سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۶۱۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰- ۵۵: ۱۷
مدیرعامل آب و فاضلاب استان:
زاهدان/ مدیرعامل آب و فاضلاب استان گفت: در بدترین سال تخصیص اعتبارات 333 روستای استان به شبکه آب متصل شدند و 430 روستا نیز از چرخه‌ی تنش آبی خارج شدند.

به گزارش خبرنگار بسیج از زاهدان، علیرضا قاسمی شب گذشته با حضور در برنامه بازتاب درباره شرایط خاص پروژه‌های آبرسانی و مضیقه‌های خدمات‌رسانی در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مقوله استان سیستان و بلوچستان با سایر استان ها متفاوت است، استانی که سالهای متمادی درگیر خشکسالی بوده و حتی در پربارش‌ترین سال‌های آبی، متوسط 20 ساله آن به بیش از 100 میلی متر نمی‌رسیده، بنابراین بحث آب در استان طی سالیان سال با توجه به شرایط اقلیمی خاص این منطقه از حساسیت بالایی برخوردار بوده است.


مدیرعامل آب و فاضلاب استان با بیان اینکه خشکسالی و کاهش 76 درصدی بارندگی سال سخت آبی را رقم زد اضافه کرد: بسیاری از چاه‌ها در سطح استان دچار مشکل شدند به طوریکه طبق نیازسنجی که انجام شد، تعداد 50 حلقه چاه نیاز به حفر و 200 حلقه نیازمند کف شکنی و لایروبی دارد که مجموع حفر چاه، اجرای خطوط چاه های جدید و کف شکنی به 70 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی افزود: علاوه بر چالش‌های خشکسالی و کم‌آبی عامل دیگری که خدمات‌رسانی را سخت کرده است پهناور بودن استانی‌ست که 11.4 درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده و اضافه بر این می‌توان به پراکندگی جمعیت در استان اشاره کرد که کاملا مشهود است.


قاسمی با بیان اینکه خدمات قابل توجهی صورت گرفته و هزینه های هنگفتی خرج استان شده، اما مردم نمی‌توانند آن را لمس کنند اذعان کرد: پهنه گسترده استان، پراکندگی جمعیت، .بعد مسافت و هزینه بالای اجرا از عواملی‌ست که باعث شده ما امروز شاخص بهره‌مندی از آب روستایی استان‌مان 10 درصد با شاخص کشور فاصله داشته باشد در شرایطی که هزینه های صرف شده با 4 استان دیگر برابری می کند .


مدیرعامل آب و فاضلاب استان در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: قبل از انقلاب 3 هزار و هفتصد روستا داشتیم که از این تعداد تنها 119 روستا به شبکه آب متصل بودند اما طی این سالها با پدیده روستازایی مواجه بودیم و آمار روستاها از 5 هزار و 594 روستای ثبت شده به بیش از 7 هزار و 500 روستا رسیده است و در جای جای استان پراکنده اند.

قاسمی اظهار کرد: پروژه های ملی در حوزه آبرسانی روستایی از سال 94 مورد توجه ویژه قرار گرفت و با عنایت رهبر معظم انقلاب در این سال، اجازه برداشت بودجه از ردیف صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها داده شد و بودجه سالیانه ده برابر رشد داشت.


وی افزود: طی این سالها 840 روستا با جمعیت 237 هزار نفر از نعمت آب شرب و بهداشتی پایدار بهره مند شدند که از این تعداد 333 روستا با جمعیت 99 هزار نفر طی سال 99 پس از یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی به شبکه آب پایدار متصل شدند و تعداد 21 روستا با جمعیت 7 هزار و 500 نفر از آب بهداشتی در شهرستان دشتیاری برخوردار شدند.


مدیرعامل آب و فاضلاب استان اضافه کرد: علی‌رغم اینکه به نسبت سنوات گذشته بخش روستایی بدترین سال تخصیص را داشت و 50 درصد اعتبارات مصوب به شرکت ابلاغ نشد اما به 100 درصد تعهدات خود عمل کردیم و علاوه بر حذف 333 روستا از چرخه‌ی آبرسانی سیار، 430 روستا نیز از تنش آبی خارج شد.


وی اذعان کرد: طی سال 99 تاکنون شاهد رشد چشمگیر 4.1 درصدی شاخص بهره مندی روستاها از نعمت آب بودیم به طوریکه اگر مقایسه کنید این شاخص با اقدامات سه سال گذشته آبفار برابری می کند.


قاسمی در ادامه گفت: امیدواریم با تخصیص کامل اعتبارات به طور ویژه و همت مضاعف، آبرسانی تسریع یابد و مشکلات و عقب ماندگی که مردم استان را دچار کرده است حل شود و آب دغدغه هم‌استانی‌هایمان نباشد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
خبرهای مرتبط
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar