در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی؛
درپی مطرح شدن برخی اتهامات واهی علیه کشورمان از سوی وزیر انرژی عربستان سعودی در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، نمایندگی کشورمان در وین به این موضوع واکنش نشان داد.
کد خبر: ۹۳۷۴۶۷۵
|
۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲

 به گزارش خبرگزاری بسیج، درپی مطرح شدن برخی اتهامات واهی علیه کشورمان از سوی وزیر انرژی عربستان سعودی در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، نمایندگی کشورمان در وین به این موضوع واکنش نشان داد.

در پاسخ ارائه شده از سوی «خدایار روزبهانی» رایزن سیاسی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در وین آمده است: این طنز تلخی است که جمله عامیانه "بهترین دفاع، حمله است"، در حال تبدیل شدن به یک الگو در آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

عربستان در حالی به برنامه هسته‌ای ایران می‌پردازد که این کشور هنوز نسخه قدیمی "پروتکل مقادیر کوچک" را اجرا می‌کند و در نتیجه از نظارت و راستی آزمایی جامع برنامه هسته‌ای خود توسط آژانس جلوگیری می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران به طور کامل و صادقانه موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس را اجرا می‌کند و راسخانه معتقد است عدم اجرای کامل پادمان‌های جامع، زنگ خطر را در هر کجا که باشد به صدا در می‌آورد؛ حال چه در عربستان باشد، چه در رژیم اسرائیل و نباید هیچ تفاوتی در این بین قائل شد. این موضوع باید فوراً و بدون هیچگونه تعصب و تبعیض رد شود.

ایران، آژانس و جامعه بین المللی بسیار خرسند خواهند بود اگر عربستان و سایرین در خاورمیانه بتوانند همان تعهدات پادمانی را که ایران در حال اجرای آن است، انجام دهند.

متأسفانه، عدم عضویت در ان. پی. تی یا داشتن موافقتنامه پادمان ویژه با آژانس، برای برخی تبدیل به عذر موجه شده است تا از تعهدات خود برای اجرای کامل و قابل اثبات آنچه برای اطمینان جامعه بین المللی در مورد صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای لازم است، اجتناب کنند. نادیده گرفتن واقعیت‌های موجود در منطقه خاورمیانه، به نفع صلح و ثبات این منطقه و جامعه بین المللی نیست.

ریاض، موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا نمی‌کند، بنابراین، اجازه حداقلی به آژانس برای راستی آزمایی‌های لازم از سوی عربستان ارائه نمی‌شود. با توجه به اینکه دبیرخانه آژانس چندین بار از عربستان خواسته است تا پروتکل مقادیر کوچک را لغو کند، باید در نظر داشت که عدم اجرای پادمان‌های آژانس در کنار لغو پروتکل مقادیر کوچک، می‌تواند به عربستان اجازه دهد برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را از چشم بازرسان آژانس مخفی کند، که این امر نیز کل رژیم پادمانی و عدم اشاعه‌ای را تضعیف می‌کند.

ارسال نظرات