سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۱۴۵۴۲
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹- ۲۱: ۱۱
نایب رئیس اول مجلس:
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در برنامه " تهران 20"، به بررسی عوامل نابسامانی های بازار سرمایه و بیان اقدامات مجلس برای احقاق حق سرمایه داران حقیق پرداخت.

 به گزارش خبرگزاری بسیج، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در برنامه " تهران 20"، به بررسی عوامل نابسامانی های بازار سرمایه و بیان اقدامات مجلس برای احقاق حق سرمایه داران حقیق پرداخت.

 سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در این برنامه با اشاره به اظهارات دولت مبنی بر دخالت های مجلس در بازار سرمایه بیان کرد:ما هیچ وقت در رابطه با موضوعات تخصصی بورس ورود نکرده ایم، ممکن است دوستان اقتصادی ما در مجلس بر اساس شأن تخصصی خودشان اظهار نظری داشته باشند یا مثلا الان درحال اصلاح قانون بازار سرمایه هستند اما هیچ وقت ورود ما در رابطه با مصوبات شورای عالی بورس یا وزارت اقتصاد نبوده است.

وی افزود: مسئله ما این بوده که چرا شما وظیفه قانونی خود را انجام نمی‌دهید، قانون یک وظیفه برای وزارت اقتصاد و شورای عالی بورس تعیین کرده است که به موقع انجام نشده است و یا اصلا انجام نشده است و این بالعکس شأن ذاتی مجلس است که در این رابطه ورود کند.

به تازگی از طرف دولت بیان شد که در مورد یک سهم امید را برگردانند، مگر دولت می‌تواند سهم را تغییر دهد؟

ما یکی از معضلاتی که داریم دخالت بیش از اندازه در بازارها است، مثل بازار مسکن، بازار ارز، بازار سرمایه یا فولاد، در این دو سه روز که بازار اصطلاحا سبز شد تنها اتفاقی که افتاد عرضه توسط حقوقی ها کاهش پیدا کرد و بازار خود به خود رشد کرد، این نشان می‌دهد حقوقی ها تحت تاثیر دولت هستند، ما اسم آن را گذاشته ایم خصوصی سازی اما درحقیقت اموال دولت از یک جیب به جیب دیگر دولت رفته است و دولت غیر مستقیم آن را مدیریت می‌کند.

قاضی زاده گفت: مهم ترین مسئله درحال حاضر برای ما تخلفاتی است که به صورت سلسله وار انجام می‌شود، شورای عالی بورس به عنوان یک نهاد حاکمیتی مصوباتی دارد اما شرکت های حقوقی خصولتی از آن تبعیت نمی‌کنند و نهاد حقوقی برخوردی نمی‌کند و اینقدر برخورد نمی‌شود که مجلس مجبور می‌شود که ورود کند.

وی تصریح کرد: این موضوع چند عامل دارد، یک بخش این است که عمده این بنگاه ها قدرتمند هستند، مثل بانک ها، خودروسازی ها و فولاد و آن ها روی تصمیمات دولت تاثیر گذار هستند، درحال حاضر این موضوعاتی که اتفاق افتاده است چون خود ذی نفعان اصلی به دولت وصل هستند از اقداماتی که قرار بوده انجام شود زودتر مطلع می‌شدند، مثلا در پالایشی ها قرار بوده وزارت اقتصاد و وزارت نفت با هماهنگی هم صندوق پالایشی ها را عرضه کنند، این موضوع را پالایشی ها زودتر متوجه می‌شوند و خود زودتر عرضه می‌کنند، به خاطر اینکه می‌دانستند با شروع عرضه پالایشی ها توسط دولت روند نزولی سهام شروع می‌شود. اینها به معنای این است که بازار سهام بازار رقابتی و بی طرف نیست و حداقل رانت اطلاعاتی در آن وجود دارد.

قاضی زاده ادامه داد: دوکار درحال انجام است، یکی اینکه با اصلاح قانون این اشکالات نهادی که وجود دارد را از بین ببریم که این کار درحال حاضر درحال انجام است که هم خود قانون بازار سرمایه درحال اصلاح شدن است و هم ما دنبال این هستیم که بخش حقیقی بازار را متشکل کنیم و اینها نمایندگانی در شورای عالی بورس داشته باشند، به موازات آن با گفت و گویی که بنده با رئیس قوه قضائیه داشتم، یک گزارش تهیه کردیم و مستندسازی انجام شده که به صورت یک اعلام جرم رسمی آن را به مقام قضایی عرضه کرده ایم.

او ادامه داد: مثلا زمانی که دامنه نوسان می‌بایست کاهش داده شود و مسئول مربوطه اعلام می‌کند دامنه نوسان را کاهش می‌دهد وزارت اقتصاد مستقیما دخالت می‌کند درحالی که وزیر اقتصاد در شورای عالی بورس یک رای دارد که این خود جای بحث است که چرا دولت باید رای داشته باشد، اما خارج از این صرف یک رای خودش مستقیما دخالت می‌کند و آن را لغو می‌کند و بعد هم منجربه استعفای فرد می‌شود، خب به نظر ما این یک اخلال در بازار است.

چرا وزیر اقتصاد را استیضاح نکردید؟

قاضی زاده گفت: برای بحث استیضاح الان 102 نفر ایشان را استیضاح کردند و الان درحال طی کردن روند آن است که حالا اینکه به نتیجه برسد یا خیر، بحث دیگری است.

وی در این رابطه افزود: استیضاح در قانون ما منجربه حداکثر عزل فرد می‌شود اما در برخی از کشورها استیضاح عوارض دیگری هم ایجاد می‌کند، مهم تر از عزل آن آدم، استیفای حقوق از بین رفته است، حدود 50 هزار میلیارد تومان بعضی جاها از مردم ضایع شده است و کسانی که از رانت اطلاعاتی استفاده کردند یک نوع اخلال در بازار را به وجود آورده اند و می‌شود از منابع و اموالی که در اختیار آنها است استیفا شود.

این نماینده مجلس بیان داشت: در بخش جرائم اقتصادی دادستان و بازپرس خاص پرونده هم تعیین شده است و پرونده به جریان افتاده، البته خود دادستان هم یک بررسی مستقلی را درحال انجام دادن است.

نایب رئیس مجلس درجواب اظهارات بیان شده مبنی بر عدم دخالت مجلس گفت: اگر قرار باشد کسی دخالت نکند اشخاص غیرمسئول در دولت نباید دخالت کنند، مجلس که ذات او نظارت بر حسن انجام مصوبات است و اجرای قانون است، مردم انتظارشان این است که ما شما را وکیل خودمان کردیم که از قانون حفاظت کنید.

قاضی زاده تصریح کرد: بنده و افرادی که در رابطه با این پرونده باهم همکاری می‌کنیم حاضر هستیم به عنوان شاکی در دادگاه شرکت کنیم و ما به عنوان وکیل مردم پیگیری می‌کنیم تا به نتیجه برسد.

وی گفت: بازار سرمایه نوسان دارد و این یک موضوع طبیعی است اما آن چیزی که ما ورود کردیم مخالفت با دخالت های نادرست و نوسان گیری های غیرقانونی و منفعت جویانه است، بالاخره این بازار یک نوسان طبیعی باید داشته باشد ولی نباید درآن رانت باشد، نباید حقوق عمومی مردم به نفع یک گروه خاص ضایع شود.

آیا پیگیری قضایی شما وضع بازار را آشفته تر نمی‌کند؟

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: چین با مبارزه با فساد بیش از 20 سال رشد اقتصادی 2 رقمی را تجربه کرد، همه بازارها بالاترین مسئله آنها علاوه برثبات، شفافیت، سلامت و رقابت سالم است.

آیا می‌شود برای بازارسرمایه کار مفیدی انجام داد؟

وی در این رابطه گفت: خیلی کارها می‌شود انجام داد، بسیاری از کارشناسان نظریات زیادی دارندکه بشود مسئله را حل کرد، از نرخ تسهیلات و سودسپرده های بانکی گرفته که متاسفانه دقیقا در زمانی که بازار سرمایه درحال افت است میبینیم که سود بانکی رشد پیدا می‌کند، این نشان می‌دهد ما یک جایی داریم به اسم شورای عالی بورس که کار خودش را می‌کند و شورای پول و اعتبار که او نیز کار خودش را می‌کند.

قاضی زاده گفت: بنده الان درمقام پیگیری کننده هستم و از بعد نظارتی خود وارد شده ولی قطعا راه های زیادی برای ثبات منطقی و رشد منطقی بازار وجود دارد.

قاضی زاده در ادامه بیان داشت: باید از اول سرمایه مردم بیمه می‌شد، باید از ابتدا بازارگردان وارد می‌شد و همه اینها را می‌شود کنترل کرد، به طور مثال همین کنترل دامنه نوسان، وقتی رشد هیجانی اتفاق می‌افتد و شاخص از 500 هزارواحد درعرض چند ماه به بیش از 2 میلیون واحد رشد می‌کند شما باید دامنه نوسان را کم کنید، جلو عرضه آبشاری را بگیرید، این کارها را می‌توانستند انجام دهند.

وی گفت: الان باعث شده اعتماد عمومی از بین برود، به علت اینکه اقداماتی که باید به موقع انجام می‌شد انجام نشد حالا مردم اعتمادشان را از دست داده اند، قطعا راه احیای بازار سرمایه، احیای اعتمادمردم است.

آیا اقدام قضایی در این مورد به بازار کمک خواهد کرد؟

نایب رئیس اول مجلس گفت: اولا ما دنبال استیفای حقوق مردم هستیم، یعنی آن مبلغ تضییع شده باید برگردانده شود، اینکه میزان آن چقدر است، چه زمانی مداخله انجام شده، چه زمانی عرضه انجام شده و به حساب چه کسی رفته، کاملا مشخص است و اموال هم در دسترس قرار دارد، پیشنهاد نهایی ما این است که این اموال در اختیار احیای بازار سرمایه برگردانده شود، این باعث احیای اعتماد مردم است، مردم متوجه می‌شوند اگر کسانی دخالت غیرقانونی کردند و باعث ضرر به مردم شدند اینطور نیست که بروند و سود خود را ببرند و مردم را به حال خود رها کنند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar