رئیس موسسه حماسه ۱۷ از برگزاری مسابقه کتابخوانی "تنها، زیر باران" با محوریت زندگی شهید زین‌الدین خبر داد.
کد خبر: ۹۱۹۸۹۴۹
|
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹

 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از قم، سردار حسین کاجی، امروز در نشستی خبری با بیان اینکه قم مرکز تحولات فرهنگی کشور است، ولی کاری به صورت اختصاصی برای شهدای آن نشده است، گفت: موسسه حماسه ۱۷، مردم نهاد و به صورت موقوفه است که در مورد شهدای قم به فعالیت می‌پردازد.

وی با بیان اینکه کار موسسه از سال ۹۰ با جمع‌آوری آثار شهدای استان قم آغاز شد، افزود: حدوا ۶۰۰ ساعت فیلم زمان جنگ تحمیلی از رزمندگان و ۲۳ هزار سند عملیاتی جمع‌آوری شده است همچنین نزدیک به هزار ساعت صدای بی سیم و هدایت عملیات و سخنرانی‌های مرتبط با دفاع مقدس مربوط به قم جمع شده است.

رئیس موسسه حماسه ۱۷ با بیان اینکه بالای ۳۰۰ ساعت صوت سخنرانی و هدایت عملیات و ... از شهید زین‌الدین داریم، تصریح کرد: نزدیک به ۸۰ جلد کتاب توسط این موسسه تاکنون نوشته شده که ۶۵ سردار لشگر ۱۷ در قالب این کتب معرفی شده‌اند و برخی کتب همانند خط عاشقی هم به صورت موضوعی برای منبری‌ها و مداحان تدوین شده است.

کاجی اضافه کرد: خودسازی به سبک شهدا از آثار تولید شده توسط موسسه است که اگر جوانان به آن مراجعه کنند برایشان مفید است همچنین کتاب اقتصاد مقاومتی در راستای فرمایشات حضرت آقا نشر یافته است.

مصاحبه با ۲۸۰۰ پدر و مادر شهید

وی با بیان اینکه اسناد عملیات‌های لشگر ۱۷ در قالب ۴ جلد کتاب تدوین شده است، اظهار کرد: از کار‌های دیگر مصاحبه شفاهی با والدین شهدا همراه با تولید فیلم از ایشان است که بخش کوتاهی از آن به شهید خانواده اختصاص دارد؛ در این راستا ۲۸۰۰ پدر و مادر شناسایی و مورد مصاحبه قرار گرفتند و هزاران خاطره به نفس آنان تولید شد.

کاجی با بیان اینکه رزق حلال، ارتباط با روضه و مسجد و روحانیت مهمترین محور مباحث این خاطرات است، اضافه کرد: در خاطره یکی از مادران شهدا بیان شده که ما ۱۶۰ سال روضه (در چند نسل) در خانواده داشته‌ایم و همین سبب شده تا شهید این خانواده متفاوت از دیگر شهدا باشد.

مسابقه کتابخوانی "تن‌ها زیر باران"

برگزاری مسابقه کتابخوانی با محوریت زندگی شهید زین‌الدین

وی در بخش دیگر به تشریح مسابقه کتابخوانی «تن‌ها زیر باران» روایت زندگی شهید مهدی زین الدین پرداخت و گفت: شهید زین‌الدین علمدار شهدای قم به عنوان فرمانده لشگر است و این کتاب می‌تواند به خصوص برای قشر نوجوان و جوان برای الگوگیری مناسب باشد.

وی با اشاره به علت انتخاب این کتاب برای مسابقه افزود: این کتاب از ابتدای تولد شهید زین‌الدین تا موقع شهادت را مورد اشاره قرار داده و بر خلاف برخی کتب است که تنها به مقطعی از زندگی یک شهید می‌پردازند.

کاجی با بیان اینکه مقطع فرماندهی لشکر شهید زین‌الدین با همه اهمیت به نظر من شاخص‌ترین مقطع زندگی ایشان نیست، تصریح کرد: مطقع شاخص زندگی ایشان زمانی است که در سن ۱۹ سالگی مسئول عملیات سپاه سوسنگرد می‌شود و آنجاست که حسن باقری می‌گوید من یک جوان متعالی کشف کردم.

وی اضافه کرد: وی طراحی عملیات «یا مهدی» را در آن مقطع انجام داد در حالی که اقدام به عملیات مدتی در بن بست قرار گرفته بود؛ زین‌الدین بعد از یک هفته بررسی اطلاعاتی و عملیاتی، این بن بست را می‌شکند و متعاقب آن کار‌های اطلاعاتی و عملیاتی علمیات فتح الفتوح که ریشه بسیاری از پیروزی‌های بعدی ما در عملیات‌های دیگر شد توسط ایشان صورت گرفت.

اولین مسابقه بومی برای شهدای قم است

رئیس موسسه حماسه ۱۷ بیان کرد: از دیگر خصوصیات این کتاب قلم روان و ساده آن است که هر کسی آن را خوانده به این امر اذعان دارد.

وی با بیان اینکه سه کتاب برای شهید زین‌الدین از جمله "پا به پای زین‌الدین" و "تن‌ها زیر باران" توسط این موسسه منتشر شده است اظهار کرد: کتاب اول، چون بیش از هزار صفحه است و تنها سخنان شهید زین‌الدین است مناسب برای مسابقه نبود لذا تنها زیر باران به عنوان کتاب مسابقه در نظر گرفته شد و هر کسی با هر سن و سال و جنسیت آن را بخواند در سبک زندگی او مفید خواهد بود.

کاجی با بیان اینکه این مسابقه اولین مسابقه بومی برای شهدای قم است، تصریح کرد: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم، سپاه، صدا و سیمای قم و ستاد کنگره شش هزار شهید استان قم در برگزاری این مسابقه همکاری دارند.

راه‌های شرکت در مسابقه کتابخوانی

رئیس موسسه حماسه ۱۷ گفت: زمان این مسابقه از ۱۳ آبان به عنوان روز استکبارستیزی تا ۱۲ بهمن ماه ۹۸ است و علاقه‌مندان برای تهیه آن می‌توانند به فروشگاه‌های کتاب در سراسر کشور مراجعه کنند، همچنین امکان خرید پیامکی و اینترنتی کتاب وجود دارد.

وی افزود: جوایز این مسابقه هم شامل اهدای سه میلیون تومان به سه نفر اول به عنوان کمک هزینه کربلا، ده جایزه کمک هزینه مشهد به مبلغ یک میلیون تومان و صد کارت هدیه صدهزار تومانی به صد نفر است.
 
برگزاری مسابقه کتابخوانی با محوریت زندگی شهید زین‌الدین
ارسال نظرات
آخرین اخبار