سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۵۹۸۴۲
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰- ۴۸: ۱۷
تبریز- نخستین نشست کمیته اقتصاد فرهنگ تدوین برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی و اعضای این کمیته ظهر امروز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذبایجان شرقی به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی، در این جلسه داود بهبودی با اشاره به دغدغه‌های موجود در ابعاد مختلف حوزه فرهنگ اظهار کرد: تدوین سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور از ۱۰ سال پیش توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح بوده و امسال مقرر گردیده برش‌های ملی و استانی این سند در حد اقدامات یک ساله تهیه شود.

وی با اشاره به پنج مسئله فرهنگی اولویت دار استان آذربایجان شرقی که پیش از این در شورای فرهنگ عمومی استان تصویب گردیده یادآور شد: فاز اول تهیه سند به اقداماتی که در طی سال جاری می‌تواند این مسائل را پوشش دهد، اختصاص دارد و با تداوم برنامه در آینده مسائل و موضوعات دیگری نیز مطرح خواهد شد.

بهبودی در عین حال خاطرنشان ساخت: پنج کمیته تدوین برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی لزوماً با پنج مسئله اولویت دار مطرح شده تناظر یک به یک ندارند و ممکن است در بعضی کمیته‌ها چند مسئله، موضوعیت داشته باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اذعان داشت: به عنوان مثال در کمیته اقتصاد فرهنگ که مسؤولیت آن بر عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی است، مسئله «ضعف در حمایت، تولید و توزیع محصولات فرهنگی متناسب با مصارف و نیازهای فرهنگی» تناسب بیشتری با این کمیته دارد.

وی اضافه کرد: از بین ۳۰۷ اقدام ملی که در سند شناسایی شده اقداماتی که محوریت اقتصادی داشتند احصاء کرده‌ایم؛ البته این کمیته می‌تواند موضوعات اعلامی و ارجاعی سایر کمیته‌ها را نیز پوشش دهد.

در این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بر لزوم نگاه تخصصی‌تر به موضوع اقتصاد فرهنگ و کارکرد اقتصاد در فرهنگ تاکید کرد و افزود: باید با پیشنهاد پروژه‌های شاخصی که بتواند کارکرد اقتصاد در فرهنگ را تعریف کند، ظرفیت‌های فرهنگی اثرات خود را در رونق اقتصادی، اشتغالزای و درآمدزایی نشان دهند.

احمد حمزه زاده، راه اندازی بازار صنایع دستی را مصداق بارز اقدامات فرهنگی با کارکرد اقتصادی دانست و بر ضرورت تقویت این بازار و وصل آن به بازارهای جهانی و حضور در فضاهای مجازی برای معرفی ظرفیت‌های فرهنگی استان تاکید کرد.

پرویز محمدزاده معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان نیز با اشاره به شناسایی و تصویب اقدامات ۳۰۷ گانه نقشه مهندسی فرهنگی کشور، پنج مسئله فرهنگی اولویت دار استان را «تشدید فقر فکری و جابجایی ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها در حوزه اخلاق و فرهنگ عمومی»، «تضعیف بنیان خانواده و ضعف مهارتی در حوزه سبک زندگی ایرانی- اسلامی»، «ضعف محتوایی و مدیریتی در حوزه فضای مجازی»، «ضعف در حمایت، تولید و توزیع محصولات فرهنگی متناسب با مصارف و نیازهای فرهنگی» و «کم توجهی به ظرفیت‌ها و فرصت‌ها در حوزه هویت فرهنگی، محلی و بومی» عنوان کرد.

در این جلسه مواردی مثل لزوم توجه به تأثیر و تأثر متقابل اقتصاد بر فرهنگ و فرهنگ بر اقتصاد، تشکیل جلسات کارشناسی و پیشنهاد اقدامات و پروژه‌های قابل اجرا در سال جاری توسط دستگاه‌های مرتبط فرهنگی، کمبود فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی متناسب با نیازهای جامعه و عدم پذیرش تولیدات فرهنگی از طرف مصرف کننده، مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar