سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۲۸۸۲۱۲
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹- ۵۳: ۱۵
عضو هیئت رئیسه مجلس:
سلیمی با بیان اینکه مقابله با قاچاق کالا عزم و اراده ملی می خواهد، گفت: متاسفانه براساس گزارش هایی که وجود دارد، برخی از قاچاق کالا از مبادی رسمی کشور و گمرک ها صورت می گیرد که جای تعجب و سوال دارد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قاچاق باعث ضربه زدن به تولید و اشتغال کشورمان می شود، اظهار داشت: مسلما قاچاق کالا می تواند ذائقه مصرف کنندگان را به سوی کالاهای بی استاندارد خارجی هدایت کند و از سوی دیگر باعث رکود کارخانه های داخلی کشور می شود.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا منجر به وابستگی اقتصاد کشور به بیگانگان خارج شدن ارز از کشور می شود و پیامد های منفی زیادی در عرصه اقتصادی برای کشورمان به همراه دارد، افزود: باید بخش واردات کشور به خوبی مدیریت و کنترل شود چرا که عدم نظارت بر این مقوله می تواند آسیب جدی به تولید داخلی ضربه وارد کند و از سوی دیگر باید صادرات کالا هم کنترل شود چرا که قاچاق کالا از ایران به خارج از کشور به منظور کسب ارز، می تواند باعث افزایش قیمت همان کالا در کشورمان شود و این مقوله هم باید به خوبی مورد رصد مسئولان مربوطه قرار بگیرد و با عاملان قاچاق کالا برخورد قاطع و قانونی صورت بگیرد.

ضرورت مقابله با قاچاق به صورت سیستماتیک و عزم و اراده ملی

سلیمی ضرورت مقابله با قاچاق را به صورت سیستماتیک با عزم و اراده ملی دانست و تاکید کرد: متاسفانه براساس گزارش هایی که وجود دارد، برخی از قاچاق کالا از مبادی رسمی کشور و گمرک ها صورت می گیرد که جای تعجب و سوال دارد و متاسفانه رقم بزرگی هم دارد و در کنار آن، نوع دومی از قاچاق هم وجود دارد که از مبادی غیررسمی صورت می گیرد و نیاز است که دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیش از پیش بتوانند سد محکمی در برابر دانه درشت های قاچاق کالا ایجاد کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه باید با مافیای واردات در کشور مقابله کنیم، افزود: قاچاق کالا و افزایش بی رویه واردات کالا، کیان اقتصاد کشور را دچار تزلزل می کند و در این شرایط، انگیزه کافی برای تولیدکنندگان و کارخانه ها برای تولید محصولات و کالاهای داخلی وجود ندارد، چرا که توان رقابت با کالای قاچاق را ندارند و از آنجایی که کشورمان تحریم است، قطعا روند تولیدی با هزینه کم امکان پذیر نیست و همه این موارد می تواند منجر به عدم انگیزه برای تولید در داخل کشور شود و باید نسبت به این مسئله حساس بود و ابعاد آن را مورد بررسی قرار داد و نگذاشت که دانه درشت های قاچاق کالا، به بحران اقتصادی کشورمان بیفزایند.

وی جهش تولید را یکی از عناصر مهم برای مقابله با پدیده قاچاق کالا دانست و گفت: دولت باید در بخش تولید کشور به صورت عملیاتی و میدانی وارد عمل شود و با روحیه جهادی، کشور را از بحران اقتصادی عبور دهد.

نباید گذاشت که قیمت تولید در کشورمان به دلیل قاچاق کالا گران تمام شود

سلیمی با اشاره به آسیب های وجود مناطق آزاد در کشور اظهار داشت: نباید مناطق آزاد کشور محلی برای افزایش بی رویه قاچاق کالا باشد و برخی افراد از این طریق قانون را دور بزنند و یقینا دست های پنهانی در قاچاق کالا وجود دارد که باید آن را شناسایی و مقابله کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظارات مقام معظم رهبری در خصوص مقابله با قاچاق کالا به شکل مطلوب در کشور اجرایی نشده است، افزود: دغدغه رهبرانقلاب اسلامی در خصوص قاچاق کالا نشان می دهد که ایشان به دنبال افزایش تسهیلات برای تولید در داخل کشورمان هستند و قاچاق از جمله مواردی است که سد بزرگی در برابر تولید محسوب می شود و از سوی دیگر، قانون باید در برخورد با کالای قاچاق و عاملان آن با هیچ فردی تعارف نداشته باشد و متاسفانه بعضا دیده می شود که قاچاق کالا توسط عده ای خاص صورت می گیرد که احتیاط هایی با آنان می شود و این روش غلط برای کنترل قاچاق کالاست.

وی با اشاره به اینکه باید تسهیلات ویژه ای برای تولید در کشورمان مدنظر گرفته شود، گفت: نباید گذاشت که قیمت تولید در کشورمان گران تمام شود و تولید کننده انگیزه ای برای تولید نداشته باشد و باید ساز و کار مناسبی برای برون رفت از این معضل تعریف کرد و یقینا اگر جلوی واردات بی رویه و قاچاق کالا به کشور گرفته نشود، این کالاها بازار عرضه را تصاحب می کنند و میدانی برای کالاهای داخلی وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: رادار اقتصاد

 
 
 
 
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar