سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۲۸۸۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹- ۵۶: ۱۵
رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس:
جوکار گفت: با عدم نظارت مسئولان مربوطه، کانتینر کانتینر کالای قاچاق وارد کشور می شود و غالب این کالاها، از مبادی رسمی کشور وارد کشور می شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج، محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس با اشاره به اینکه قاچاق کالا اثرات منفی زیادی در توسعه اقتصادی کشور به همراه دارد، گفت: تولید و ارزش افزوده دو عنصر مهم در رشد توسعه اقتصادی هر کشوری محسوب می شود و اگر اموال کشور جهت خرید کالا از خارج از مرزها باشد، قطعا ضربه بدی به واحدهای تولیدی و تولیدکنندگان وارد می کند و کاهش اشتغال کشور و وابستگی به خارج از کشور، از اثرات عدم تمرکز بر تولید کشور است و پدیده قاچاق کالا می تواند باعث زخمی شدن پیکره اقتصاد کشورمان باشد.
وی اقتصاد مقاومتی را یکی از بهترین راهکارها برای رشد و توسعه اقتصادی کشور توصیف کرد و گفت: سال های طولانی از فرمایشات رهبرمعظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان بر مقوله تحقق بخشی به اقتصاد مقاومتی می گذرد و در عمل باید مسئولان کارهای بیشتری در این راستا انجام می دادند تا کشور وابستگی به بیگانگان نداشته باشد و در شرایط فعلی بحران اقتصادی و تحریم های ظالمانه، بتواند کمک حالی برای توسعه اقتصادی کشور باشد.

قاچاق کالا در تقابل با اقتصاد مقاومتی کشور

جوکار پدیده قاچاق کالا را نقطه مقابل اقتصاد مقاومتی در کشور دانست و افزود: یقینا اگر نتوانیم با پدیده قاچاق کالا مقابله کنیم، نتوانسته ایم در راستای تحقق بخشی به اقتصاد مقاومتی در کشور گام های موثری برداریم چرا که اقتصاد مقاومتی در راستای افزایش تولید کشور عمل می کند و همین موضوع می تواند باعث افزایش ارزش پولی کشور و عدم وابستگی به خارج از کشور شود و تبعات مثبت زیادی به همراه دارد و می توان گفت که اقتصاد مقاومتی، موتور محرک تولید کشور است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور با اشاره به اینکه رشد واردات نسبت به صادرات کشور می تواند برای اقتصاد کشور بحران آفرین باشد، گفت: اگر واردات افزایش چشمگیری داشته باشد و از طرفی دیگر عمده این واردات، کالای قاچاق باشد، به موازات آن شاهد کاهش ارزش پولی کشور خواهیم بود چرا که در این شرایط، تولید این کشور دچار اختلال شده و پول ملی در راستای خرید ارز برای خرید کالا از خارج از کشور صرف می شود و در این شرایط می گویند که اقتصاد کشور بیمار است و تورم و بیکاری از جمله عناصر منفی قاچاق و واردات بی رویه کالا محسوب می شود.

جوکار گفت: قوانین متعددی در مجلس شورای اسلامی در راستای مقابله با پدیده قاچاق کالا به تصویب رسیده است اما همچنان شاهد رشد قاچاق کشور هستیم و با عدم نظارت مسئولان مربوطه، کانتینر کانتینر کالای قاچاق وارد کشور می شود و غالب این کالاها، از مبادی رسمی کشور وارد کشور می شود و نیاز است که مسئولان گمرک نسبت به مقابله با قاچاق کالا تدابیر جدی تر لحاظ کنند.

ورود کالای تقلبی به کشور از آثار منفی پدیده قاچاق کالا است

وی مقابله با پدیده قاچاق کالا را جزو اولویت های مجلس شورای اسلامی در راستای حمایت از تولید و تولیدکنندگان دانست و تاکید کرد: این وظیفه دولت است تا از یک سو با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به کارکنان گمرکی در خصوص تبعات ورود کالای قاچاق به کشور، اجرای پیگیرانه قوانین و مجازات خلافکاران و اقدامات از این قبیل از دیگر سو، اراده را در این قشر زنده تر و بالنده تر کند تا بتوان کشور را از گزند این آفت در امان نگه داشت.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور ورود کالای تقلبی به کشور را نیز یکی دیگر از آثار منفی پدیده قاچاق کالا دانست و گفت: رهبرمعظم انقلاب اسلامی حمایت از تولیدگنندگان و اشتغال زایی را اولویتی برای توسعه اقتصادی کشور توصیف کرده اند و یقینا کالاهای وارداتی مانع از ایجاد انگیزه برای تولید کشور می شوند و با توجه به تحریم های ظالمانه، هزینه های تولید افزایش یافته و باید کاری کرد که تولیدکننده انگیزه کافی برای تولید داشته باشد.

جوکار در ادامه به قاچاق معکوس در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز، برخی به دنبال خارج کردن کالای اساسی از کشورمان هستند تا در ازای آن درآمد ارزی داشته باشند و متاسفانه دیده شده، کالاهایی که یارانه دریافت کرده اند هم به خارج از کشور قاچاق شده اند و باید در مقابل این پدیده هم اقدامات جدی صورت بگیرد، چرا که برای اقتصاد کشور بحران آفرین است و می تواند باعث کمبود یک کالا در بازار و افزایش قیمت ها شود.

انتهای پیام/

منبع: رادار اقتصاد

 
 
 
 
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar