مسئول بسیج عشایری کشور گفت: طرح انتقال جنین رویان گوسفند به روش ivf با موفقیت در استان چهارمحال و بختیاری انجام شد.
کد خبر: ۹۳۸۰۳۳۹
|
۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸

به گزارش خبرگزاری بسیج از استان چهارمحال و بختیاری؛ برنامه انتقال رویان به روش لاکاروسکوپی که حاصل کار مشترک دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام، قرارگاه سازندگی و محرومیت زدایی سپاه، پژوهشکده جنین دام دانشگاه شهرکرد و همکاری ناحیه بسیج عشایری استان در پروژه بهره وری دام سبک عشایر به روشIVF و انتقال رویان گوسفند متولد شده به روش آزمایشگاهی به میش های منتخب اجرا شد.

مسئول بسیج عشایری کشور با بیان اینکه این طرح پیش از این فقط به روش آزمایشگاهی و تحقیقاتی انجام می شد، گفت: از امروز اجرای این طرح برای دام های سبک کشور به صورت عملیاتی آغاز شد.

سرهنگ پاسدار احمد سعیدی افزود: در این طرح پس از انجام مراحل مختلف تولید آزمایشگاهی رویان، چند مرحله انتقال رویان به میش های پذیرنده انجام شده است.

وی گفت: به منظور اجرای این طرح، 80 انتقال رویان به 40 رأس میش منتخب انجام شد و پس از حدود پنج ماه از انجام انتقال و تشخیص آبستی با سونوگرافی، دام های آبستن در اختیار دامداران قرار خواهند گرفت.

رئیس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد هم گفت: اجرای این طرح بر اساس دانش بومی صورت گرفته و به روش لاپاراسکوپی انجام می شود.

دکتر شمس افزود: جنین با نژادهای خالص در مرحله بلاستوسیت یعنی هفت روزه به رحم اجاره ای مادر رضاعی منتقل می شود و علاوه بر دو قلوزایی احتمال سقط و نازایی را تا حدود زیادی از بین می برد.

این طرح با همراهی و همکاری قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت زدایی سپاه (کوثر)، مرکزعلم و فنآوری امنیت غذایی و کشاورزی (غدیر) دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)، بنیاد تعاون بسیج و پژوهشکده فنآوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در حال اجراست.

ارسال نظرات
آخرین اخبار