعت 17:30 در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار