به گفته دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه معرفت باید در کنار محبت و هر دو اینها در کنار طاعت باشد، گفت: دنیا میدان عمل است و نباید فقط حرف بدون سند زده شود.
کد خبر: ۹۳۸۱۲۵۷
|
۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳

به گزارش خبرگزاری بسیج از رشت، آیت الله رضا رمضانی پیش از ظهر پنج شنبه در مراسم عزاداری سالروز شهادت امام رضا (ع) که به همت هیئت متوسلین به ائمه اطهار (ع) رشت در حرم مطهر حضرت فاطمه اخری (س) خواهر امام این شهر برگزار شد، گفت: انسان باید فهم خود از اهل بیت (ع) را عرضه کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه ما نباید دین را از خودمان تفسیر کنیم بلکه باید با تکیه به قرآن و عترت سخن بگوییم، افزود: متأسفانه برخی حرف‌هایی می‌زنند که هیچ مستند دینی ندارد.

وی به انحرافات دوره امام رضا (ع) اشاره و تصریح کرد: یکی از این انحرافات غلو در گفتار بود که البته ائمه معصومین (ع) در برابر غلوها و تعریف و تمجیدها مقابله می‌کردند.

آیت‌الله رمضانی با خطرناک خواندن رواج تملق‌گویی و چاپلوسی در جامعه، تاکید کرد: انسان باید از این رذائل فاصله بگیرد و به دنبال اصلاح خود باشد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه امام رضا (ع)، پیوند محبت و اطاعت را مورد تاکید قرار داده‌اند، افزود: متأسفانه امروزه همین موضوع به انحراف کشیده شده است و کسی که محبت اهل بیت (ع) را داشته باشد ولی عمل صالح انجام ندهد، مورد قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه انسان باید ضمن دوری از سخره گرفتن برخی مسائل، از سیره و معارف اهل بیت (ع) درس بگیرد، اظهار کرد: کسی نمی‌تواند خدا را دوست داشته باشد ولی پیامبر و دوستان پروردگار را دوست نداشته باشد.

دنیا میدان عمل است نباید بدون سند حرف زد

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه معرفت باید در کنار محبت و هر دو اینها در کنار طاعت باشد، افزود: دنیا میدان عمل است و نباید فقط حرف بدون سند زده شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با انتقاد از برگزاری برخی مجالس، بدون توجه به احکام، قرآن، ذکر، تفسیر و تبیین آیات الهی، خاطرنشان کرد: متأسفانه تحریف سبب شده که خیلی از مبانی و احکام در مجالس ما، تعطیل شود و این جفا به اهل بیت (ع) است.

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) از مدینه به مکه و از مکه به کربلا به صورت مکرر آیات قرآن، تلاوت می‌کردند، ادامه داد: امروز از قرآن خواندن سیدالشهدا (ع) بالای نیزه کمتر گفته می‌شود.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه در طول تاریخ برخی افراد مدعی دین‌داری، حتی امامان را کافر می‌دانستند، تصریح کرد: برخی از ائمه معصومین (ع) با همین تفکر به شهادت رسیدند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) اضافه کرد: متأسفانه برخی افراد هستند که با وجود چهل سال پای منبر بودن، فهم درستی از مبانی دینی، اجتماعی و … ندارند، در صورتی که فردی با این میزان کسب معارف، باید مجتهد می‌شد.

وی ادامه داد: کسی که چهل سال پای منبر است باید برای هر حرف خود، آیه و حدیث داشته باشد نه اینکه تفسیر و سخنان غلط بگوید.

گسترده فراوان سیره عملی و علمی اهل بیت (ع)

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه انسان هر چه در حوزه معارف دینی به جلو می‌رود، متوجه می‌شود که چیزی نفهمیده است، گفت: سیره علمی و عملی اهل بیت (ع) به اندازه‌ای گسترده و باارزش است که برای درک آن بسیار باید تلاش کرد و سختی کشید.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه ما باید ائمه معصومین را بیشتر بشناسیم و در مجالس به آن بپردازیم، اظهار کرد: در زیارت غدیریه امام هادی (ع)، بیش از ۱۵۰ ویژگی و خصلت امیرالمومنین (ع) ذکر شده که باید از اینگونه زیارات بهره کافی برده شود.
وی در ادامه به حدیث ارزشمندی از امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: هفت چیز است که بدون هفت چیز دیگر، تمسخر آمیز است.

آیت‌الله رمضانی افزود: «هر کس با زبانش استغفار کند اما با دل پشیمان نشود»، «هر کس از خدا توفیق بخواهد ولی تلاش و کوششی نکند»، «هر کسی در طلب احتیاط باشد ولی باکی نداشته باشد»، «کسی که از خداوند بهشت را بخواهد ولی سختی‌ها را تحمل نکند»، «هر کسی به یاد خدا باشد ولی مشتاق دیدارش نباشد»، «کسی به خدا پناه ببرد ولی مال پرستی و جان پرستی را ترک نکند» و «کسی که مرگ را یاد کند اما خودش را برای رفتن محیا نکند» این هفت مورد است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) همچنین به سه خصلت انسان مؤمن از منظر امام رضا (ع) اشاره و اظهار کرد: این سه خصلت، سنتی از پروردگار و سنتی از پیامبر و سنتی از امام است.

وی با بیان اینکه سنت پروردگار که باید داشته باشیم، پوشاندن راز است، ادامه داد: سنت پیغمبر، مدارا و نرم رفتاری با مردم و سنت امام که باید داشته باشیم، صبر کردن در زمان تنگدستی و پریشان حالی است.

گفتنی است، بعد از برگزاری عزاداری، مراسم غباررویی حرم مطهر خواهر امام رشت با حضور آیت الله رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
آخرین اخبار