سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۳۵۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰- ۰۸: ۰۰
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی:
تبریز- مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: وقف نشانه تکریم انسان است، تا حدی که امضای واقف به اندازه امضای شارع مقدس ارزشمند است و هیچکس اجازه تخطی از آن را ندارد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، حجت الاسلام سید شهاب الدین حسینی در برنامه سخنرانی افطاری قرآن نغمه سی، با یادآوری و قدردانی از واقفان جان و مالی که نام و یاد خود را به بلندای تاریخ ماندگار کرده‌اند، گفت: امثال واژه‌هایی چون وقف، صدقه جاریه و باقیات و صالحات در قرآن کریم به فراوانی وجود دارند و در روایات متعددی نیز این سنت‌ها مطرح شده‌اند.

 وی افزود: هرچند خود واژه وقف در قرآن کریم استعمال نشده اما اطلاقاتی چون باقیات و صالحات را می‌توان در آیات مختلفی چون ۴۳ سوره کهف مشاهده کرد. بر اساس این آیات الهی، مثل اعلای باقیات و صالحات مطرح شده در قرآن کریم به بیان مفسران گرانقدر عالم تشیع و اهل سنت، سنت حسنه وقف است.

حجت الاسلام حسینی ادامه داد: تعریفی که فقهای گرانقدر برای وقف مطرح کرده‌اند، تحبیس مال و تثبیل منفعت است که بیان می‌کند، وقف زمانی اتفاق می‌افتد که انسان مالی را حبس کرده و از فروش آن جلوگیری کند و سپس منفعت آن را با نیت خود، برای استفاده عموم در اختیار جامعه قرار دهد.

وی با بیان این‌که وقف با اسلام مطرح نشده و اسلام فقط بر این سنت صحه گذاشته است، گفت: سیره اهل بیت (ع) از ابتدای بنای اسلام در جریان این سنت حسنه موقوفاتی داشته‌اند و حتی پیامبر اکرم (ص) نیز اولین و بزرگترین واقف جهان اسلام است. وقف در سایر ادیان ابراهیمی نیز وجود دارد و انجام این سنت هم‌چنان در این ادیان ادامه دارد.

حجت الاسلام حسینی با بیان این‌که وقف میراث ماندگار و استمرار عمر انسان است، افزود: عمل انسان بعد از مرگ قطع می‌شود و در زندگی اخروی تنها از طریق فرزند صالح، علم ماندگار و مالی که انسان با حفظ حق وراث و با ۸۰۰ نوع نیت برای جامعه به یادگار می‌گذارد، اعمال حسنه را برای خود جمع آوری می‌کند.

وی متذکر شد: سیر طبیعی زندگی انسان دارای چهار دوره است که شامل دوره لعب و بازی کودکی، دوره لهو و بیهوده گذرانی نوجوانی، دوره زینت و آراستگی جوانی، دوره تفاخر و فخرفروشی میانسالگی و دوره کثرت طلبی کهن سالی می‌شود. حرص و طمع در سیر طبیعی زندگی انسان وجود دارد اما انسانی که الهی شد و ایمان و عمل صالح را به عنوان دغدغه خود قرار داد، برای ماندگاری دسترنج سال‌های متمادی گذشته اقدام می‌کند و دیگر حرص و طمع زندگی معنایی نخواهد داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: وقف نشانه تکریم انسان است، تا حدی که امضای واقف به اندازه امضای شارع مقدس ارزشمند است و هیچکس اجازه تخطی از آن را ندارد.

وی با بیان این‌که هر کسی می‌تواند وقفی داشته باشد، افزود: اهداف وقف بر پایه سه نظام ضروری، نیازی و تحسینی تبیین شده و در حالی که همه نمی‌توانند هم‌چون خواجه رشیدالدین فضلی موقوفات عظیمی را از خود به یادگار بگذارند، بابی به نام وقف مشارکتی بنا نهاده‌ایم که از این طریق اصحاب قرآن می‌توانند مجموعه مدنظر خود را برای وقف بین افراد مختلف تقسیم کرده ‌و از این طریق به صورت مشارکتی و دسته جمعی اقدام به وقف کنند.

وی متذکر شد: برای حمایت از دین و حوزه‌های علمیه و تربیت علمای ربانی، حوزه قرآن و رفع مهجوریت این کتاب مقدس، حوزه‌های فناورانه پزشکی، حمایت از قشر نیازمند و بحث‌های علمی نیازمند وقف هستیم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar