سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۳۶۱۳۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰- ۱۱: ۱۵
فرمانده پایگاه بسیج حوزه علمیه خواهران فردوس در گفت و گو با خبرنگار «بسیج»:
صنعتی: پای‌بندی ما به ولایت‌فقیه باعث می‌شود استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را که حضرت امام رحمةالله‌علیه پایه‌گذاری کردند را با محکمیت و استوار ادامه بدهیم.

به گزارش خبرگزاری بسیج از خراسان جنوبی، دهه ولایت بستری مناسب برای ارائه مباحث عقیدتی و ولایی است، بدین ترتیب ساختارهای اصلی دین مبین اسلام بار دیگر یادآوری می‌شود و نقش «اهل‌ بیت(ع)» در جلوگیری از انحراف دین مبین اسلام بازگو می‌شود.

 غدیر، تکمیل کننده‌ی بعثت همه‌ی انبیا است که اگر این روز بزرگ نبود، رسالت پیامبران ناقص می‌ماند لذا در هنگام ابلاغ ولایت، با بالا بردن دست امام علی (ع) توسط پیامبر (ص)،  آیه‌ی «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِیٌّ مَوْلَاهُ» نازل می‌شود.

 خداوند در آیه‌ی ۶۷ سوره‌ی مائده به پیامبر (ص) می‌فرماید که اگر پیام غدیر را ابلاغ نکند به رسالت خود عمل نکرده و این نشان دهنده‌ی اهمیت ابلاغ ولایت امیرالمومنین و ائمه هدی (ع) است.

مناسبت‌های دینی و مذهبی فرصت مناسبی برای رونمایی ارزش‌های دینی در جامعه است  که دهه امامت و ولایت جریانی الهی است که با عید قربان به‌عنوان مظهر عبودیت آغاز و با عید غدیر به‌عنوان خاستگاه و تجلیگاه امامت و ولایت به کمال می‌رسد لذا باید قدر نعمت ولایت در جامعه اسلامی را بدانیم و ارزش‌های آن را به نسل های جدید منتقل کنیم. شرح گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری بسیج با خانم صنعتی فرمانده پایگاه بسیج حوزه علمیه خواهران فردوس  را در ادامه می خوانید...

 بسیج:  امامت و ولایت در مکتب اسلام چه جایگاهی دارد؟

 کارشناس مذهبی:  بحث امامت و خلافت صرفا یک بحث تاریخی نیست تا ما بیاییم برای شرح و تبیینش فقط در مباحث تاریخ اسلام مورد بحث و بررسی  قرار بدهیم بلکه مسأله امامت با حیات فکری، اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی امت اسلام یک رابطه استوار و تعیین کننده ای دارد و جایگاه مهم و برجسته بحث امامت در تفکر و تعالیم اسلامی هم از همین ابعاد اساسی و سرنوشت سازش نشأت می گیرد.

 

بسیج: ضرورت این مسئله به عنوان یکی از فروع دین چیست؟ و آیا تنها برای تشیع معنا و مفهوم  دارد؟

 کارشناس مذهبی: اینکه گفته شده اختصاص به شیعه دارد  اینگونه نیست بلکه شیعه بحث امامت را  از اصول دین و عقاید اسلامی می داند ولی معتزله و اشاعره یا دیگر مذاهب کلامی امامت را از فروعات دین و از احکام عملی اسلام بشمار می آورند که این یک بحث بسیار مهمی است.

نظر اهل سنت را هم نگاه بکنید آنها بر پایه تصوری که از ماهیت امامت دارند آن را از فروعات دین در زمره مسائل فقهی و احکام عملی بشمار می آورند در حالی که در نگاه شیعه جزء اصول دین و عقاید اسلامی است. این دیدگاه ها که گفتیم معتزله و اشاعره و دیگر مذاهب که آن را از فروعات دین و احکام عملی بشمار می آورند ریشه اش در این هست که از نظر شیعه نصب و تعیین امام از شئونات خدای متعال است و در تعیین امام به انتصاب معتقد هستند همانطور که اهل سنت می گویند که مثلا شورای اهل حل و عقد باید بیایند امام را تعیین کنند و تعیین امام به عهده مردم است.

 

بسیج: مهمترین ویژگی ها و لوازم امام (علیهم السلام) چیست؟

 کارشناس مذهبی: ما برای امامت یک سری ویژگی ها و لوازمی را باید برای امام در نظر بگیریم یکی بحث عصمت است که امام حتما باید دارای عصمت باشد و معصوم باشد، دیگری اینکه دارای علم خدادادی است منبع علم امام از علوم عادی بدست نمی آید بلکه باید دارای علم لدنّی و خدادادی باشد. سومین ویژگی بحث برتری معنوی و افضلیت معنوی بر دیگران است یعنی امام کسی است که در تمام سجایای اخلاقی، ایمان، عمل صالح، با تقوا ترین، زاهد ترین، شجاع ترین، سخاوتمند ترین و شایسته ترین فرد زمان خودش است. ویژگی خیلی مهمی که برای امام لازم است وجود نص بر امامت اوست یا منصوص بودن او است که چون ما می گوییم یکی از شرایط لازم مقام امامت بحث عصمت است و عصمت هم از اوصافی است که تشخیصش برای مردم ممکن نیست چون عصمت یک امر درونی و پنهانی است و تنها خدای متعال از آن آگاهی دارد و تنها خدا است که شخص معصوم را می شناسد و مردم صرفا از طریق معرفی خداوند و پیامبر، قادر به شناسایی آن امام خواهند بود بنابراین تنها راه ثبوت امامت امام، وجود نص یعنی معرفی پیامبر(ص) از جانب خدای متعال است یعنی اینکه خداوند آن شخص را به پیامبر معرفی می کند و پیامبر او را به مردم معرفی می کند همانطور که در بحث غدیر معرفی حضرت علی(ع) از جانب پیامبر(ص) و در رأسش از جانب خدای متعال بود.

 

بسیج: چرا در دوران غیبت امام عصر وجود ولایت فقیه ضروری است؟

 کارشناس مذهبی:  ما دلایل عقلی زیادی برای این بحث داریم و اگر بخواهم چند تا دلیل را مطرح کنم بر اساس حکمت الهی  خدای متعال حکیم است و ولایت تکوینی و تشریعی در همه زمینه‌ها از جمله تدبیر امور اجتماعی منحصراً در اختیار خدای متعال هست و این‌که شخص حکیم اگر خودش که خدای متعال است مستقیماً نتواند به اداره امور اجتماعی بپردازد آن را رها نمی‌کند چون اگه آن را رها بکند بر خلاف حکمت است و لذا خدایی که کامل‌ترین صفات در او است شخصی را که رهبری و جانشینی ولایت از جانب خدای متعال برعهده می‌گیرد باید به‌لحاظ علم و عمل مظهر اسماء و صفات خدای متعال باشد مثل پیامبر و ائمه معصومین که این‌طور افرادی بودند.

 حالا در عصر غیبت نزدیک‌ترین فرد را از لحاظ صفات به پیامبر و امامان مشخص می‌کنیم که همان فقیه عادل عالم جامع‌الشرایط است اگر باز بخواهیم از مباحث دیگری استفاده کنیم که در عصر غیبت وجود ولی‌فقیه لازم و ضروری است با استفاده از اصل تنزل تدریجی که ما برای تأمین مصالح فردی و اجتماعی بشر و این‌که جلوی هرج‌ومرج را و فساد را بگیریم وجود حکومت را در جامعه لازم و ضروری میدانیم حالا آن حکومت ایده‌آل و حکومت عالی و مطلوب  حکومتی است که  مسلماً در رأسش امام معصوم باشد چون اولاً امام به همه جزئیات احکام الهی آگاه است از طرف دیگر بحث عصمت در او مطرح است که از گناه و ظلم این‌ها مصون هست حالا اگر که تأمین و تحصیل یک مصلحت لازم و ضروری در حد مطلوب اش برای ما میسر نباشد ما باید نزدیک‌ترین مرتبه به حد مطلوب را تأمین کنیم و وقتی‌که مردم از مصالح حکومت امام معصوم محروم باشند باید به‌دنبال نزدیک‌ترین فردی باشند که به امام معصوم نزدیک‌تر است ، نزدیک بودن یک حکومت به حکومت معصوم در ۳ امر خودش را نشان می دهد یکی این‌که علم به احکام کلی اسلام داشته باشد که همان بحث فقاهت است دوم این‌که شایستگی روحی و اخلاقی داشته باشد که از لحاظ اخلاقی تحت تأثیر هواهای نفسانی قرار نگیرد یعنی به‌لحاظ تقوا و عدالت در درجه بالایی باشد و از طرف دیگر توانایی در مقام مدیریت جامعه را داشته باشد که در زمان غیبت امام معصوم کسی که بیشتر از دیگران واجد این شرایط باشد مسلماً  زعامت و رهبری جامعه را به‌عهده می‌گیرد و وقتی‌که او در رأس حکومت قرار بگیرد ، جامعه به سوی کمال خودش سوق داده می‌شود و این فرد کسی جز فقیه جامع‌الشرایط نخواهد بود.

 

بسیج: چرا بیشترین هجمه های دشمن امروز در فضای مجازی و حقیقی بر ضد ولایت فقیه  است؟

 کارشناس مذهبی: چرا دشمن امروز انگشت گذاشته روی بحث ولایت‌فقیه باید این نکته را مطرح کنیم که این به‌خاطر این است  دشمنان قسم‌خورده این ملت و این کشور هستند این مطلب را درک کردند که رمز استقلال و عظمت این کشور به خاطر چیست به‌خاطر این هست که مردم پای‌بند به دین و ولایت‌فقیه هستند چون پای‌بندی ما به ولایت‌فقیه است که باعث می‌شود ما استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را که حضرت امام رحمةالله‌علیه پایه‌گذاری کردند را با محکمیت و استوار ادامه بدهیم.

 لذا دشمن سعی می‌کند که با شیوه‌ها و ترفندهای گوناگون در این بحث این اعتقاد مردم، را تضعیف کنند و لذا تضعیف ولایت‌فقیه را به‌عنوان یکی از اهداف خودشان در نظر گرفته‌اند و لذا ما می‌بینیم که در بحث مسئله ولایت‌فقیه وقتی‌که حکومت شاه آمد و امنیت و استقلال را از جامعه ما گرفت ، مردم را به خودش وابسته کرد.

 حضرت امام با مطرح کردن این مسئله که ولی‌فقیه دنباله‌روی امام معصوم است و جامعه را سوق می‌دهد به سمت اهداف متعالی و کمال مطلوب،  بر اساس ضرورتی که این مسئله داشت چقدر امام روی این مسئله اهمیت نشان دادند و این مسئله را مطرح کردند چون دنباله‌روی خط امام معصوم بودند.

  شخص ولی‌فقیه هم درواقع کسی است که به نصب خاص از طریق خدای متعال و امام منصوب نشده اما به نصب عام در واقع دنباله‌روی امام معصوم است و نایب عام بر حق امام‌زمان ما می‌باشد لذا اطاعت از او در کنار اطاعت از امام معصوم و خدای متعال بر مردم واجب است و این یک مسئله بسیار مهمی است که اگر ما بتوانیم این مسئله را حفظ بکنیم سایر موارد جامعه و کشور خودمان را توانستیم حفظ کنیم و اگر این مسئله را از دست بدهیم کاملاً دشمن می‌تواند بر ما مسلط شود و دین و اعتقادات را از ما بگیرد.

 

بسیج:  مهمترین رسالت مسلمین برای گسترش تفکر اسلامی و ترویج اصل امامت و ولایت در ایام قربان تا غدیر چیست؟

 کارشناس مذهبی: در ایام قربان تا غدیر ما باید ضرورت مسئله امامت و ولایت را با ایجاد برنامه‌های فرهنگی جذاب و برگزاری مسابقات، برگزاری مجالس فرهنگی با یاد غدیر، برای مردم تشریح کنیم  و وظیفه ما مبلغین و طلاب علوم دینی و کسانی که در راس این کار هستند که اولاً خودشان تخصص و مطالعات کافی در این زمینه داشته باشند و بحث ولایت و امامت را تنها در بحث ولایت‌فقیه منحصر نکنیم بلکه از اساس بحث ولایت خدای متعال را برای مردم بیان بکنیم و اگر کسی ولایت خدای متعال برایش خوب جا بیفتد و اعتقاد کامل پیدا کند ولایت معصومین را هم می‌پذیرد پس ریشه مشکلات آنهایی که بحث ولایت‌فقیه را انکار می‌کنند مسلماً برمی‌گردد به این‌که ضعف آن‌ها در بحث ولایت خدای متعال است.

بعد از آن بیاییم به‌خوبی و به‌ نحو احسن این ولایت را برای معصومین ثابت کنیم که ولایتی که معصومین دارند از چه سنخی است وقتی‌که آمدیم ولایت خدای متعال و ولایت ائمه معصومین و پیامبر را ثابت کردیم به تبعش بحث ولایت ولی‌فقیه را هم برای آنها ثابت می کنیم.  باید با بهره‌گیری از سایت‌ها و مطالعه  کتاب‌ها خودمان را قوی کنیم تا پاسخ‌گوی خوبی برای شبهات و سؤالات جوان‌های عزیز باشیم و این هم فقط برعهده‌ی طلاب متخصص و متعهد با اخلاق و بااخلاص است که وارد این عرصه بشوند و آماده‌ شوند تا این مباحث را برای جامعه امروز کاملاً مطرح کنند که اگر ما بتوانیم پاسخ‌گوی خوبی برای سوالات و شبهات نوجوان‌ها و جوان‌های عزیزمان باشیم می‌توانیم به‌درستی ضرورت این مسئله را تبیین کنیم.

 انتهای پیام/

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: