سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۱۲۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۹- ۳۷: ۱۱
مجری پروژه بقایای انسانی معدن چهرآباد گفت: پروژه پاکسازی بقایای معدنی از روی بقایای مرد نمکی شماره 2 به دست آمده از کاوش ها در محوطه باستانی چهرآباد زنجان همچنان ادامه خواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری بسیج زنجان؛ شهرزاد امین شیرازی اظهار داشت: در مرحله اول پاکسازی بقایای مرد نمکی شماره ۲ انجام می‌شود، عوامل مخرب و آسیب رسان شناسایی می‌شوند و پاک‌سازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه بر روی قطعات استخوانی انجام می‌شود که همه مراحل باید با دقت و با اسناد و مدارک، طراحی و عکاسی مستند نگاری می­ شوند.

وی گفت: با انجام پاکسازی، شناسنامه مرمتی کامل تری برای این مرد نمکی تهیه خواهد شد که علاوه بر اطلاعات باستان شناسی، اطلاعاتی درباره ابعاد و اندازه، نحوه آسیب دیدگی، رنگ سنجی، بررسی بیولوژیک، تعداد قطعات و کمبود‌های آن، وزن استخوان‌ها قبل و بعد از مرمت، آزمایشات انجام گرفته در عملیات حفظ و مرمت اشیا، عکس اثر قبل و بعد از مرمت، طرح‌های آسیب شناسی نیز درج می‌شود که برای بازدید کنندگان بسیار مفید خواهد بود.

مجری پروژه بقایای انسانی معدن چهرآباد و عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی ادامه داد: آثاری که از کاوش‌های باستان شناسی معدن چهرآباد به دست آمده اند، مهمترین منابع مادی اطلاعاتی گذشته هستند. اما فقط کشف و بررسی این آثار نیست بلکه باید برای حفظ و حراست از آن‌ها نیز به همان اندازه تلاش شود.

وی با بیان اینکه موزه مردان نمکی زنجان همواره جزو اماکن پربازدید در میان جاذبه‌های گردشگری این استان است گفت: یکی از مهم‌ترین تاثیراتی که می‌توانند داشته باشند متوجه کردن جامعه به سابقه، پیشینه و داشته‌ها و هویت فرهنگی است که در زنجان موجود است و مشارکت جویی اجتماعی و هم افزایی جمعی لازمه اصلی انتقال داشته‌های امروز به نسل‌های فرداست.

شایان ذکر است، این عملیات توسط تیم اعزامی از پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی و همکاران اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان و اساتید باستان شناسی دانشگاه بوخوم آلمان به صورت مشترک آغاز شده و انجام می‌شود.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar