نماینده ولی فقیه در آذربایحان شرقی با اشاره به اینکه هیات ها به آسانی در اختیار ما قرار نگرفته، گفت: هیئأت حسینی خاستگاه مبارزه با طاغوت و پشتیبان رزمندگان اسلام بودند که باید قدر این پرچم و هیات ها را بدانیم.
کد خبر: ۹۳۷۳۴۸۲
|
۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، حجت الاسلام سید محمد علی آل هاشم در آئین اختتامیه هجدمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی که در مصلی اعظم امام خمینی(ره) تبریز برگزار شد، اظهار کرد: سخن عشق را از هر زبانی بشنویم شیرین است چرا که عشق مظهر اسرار پنهان است.

وی ادامه داد: ما در شهری افتخار میزبانی از پیرغلامان را داریم که خاستگاه و زیستگاه بزرگمردان و سخنورانی بود که همچون ستارگان پر نور در آسمان مدح و مرثیه می‌درخشیدند و تردیدی نیست که زنده نگه داشتن آرمان و هدف نهضت کربلا مرهون همت این بزرگمردان است.

حجت الاسلام آل هاشم خاطرنشان کرد: این بزرگمردان تبریزی در برهه‌های خاص مانند خفقان دوران رضاخان با عدم تعطیلی روضه خانگی، به رغم ارعاب حکومت و با شعله ور شدن غیرت دینی در قیام ۲۹ بهمن، در شکوفایی انقلاب و حماسه سرایی جاودانه‌ی قهرمان کربلا در دفاع مقدس و دفاع از حریم ولایت در شکوفایی نهضت و اهداف والای این واقعه ماندگار تاریخی نقش ویژه ای داشتند.

امام جمعه تبریز افزود: قدمت عزاداری در جهان تشیع به عصر عاشورا برمی‌گردد جایی که بانوان خاندان اهل بیت در صحرای کربلا عزاداری کرده و به اسرات برده شدند.

حجت الاسلام آل هاشم  اضافه کرد: عزاداری در تبریز انواع خاصی دارد که عبارت است از عجم، عرب و زنجیرزنی که این دسته ها به لحاظ زمانی طولانی‌ترین عزاداری را در جهان برپا می‌کنند بطوریکه هرسال از هشتم محرم به مدت پنج روز در بازار تبریز هر روز به مدت ۱۲ ساعت با انجام قرعه کشی و قوانین خاص خود مراسم عزاداری را برگزار می‌کنند.

وی در خصوص قدمت تاریخی هیات های تبریزی نیز بیان کرد: تاریخ تاسیس هیات های تبریز به سال ۱۲۰۰ برمی‌گردد و کیفیت و آداب عزاداری ها با پشتوانه علمی و محوریت وقایع تاریخی و مقاتل برگزار می‌شود.

امام جمعه تبریز تاکید کرد: خلوص و نوع گریه کردن پیرغلامان حسینی تبریز ویژگی خاصی دارد که از قدیم الایام به مادری که فرزند خود را از دست داده است، تشبیه می‌شود.

ارسال نظرات